کد خبر:65244
پ
n3582123-6324577

امضای توافقنامه حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی

امضای توافقنامه حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با هدف بهره‌مند شدن معادن و صنایع معدنی کشور انجام شد.

امضای توافقنامه حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با هدف بهره‌مند شدن معادن و صنایع معدنی کشور انجام شد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، امضای توافقنامه در اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با هدف بهره‌مند شدن معادن و صنایع معدنی کشور بین وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در محل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) انجام شد.

 

*** امضای توافقنامه توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی عشایری

 

براساس این گزارش، موضوع توافقنامه استفاده مناسب از توانایی‌های ستادی، آماری، فنی و مالی برای انجام وظایف مشخص شده در آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی عشایری توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور استفاده از منابع مشخص شده در آیین‌نامه اجرایی در زمینه معادن کوچک و فرآوری‌های معدنی است. مدت اعتبار توافق‌نامه از تاریخ امضا تا پایان برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و در صورت توافق طرفین در چهارچوب مقررات مربوطه قابل تمدید است.

 

در این مراسم رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: سال گذشته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بودجه برای توسعه و اشتغال مناطق روستایی از سوی دولت و مجلس تصویب شد و توافقنامه امروز در همین راستای تهیه شده است. مهدی کرباسیان ابراز امیدواری کرد که با مدل پیش‌بینی شده در این توافقنامه معادن کوچک و معادن مناطق روستایی و محروم که بیش از ۹۰ درصد معادن کشور را تشکیل می‌دهند، بتوانند تا سقف ۱۵۰ میلیارد ریال با ضمانت صندوق بیمه معدن تسهیلات دریافت کنند.

 

*** تحلیل‌های کارشناسانه

 

وی خاطر نشان کرد: ۱۰درصد از مبلغ یک و نیم میلیارد دلار یادشده معادل ۱۲ هزار میلیارد ریال مربوط به حوزه معدن خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود بتواند کمک قابل توجهی به توسعه بخش معدن و فرآوری معادن داشته باشد. در ادامه این مراسم، عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این وزارتخانه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم دستیابی به رشد اقتصادی همراه با افزایش اشتغال و کاهش فقر را در برنامه‌ها و فعالیت‌های خود دنبال کرده است.

 

به گفته وی، در این راستا فعالیت‌های دارای ارزش افزوده بالاتر برای هدایت منابع مالی و دستیابی به بهره‌وری بالاتر انتخاب شدند که از جمله آن‌ها فعالیت‌های معدن و فرآوری محصولات معدنی است. منصوری خاطر نشان کرد: در حالی که امروز در بسیاری حوزه‌ها جهت‌مندی اقتصادی لازم را شاهد نیستیم، اما در مجموعه ایمیدرو ظرفیت بسیار خوبی از این بابت وجود دارد، زیرا پهنه‌بندی مناطق مشخص شده و تحلیل‌های کارشناسانه در بسیاری موارد به انجام رسیده است، این در حالی است که بسیاری حوزه‌ها فقط خواستار دریافت منابع برای توزیع هستند.

 

منصوری بیان داشت: در ذیل قانون حمایت از توسعه اشتغال روستایی و عشایری، حمایت از معادن کوچک و فراوری محصولات معدنی تصریح شده و به‌منظور تسهیل کار آفرینی استفاده از ظرفیت صندوق ضمانت مطرح شد تا با کمترین معطلی کارها اجرایی شود. وی خاطرنشان کرد: حدود ۱۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی جدید از این محل قابل پیش‌بینی است.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون وزیر کار در پایان تصریح کرد: در سال‌های گذشته اقتصاد روستایی کشور با بیشترین وابستگی به بخش کشاورزی فعال بود که امروز آثار سوء آن را در مسائل محیط زیستی شاهدیم، اما حوزه معدن حوزه‌ای است که می‌تواند به خلق ارزش افزوده و اشتغال در مناطق روستایی کمک شایانی داشته باشد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید