کد خبر:65234
پ
۸۲۳۷۴۶۵۱-۵۵۹۴۷۰۲
جهانگیری در نمایشگاه:

روستاها؛ کانون اصلی تولید و توسعه کشور

سومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر با حضور معاون اول رییس جمهور کار خود را آغاز کرد.

سومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر با حضور معاون اول رییس جمهور کار خود را آغاز کرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «دکتر اسحاق جهانگیری» صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به همراه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از غرفه‌های مختلف بازدید کرد و در جریان تولیدات و توانمندی‌های این بخش قرار گرفت.

 

*** کانون اصلی تولید و توسعه کشور

 


معاون اول رییس جمهور همچنین در حاشیه این بازدید در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در خصوص اینکه روستاها کانون اصلی تولید و توسعه کشور هستند، با بیان اینکه روستاهای کشور کانون‌های اصلی تولید و توسعه هستند اظهار داشت: کل بخش کشاورزی کشور در روستاها تعریف می‌شود و ارزش محصولات کشاورزی در اقتصاد کشور بسیار بالاست. وی با اشاره به اینکه میزان اشتغال و صادرات بخش کشاورزی نیز بسیار بالاست و این بخش یکی از اصلی‌ترین بخش‌های اقتصاد کشور است افزود: علاوه بر بخش کشاورزی، روستاها و عشایر کانون اصلی تولید صنایع دستی نیز هستند.

 


دکتر جهانگیری افزود: در جلسه هیات وزیران که هفته گذشته برگزار شد مسئولین صنایع دستی کشور گزارشی در این خصوص ارائه کردند و اعلام کردند که میزان صادرات صنایع دستی کشور در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و در ۹ ماهه به حدود ۲۸۰ میلیون دلار رسیده است. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در این نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان به خوبی به نمایش درآمده و دستاوردهای خوبی به جهت فرهنگی و صنایع دستی عرضه شده است.

 

*** توانمندی‌های کشور در صنعت فرش

 

وی همچنین با اشاره به توانمندی‌های کشورمان در صنعت فرش خاطر نشان کرد: در صنعت فرش نیز توانمندی بسیار بالایی داریم که مقوله مستقلی از صنایع دستی است و میزان اشتغال،‌ تولید و صادرات این محصول بسیار بالا است. دکتر جهانگیری گفت: یکی از فعالیت‌هایی که اخیراً در روستاها شکل گرفته، بوم‌گردی است و گردشگران داخلی و خارجی روستاهای خوب تاریخی که شناسایی شده‌اند را هدف‌گذاری می‌کنند و مردم این روستاها خانه‌های خود را به اقامت‌گاه‌های ارزان قیمت تبدیل کرده و پذیرای گردشگران هستند.

 


معاون اول رییس جمهور در خصوص روستاها به‌عنوان کانون اصلی تولید و توسعه کشور تصریح کرد: ما به‌عنوان دولت وظیفه داریم که خدمات مورد نیاز روستاها و مناطق عشایری را تامین کنیم و از نظر گازرسانی، تامین آب آشامیدنی، راه‌سازی و برق‌رسانی اقدامات خوبی در روستاها صورت گرفته و تقریبا‌ زیرساخت‌های اولیه در روستاهای کشور یا تکمیل شده و یا در مراحل نهایی است. وی اضافه کرد: پس از تکمیل زیرساخت‌ها، مهمترین اقدام توانمند‌سازی روستاییان در زمینه تولید و بخصوص تولیداتی است که می‌تواند بازارهای داخلی و خارجی داشته باشد.

 

*** توسعه در بخش گردشگری

 


دکتر جهانگیری تصریح کرد: یکی از اقدامات خوبی که در روستاها به‌عنوان کانون اصلی تولید و توسعه کشور انجام شده این است که جوانان تحصیلکرده روستایی با حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور استارتاپ‌هایی درست کرده‌اند که به کمک آن‌ها می‌توانند برای محصولات روستایی بازاریابی کنند و با استفاده از فناوری اطلاعات محصولات روستایی را در بازارهای بین المللی معرفی نمایند. معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران از نظر تنوع صنایع دستی و جهانی شدن این صنایع جزو سه کشور برتر دنیا است اما در بخش صادرات محصولات این صنعت فاصله زیادی داریم و جزو ۳۰ کشور نخست در این حوزه هستیم.

 


وی خاطر نشان کرد: در بخش گردشگری نیز فرصت توسعه زیادی وجود دارد و باید گردشگران خارجی و داخلی جذب کنیم چرا که توسعه این بخش با اشتغال‌زایی فراوانی همراه خواهد بود و به اقتصاد کشور رونق خواهد داد. دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد با تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی که امسال اختصاص یافته است و حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان با نرخ سود بسیار پایین است بتوانیم حمایت مناسبی از اشتغال روستایی انجام دهیم.

 
به گزارش خبرگزاری روستا، پس از بازدید معاون اول رئیس جمهور از سومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری و تعدادی از استانداران و مسئولان کشوری، از نمایشگاه و فروشگاه محصولات روستاییان و عشایر، موسوم به روستا کالا رونمایی شد و این سامانه به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید