کد خبر:64606
پ
۵۷۴۳۳۳۵۳
مدیر کل میراث فرهنگی مرکزی:

ثبت روستای سمقاور کمیجان به‌عنوان روستای ملی صنایع دستی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرکزی: نشستی در روز دوازدهم اسفند ماه جاری با حضور نماینده سازمان میراث فرهنگی کشور برای ثبت این روستا برگزار می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اعلام کرد: نشستی در روز دوازدهم اسفند ماه جاری با حضور نماینده سازمان میراث فرهنگی کشور برای ثبت روستای سمقاور کمیجان برگزار می‌شود.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، به نقل از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سید محمد حسینی اظهار داشت: در راستای ارتقای جایگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی استان در کشور و ایجاد زیرساخت‌ها برای ارتقای این جایگاه در سطح جهانی، با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی، مقدمات ثبت روستای سمقاور کمیجان در شهرستان کمیجان به‌عنوان روستای ملی صنایع دستی به انجام رسید.

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: در راستای ارتقای جایگاه استان مرکزی در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی، روستای سمقاور کمیجان شهرستان کمیجان به‌عنوان روستای ملی صنایع دستی ثبت می‌شود.

 

*** ثبت نام ۳۰۰ هنرمند از روستای سمقاور کمیجان در لیست هنرمندان صنایع‌دستی

 

حسینی خاطر نشان ساخت: روستای سمقاور با جمعیت دو هزار و ۱۰۰ نفر دارای ۸۰ کارگاه منبت‌کاری است که ۳۰۰ هنرمند در این کارگاه‌ها به انجام فعالیت مشغول هستند و نام حدود ۳۰۰ هنرمند دیگر نیز از این روستا به‌زودی در لیست هنرمندان صنایع‌دستی استان ثبت شود.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در پایان تصریح کرد: ثبت ملی این روستای صنایع دستی زمینه‌ای است برای ثبت جهانی آن به‌عنوان روستای جهانی صنایع دستی در رشته منبت، که می‌تواند رتبه استان مرکزی را در حوزه هنرهای سنتی به‌طور چشمگیری ارتقا بخشد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید