کد خبر:64637
پ
۷۶
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری اردبیل:

روستاهای هدف گردشگری در اردبیل

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل: بوم‌گردی روستایی به عنوان یکی از قابلیت‌های برجسته گردشگری در سال‌های اخیر در این استان رونق گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اعلام کرد: بوم‌گردی روستایی به عنوان یکی از قابلیت‌های برجسته گردشگری در سال‌های اخیر در این استان رونق گرفته است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «کریم حاجی زاده» گفت: اقلیم جغرافیایی‌، طبیعت متنوع و آداب و رسوم غنی موجب شده تا روستاهای این استان در گروه جاذبه‌های قابل توجه گردشگری قرار بگیرند. وی اظهار کرد: روستاهای کزج در خلخال‌، اوماسلان در گرمی مغان‌، آلوارس در سرعین و کورعباسلو در نیر در سال‌های اخیر رونق قابل توجهی در جذب گردشگران داشته و به یکی از مقاصد سفر تبدیل شده است.

 

حاجی زاده با ذکر مثالی به فعالیت تورگردان ها در روستای کزج اشاره و تاکید کرد: در این روستای هدف گردشگری، تولید صنایع دستی نیز بهبود یافته و حضور گردشگران توسعه روستا را به دنبال داشته است. او تشریح کرد: روستاهای متعددی در این استان قابلیت جذب گردشگر را دارند که با حضور تورگردان‌ها می توان رونق گردشگری آن‌ها را شاهد بود.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل همچنین به فعالیت اکوکمپ درنا در مشگین شهر اشاره کرد و افزود: این مجموعه در مجاور روستای گردشگری موئیل ایجاد شده و زیرساخت های اقامتی و گردشگری در آن ایجاد شده است. استان اردبیل با یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان‌های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی همسایه بوده و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است. 

 

*** جاذبه‌های گردشگری‌، ورزشی استان اردبیل

 

پل معلق مشگین شهر‌، کوه سبلان با ظرفیت کوهنوردی و وجود پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلومتری سرعین و شهر چشمه‌های بهشتی از جاذبه‌های گردشگری‌، ورزشی استان اردبیل است. مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان‌، بقعه شیخ کلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران‌، خانه ارشادی‌، حمام ملاهادی‌، برج شاطر‌، پل هفت چشمه‌، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از دیگر جاذبه‌های اردبیل هستند. 

 

همچنین مقبره شیخ حیدر‌، کاروانسرای قانلی بولاغ‌، سنگ نبشته‌های ساسانی‌، قلعه‌های دیو‌، قهقهه و کهنه در مشگین شهر‌، قیز قلعه و شاه تپه در گرمی‌، حمام سنگی در کوثر‌، قلعه بوینی یوغون در نیر‌، هفت‌تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره‌های مختلف در گوشه و کنار این خطه نمونه‌هایی از تاریخ و فرهنگ این دیار است.

 

دهکده صخره‌ای باستانی ویند کلخوران‌، تپه‌های باستانی آناهیتا‌، گورستان سنگی پیرازمیان‌، کلیسای مریم مقدس‌، کاروانسرای شاه عباسی‌، شهر یئری‌، شیروان دره سی‌، عمارت آقازاده اردبیلی‌، منطقه گردشگری کپز و ازناو‌، منطقه حفاظت شده آق داغ‌، ژئوپارک دربند مشکول‌، گیلوان‌، آبشارهای سردابه‌، گورگور‌، شورشورنه‌، آق بلاغ (سیبیه خانی)‌، دیز و نره‌گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت‌خانه از دیگر آثار قابل توجه هستند. 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، روستاهای هدف گردشگری به واسطه قابلیت‌هایی که در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری دارند به‌عنوان روستای هدف معرفی شده‌اند و از قابلیت‌های بومی‌، محلی نیز برای توسعه روستا استفاده شده‌، امروزه بسیاری از گردشگران متقاضی اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی و اکو کمپ‌ها هستند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید