اخبار برگزیده

کد خبر:63080
پ
n00504202-b

دست خیر بانوی شیرازی بر روستای آب گِل کرمان

بانوی خیر شیرازی مقیم کانادا برای کمک به مردم روستای آب گِل کرمان قدم همت برداشت و رنگ فقر را در این روستا کم‎رنگ کرد.

بانوی خیر شیرازی مقیم کانادا برای کمک به مردم روستای آب گِل کرمان قدم همت برداشت و رنگ فقر را در این روستا کم‎رنگ کرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، روستای آب گِل که به نام یوگل هم نامیده می‎شود در انتهای دهستان گشمیران از توابع شهرستان منوجان استان کرمان قرار دارد، جایی که دیگر کوه راه را بر همه عابران و ساکنان سد می‎کند و آفتاب هر روز از پس دره ای ژرف بر نداشته های ساکنان روستای آب‌گِل می‎تابد، برخی از مردمانی که در این آب گِل سکنی گزیده‎اند هنوز خانه‌هایشان کپری است.

این بار دست پر سخاوت «رویا شریف‎زاد» بانوی نیک‎اندیش شیرازی ساکن تورنتو بر سر ساکنان آب گِل و کودکان محروم آن سایبان شد و با همت جمعی از نیک اندیشان ایرانی ساکن کانادا و از درآمد بازارچه‎های خیریه‎ای که انجمن حمایت از کودکان بی‎سرپرست در تورنتو راه‎اندازی کرد، آب آشامیدنی، برق یک مدرسه روستایی و یک واحد مسکونی برای یک بانوی بی‎سرپرست در این روستا تامین شد.

«رویا شریف‎زاد» بانوی نیک‎اندیش شیرازی ساکن کانادا و مدیر انجمن خیریه حمایت از کودکان بی‎سرپرست با بیان اینکه هنوز در دل کوه‌های مارز و گشمیران روستاهایی پیدا می‌شود که در اوج محرومیت هستند گفت: روستای آب گل از جمله روستاهای این منطقه است که مردم برای تامین آب آشامیدنی با مشکلات عدیده روبرو بودند و با همکاری اعضای انجمن خیریه حمایت از کودکان بی‎سرپرست برای تامین آب آشامیدنی این روستا اقدامات شایسته‎ای انجام شده است.

 

*** التیام بخشی به رنج‎ها و محرومیت‎های مردم روستا

 

این بانوی نیک‎اندیش شیرازی در ادامه اظهار داشت: در آب گل کارهایی انجام شد که هدف از آن التیام بخشی از رنج‎ها و محرومیت‎های مردم این روستا بوده است، هر چند پیشتر نیز سازمان‎های امدادی و نهادها در این روستا اقداماتی برای رفع محرومیت‎های مردم انجام داده‎اند اما مردم این روستا هنوز با بسیاری از محرومیت‎ها دست و پنجه نرم می‎کنند.

“شریف‌زاد” با بیان اینکه تامین آب آشامیدنی برای برخی از ساکنان این روستا کار دشواری بوده است گفت: شرایط سختی در آب گل برای تامین آب بود، بسیاری از آن‎ها آب آشامیدنی سالم نداشتند، اغلب کودکان آب را از چشمه‎ای که در عمق پرتگاهی که در مجاورت روستا قرار داشت تامین می‎کردند‎، روستاییان از ته این دره آب را بیرون می‎آوردند، زمین خوردگی و دست و پا شکستگی در فرایند تامین آب از دره و پرتگاه در این روستا بسیار دیده شده است.

 

*** جمع‎آوری کمک به نفع نیازمندان در بازارچه خیریه پاییزه

 

مدیر انجمن خیریه حمایت از کودکان بی‎سرپرست اضافه کرد: در بازارچه خیریه پاییزه این انجمن در تورنتو مبالغی به نیازمندان کمک شده است، کارگزار این انجمن در ایران مستقیما کمک‎های مردمی را مدیریت کرده‎اند و قدمی هر چند کوچک برای التیام کودکان و ساکنان آب گل برداشته شده است.

شریف‎زاد همچنین گفت: با شرایط سختی که روستاییان این منطقه دارند سعی شده است تامین آب با احداث چاه و تامین مخزن و فراهم شدن شرایط انتقال موقت در منطقه انجام شود و تعدادی از ساکنان روستا از آب آشامیدنی نسبتا پایداری برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: همچنین خانه و سرپناه یک بانوی روستایی که پیشتر در کپر زندگی می‎کرد و چند کودک یتیم را سرپرستی می‎کرد بهسازی و بازسازی شده است و سرپناهی برای این خانواده با کمک نیک اندیشان ساکن تورنتو تامین شده است.

مدیر انجمن خیریه حمایت از کودکان بی سرپرست افزود: مدرسه آب گل نیز فاقد برق و امکانات جانبی بود و با همکاری و رایزنی هلال احمر، آموزش و پرورش منطقه و نهادهای محلی و کمک ۶۸ میلیون ریالی انجمن در این مدرسه کارهایی انجام شده و برق مناسب در اختیار مدرسه قرار گرفته است.

 

*** اهمیت مشارکت در امور خیریه 

 

شریف‎زاد شهروندان ایرانی ساکن کانادا را به مشارکت در امور خیریه دعوت کرد تا از بازارچه‎ای این انجمن دیدن کنند و گفت: در بازارچه پاییزه تعداد زیادی از ایرانیان خرید کردند، اتباع خارجی سایر کشورها هم در امور خیر و کمک به نیازمندان مشارکت داشته اند، بازارچه‎ها مواد غذایی، کتاب،کارت پستال و ملزومات صنایع دستی عرضه می‎کند، حامیان ما اغلب ایرانی هستند و از کمک آن‎ها استفاده شده است. به زودی بازارچه زمستانی این انجمن نیز گشایش خواهد یافت.

شریف‎زاد گفت: کمک‎های ایرانیان ساکن کانادا که پیشتر به پویش پایان کارتن خوابی در تهران و به زلزله‌زدگان سرپل ذهاب نیزارسال شده است از طریق سازمان‎های خیریه و کارگزاران انجمن به ایران و مستقیم به کارگزاران ارسال می‎شود، هنوز هم کمک‎ها به روستاهای محروم کشور ادامه دارد.

 به گزارش خبرگذاری روستا، روستای آب گل در دهستان گشمیران که مسیر اصلی آن از شهرستان قلعه‌گنج می‌گذرد و در شهرستان منوجان و بخش مرکزی استان کرمان قرار دارد در ۱۰۰ کیلومتری مرکز این شهرستان و در فاصله ۶۰ کیلومتری قلعه گنج است.

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید