کد خبر:63813
پ
۲۴۰۵۴۵۶
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز:

بهره‌مندی ۹۰درصد روستاییان از گاز تا پایان دولت دوازدهم

به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز، جمعیت روستایی دارای گاز کشور که در پایان دولت دهم ۵۵ درصد بودند، در پایان دولت یازدهم به ۷۷ درصد رسیدند و در پایان دولت دوازدهم به ۹۰ درصد خواهند رسید.

به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز، جمعیت روستایی دارای گاز کشور که در پایان دولت دهم ۵۵ درصد بودند، در پایان دولت یازدهم به ۷۷ درصد رسیدند و در پایان دولت دوازدهم به ۹۰ درصد خواهند رسید.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، سعید مومنی درباره گازرسانی شهری و روستایی، اظهار داشت: در دولت یازدهم، اقدام‌های چشمگیری در توسعه گازرسانی شهری و روستایی در کشور انجام شد.
وی یادآور شد: سیاست‌های اتخاذ شده از سوی وزیر نفت در زمینه بهره‌گیری از منابع قانون بودجه از جمله بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، زمینه‌ای را فراهم کرد تا منابع مالی طرح‌های گازرسانی از محل استفاده از گاز به جای سوخت‌های مایع تامین شود.
وی افزود: با استفاده از این موارد قانونی، کمک بسیار خوبی برای تامین منابع مالی با هدف توسعه گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور انجام شد.

ما موفق شدیم بیش از ۹ هزار روستا را در طول چهار سال دولت یازدهم گازرسانی کنیم که کاری بی‌سابقه در مدت عمر شرکت ملی گاز از سال ۱۳۴۶ تاکنون است و چنین اتفاقی در طول دولت‌های پیشین رخ نداده بود.

.

*** در پایان دولت دوازدهم، تنها یک درصد از جمعیت شهری بدون پوشش گازرسانی باقی می‌مانند

.

مومنی اضافه کرد: سایر روستاها نیز جمعیتی کمتر از ۲۰ خانوار دارند و از لحاظ اقتصادی هیچ توجیهی برای گازرسانی و احداث شبکه درون روستایی با هزینه بالا، وجود ندارد و بهتر است آن روستاها از سوخت‌های دیگری استفاده کنند که مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.
مومنی ادامه داد: جمعیت شهری تحت پوشش گازرسانی اکنون به رقم ۹۶ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌کنیم بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این رقم تا پایان دولت دوازدهم به ۹۹ درصد برسد.
وی درباره یک درصد باقیمانده جمعیت شهری گفت: در پایان دولت دوازدهم، تنها یک درصد از جمعیت شهری بدون پوشش گازرسانی باقی می‌مانند، این شهرها با خطوط انتقال گاز، فاصله بسیار زیادی دارند و تعداد خانوار کمی در این شهرها زندگی می‌کنند، بنابراین هزینه گازرسانی به این مناطق بسیار زیاد است.

.

*** ۲۲ میلیون مشترک گاز در کشور وجود دارد

.
وی افزود: البته به عنوان یک مسئولیت اجتماعی، وظیفه دولت تامین سوخت تمام مردم است، اما موضوع گازرسانی در قوانین بودجه سالانه مشخص شده و ما نیز ملزم به انجام آنها هستیم، زیرا بحث تامین سوخت مردم از طریق گاز بحثی ویژه است که هم دولت و هم مجلس تاکید فراوانی بر انجام آن دارند.
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با بیان اینکه هم اکنون ۲۲ میلیون مشترک گاز در کشور وجود دارد، گفت: بر اساس آمار تا پایان آذرماه، یک هزار و ۱۰۶ شهر و ۲۴ هزار و ۲۶۰ روستا از نعمت گاز استفاده می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری روستا، میزان تولید گاز کشور اکنون به روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است که با پایان یافتن توسعه همه فازهای پارس جنوبی به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید