کد خبر:63776
پ
images
امضاء تفاهمنامه همکاری مشترک سپاه و سازمان جهاد کشاورزی :

اجرای طرح مطلوب سازی تولید برنج

براساس این تفاهمنامه مشترک، اجرای طرحی با عنوان مطلوب سازی تولید برنج با راهبرد مدیریت تغذیه در گیاه برنج انجام می‌شود.

براساس این تفاهمنامه مشترک، اجرای طرحی با عنوان مطلوب سازی تولید برنج با راهبرد مدیریت تغذیه در گیاه برنج انجام می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، غلامرضا ملک علی پور مسئول بسیج مهندسین کشاورزی سپاه گیلان در این مراسم گفت: در اجرای این طرح با همکاری ۳۰۰ نفر از مهندسین کشاورزی در ۳۰۰ روستا حدود شش هزار کشاورز تحت آموزش روش های بهینه کشت برنج با هدف ارتقای بهره وری و افزایش تولید قرار می گیرند.

 

*** ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش محصول با کیفیت داشته ایم

 

ملک علی پور افزود : در مرحله اولیه این طرح مهندسین و مربیان شناسایی و تحت آموزش قرار گرفته اند.

روستاهای مورد طرح مشخص شده و آزمایش خاک مزارع آماده تحویل به آزمایشگاه هاست و استفاده از بذرهای گواهی شده استاندارد نیز مد نظر است .
ملک علی پور ادامه داد: همکاری های مشمول این طرح تقریبا از اوایل سال جاری بین دستگاه های متولی شروع شده و امضای تفاهم نامه امروز، جنبه جدی تر شدن کار برای سال زراعی آینده دارد.
وی خاطرنشان کرد: در این طرح علمی سه ساله، در نظر است با اعمال آزمایش خاک و بکار بردن تخصصی کود ، استفاده از شیوه های علمی کاهش هزینه ها و کاهش مصرف آب، ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش محصول با کیفیت نیز داشته باشیم.
وی ادامه داد: در طول سه سالی که طرح در حال اجراست، دائما آموزش ها نوسازی می شوند و با توجه به داده ها و ستانده ها آموزش علمی نوین به مهندسین و شش هزار کشاورز ارائه می شوند.

 

*** کشور در سال به حدود سه میلیون تن برنج نیاز دارد

 

علیرضا شعبان نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در این مراسم گفت: کشور در سال به حدود سه میلیون تن برنج نیاز دارد در حالیکه تولید داخلی برنج کشور بیش از دو میلیون تن در سال است و در صورت افزایش ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار به سطح زیر کشت برنج، به خودکفایی می رسیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر میانگین تولید شلتوک در هر هکتار چهار تن و برنج سفید ۲/۲ تن است. در حالیکه می شود با اتخاذ تدابیر علمی کاشت، داشت و برداشت این میزان را به حدود دو برابر افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان گیلان به دلیل تک محصولی بودن و کوچک بودن مالکیت نسبت به سایر استان ها فقیر هستند و به همین دلیل سازمان جهاد کشاورزی استان ترویج کشت دوم و سوم، تلفیقی و جایگزین را برای ارتقای معیشت کشاورزان استان در دستور کار دارد.

 

*** یک هزار و ۵۰۰ تن بذر اصلاح شده برنج برای توزیع بین شالیکاران آماده شده است.

 

به گفته شعبان نژاد، پارسال در راستای مکانیزاسیون کشاورزی برنج با هدف تسریع کار و کاهش هزینه ها ۱۳۰ هزار هکتار از ۲۳۰ هزار هکتار شالیزار نشاء ماشینی شده ، ۱۶۰ هزار هکتار با کامبین درو شده و ۸۰ مورد بانک نشاء نیز راه اندازی شد.
وی افزود : تا سه سال قبل ما یک کیلو بذر تایید شده برنج نداشتیم در حالیکه با تلاش های فراوان صورت گرفته برای سال زراعی جاری یک هزار و ۵۰۰ تن بذر اصلاح شده برنج برای توزیع بین شالیکاران آماده شده است.
به گزارش خبرگزاری روستا، در این مراسم سردار محمد عبدالله پور فرمانده سپاه گیلان در پایان بر ضرورت همکاری سازنده سازمان بسیج مهندسین در این طرح تاکید کرد.

  استان گیلان دارای بیش از ۲۳۰ هزار هکتار شالیزار است که سالانه از محصول شلتوک آنها ۷۵۰ تا ۸۵۰ برنج سفید به دست می آید.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید