کد خبر:62580
پ
۱۳۹۶۱۰۱۹۱۷۰۹۵۸۷۰۸۱۲۹۹۹۵۶۴

پرداخت ۴۰ درصد از تسهیلات خشک‌سالی به عشایر سمنان

مدیرکل امور عشایر سمنان: ۴۰ درصد از تسهیلات سه میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومانی خشک‌سالی در ‏سطح روستائیان و عشایر استان پرداخت شده است.

مدیرکل امور عشایر سمنان: ۴۰ درصد از تسهیلات سه میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومانی خشک‌سالی در ‏سطح روستائیان و عشایر استان پرداخت شده است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا، “حمیدرضا شاه‌حسینی” از پرداخت ۴۰ درصد از تسهیلات سه میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومانی خشک‌سالی استان سمنان خبر داد و گفت: تاکنون یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت‌ شده و مابقی نیز در دست پرداخت است.

وی افزود: این تسهیلات ۱۰ و ۱۵ میلیون تومانی با سود چهار درصد توسط یکی از بانک‌های عامل استان با دوره بازپرداخت پنج‌ساله به متقاضیان اعطا می‌شد.

 

*** توزیع ۶۵۰۰تن جو علوفه‌ای بین عشایر استان سمنان

 

مدیرکل امور عشایری استان سمنان درباره دیگر اقدامات صورت گرفته در سطح استان برای جلوگیری از شرایط خشک‌سالی و یا کاهش آسیب‌های آن، گفت: با توجه به کاهش شدید بارندگی فصل پاییز و فقر مراتع مسیر کوچ تاکنون ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر آب‌رسانی رایگان به آبگاه‌های استان انجام و بیش از شش هزار و ۵۰۰ تن جو علوفه‌ای برای تعلیف دستی دام سبک بین عشایر توزیع‌شده است.

شاه‌حسینی از استقرار ۵۴ تانکر پلی‌اتیلن یک هزار تا دو هزار لیتری در مناطق قشلاقی برای تأمین آب نیز خبر داد و تأکید کرد: ۱۳ هزار و ۶۰۰ متر لوله برای آب‌رسانی به سامانه‌های عرفی و محل استقرار زمستانی گله‌های عشایر استان سمنان به دامداران تحویل‌شده است.

وی تصریح کرد: پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت، تأمین علوفه و آب‌رسانی رایگان از مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌ها از سوی اداره کل امور عشایری استان سمنان برای تسهیل در کوچ قشلاقی عشایر استان سمنان محسوب می‌شود.

 

*** شاهرود و میامی بیشترین عشایر استان سمنان را دارند

 

مدیرکل امور عشایری استان سمنان اضافه کرد: بیشترین محل استقرار قشلاقی دام‌های عشایر استان متعلق به ایل عشایر سنگسری در مناطق گرمسیری جنوب شهرستان‌های شاهرود و میامی است و برخی از دامداران نیز قشلاق خود را به‌عنوان عشایر مهمان در استان‌های خراسان شمالی و گلستان می‌گذرانند.

شاه‌حسینی اظهار داشت: عشایر استان سمنان با طی یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه ییلاق به قشلاق، رکورد طولانی‌ترین مسیر کوچ کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا، مدیرکل امور عشایری استان سمنان بیان کرد: علاوه بر رتبه شاخص استان سمنان در فرآوری ۴۲ نوع محصول از شیر دام سبک در کشور، میزان تولید گوشت قرمز استان از دام‌های عشایر کوچ در سال گذشته با ۲۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه به ۹ هزار و ۲۰۰ تن رسید که با توجه به‌احتمال بروز خشک‌سالی حفظ این میزان تولید نیاز به حمایت مسئولان دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید