کد خبر:65285
پ
casht-zorat2

اجرای طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا

۶۳۲ هزارتن ذرت با قیمت هر کیلو یک هزار و ۶۰ تومان، حدود ۶۰۰ میلیارد تومان آن با انجام معامله در بورس به فاصله یک هفته بعد از عرضه، پول کشاورز پرداخت شد.

۶۳۲ هزارتن ذرت با قیمت هر کیلو یک هزار و ۶۰ تومان، حدود ۶۰۰ میلیارد تومان آن با انجام معامله در بورس به فاصله یک هفته بعد از عرضه، پول کشاورز پرداخت شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، در راستای اجرای مصوبه هیات دولت مبنی بر معامله کل ذرت تولید داخل در بورس کالای ایران و در قالب سیاست قیمت تضمینی، عرضه ذرت دانه‌ای استان‌های کرمانشاه، کردستان، قزوین، فارس و خوزستان از مهر ماه سال جاری در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا آغاز شد.

 

*** پرداخت بیش از ۹۰ درصد پول کشاورزان به کمک بورس

 

عباس والوزی معاون پشتیبانی امور دام، با موفقیت آمیز خواندن اجرای این طرح در بورس کالا گفت: طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا در ۳۰ بهمن امسال پایان یافت و آمارها حاکی از آن است که نسبت به سال قبل از نظر وزنی حدود ۲۰ درصد رشد در میزان محصول تحویلی به انبارها به ثبت رسیده است.
والوزی با بیان این که در این طرح رضایت کامل کشاورزان حاصل شد، اضافه کرد: حدود ۷۰ درصد و در برخی موارد حدود ۹۰ درصد از پول کشاورزان در مدت یک هفته پرداخت شد.

وی ادامه داد: بر این اساس ۶۳۲ هزارتن ذرت با قیمت هر کیلو یک هزار و ۶۰ تومان در قالب اجرای طرح قیمت تضمینی با رقم کل ۶۷۰ میلیارد تومان جمع آوری شد که حدود ۶۰۰ میلیارد تومان آن با انجام معامله در بورس به فاصله یک هفته بعد از عرضه، پول کشاورز پرداخت شد و بیش از ۹۰ درصد از ۷۰ میلیارد تومان مابقی، به عنوان مابه التفاوت قیمت تضمینی و رقم فروش رفته در بورس تاکنون توسط دولت پرداخت شده و رقم اندک باقیمانده هم با رفع مغایرت پرداخت می شود.

وی گفت: با توجه به اینکه در سال جاری، انگیزه بیشتری برای خرید ذرت از طریق بورس وجود داشت، سرعت فروش محصول بالاتر بود و همین امر موجب شد روند برگشت پول به کشاورزان نیز سریع تر انجام شود.

 

 

*** توسعه اقتصاد بخش کشاورزی به کمک اجرای طرح قیمت تضمینی

 

 

وی با تاکید بر اینکه اجرای سیاست قیمت تضمینی برای محصول ذرت، طرح موفقی بوده است، افزود: این طرح موفق با همکاری بورس کالا و وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام انجام شده و به نظر می‌رسد با رضایت کاملی که از این طرح در سال جاری وجود داشت، در سال های آتی نیز اجرای این طرح تداوم یابد.

وی با بیان این که این موفقیت می‌تواند در سایر محصولات نیز تاثیرگذار باشد، اظهار داشت: آمارها و ارزیابی‌های انجام شده حاکی از آن است که در خصوص محصول گندم نیز این تمایل از سوی کشاورزان و دولت وجود دارد.
معاون پشتیبانی امور دام به امکان توسعه اقتصاد بخش کشاورزی به کمک اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با توجه به تجربه موفق عرضه ذرت و جو در بورس کالا در قالب این سیاست، می‌توان از این طرح برای توسعه اقتصاد و تولید در بخش کشاورزی بهره برد و در برنامه ریزی‌ها از آن استفاده کرد.

وی اعلام کرد: به دلیل اینکه موارد کیفی در عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا با اجرای طرح قیمت تضمینی بسیار مورد توجه است و استانداردهای مشخصی به طور دقیق در این طرح تعیین شده و ثبت می‌شود، می توان اطمینان داشت که استفاده از این ظرفیت‌ها در برنامه ریزی برای تولید بسیار اثرگذار است.

والوزی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان یکی از مباشران اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا، گزارش کیفی محصول تحویل داده شده به انبارهای پذیرش شده در بورس کالا را به معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی ارسال می‌کند که این موضوع در برنامه ریزی‌های آتی نقش دارد.

 

 

*** کاهش هزینه های دولت به کمک طرح قیمت تضمینی

 

 

وی به تشریح مزایای اجرای این برنامه برای دولت نیز پرداخت و گفت: سیاست قیمت تضمینی در بخش اول که خریداری در بورس انجام می‌شود، کاهش تعهدات دولت را به همراه دارد، زیرا ما مشارکت بخش خصوصی را برای اجرای یک طرح حاکمیتی که سیاست قیمت تضمینی است، جلب می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در نتیجه، به جای پرداخت ۱۰۰ درصد پول کشاورزان توسط دولت، حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد آن توسط خریداران بخش خصوصی در بورس کالا تامین می‌شود و تنها دولت موظف به پرداخت مابه التفاوت قیمت کشف شده در بورس با قیمت پایه تعیین شده است.

والوزی پیرامون کاهش هزینه های دولت به کمک طرح قیمت تضمینی گفت: در کنار صرفه جویی هایی که از محل هزینه های ناشی از نگهداری کالا، فروش و عرضه های بعدی برای دولت ایجاد می شود، هزینه های مربوط به حمل و افت و کسری محصول نیز با کمک عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا کاهش می یابد.

به گزارش خبرگزاری روستا، والوزی در پایان خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم سیاست خرید تضمینی را اجرایی کنیم، کالا باید به طور کامل به انبارهای دولت منتقل شده و در مرحله بعد، عرضه شود؛ اما اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا، مانع از تحمیل این هزینه ها به دولت می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید