کد خبر:65567
پ
۳۸۳۱۴۸

امضای تفاهم‌نامه توسعه فرآوری گیاهان دارویی

وزارت جهاد کشاورزی و دانشکده داروسازی دانشگاه تهران تفاهم‌نامه همکاری برای حمایت از تولید و توسعه فرآوری استاندارد داروهای گیاهی در کشور امضا کردند.

وزارت جهاد کشاورزی و دانشکده داروسازی دانشگاه تهران تفاهم‌نامه همکاری برای حمایت از تولید و توسعه فرآوری استاندارد گیاهان دارویی در کشور امضا کردند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «دکتر پیمان یوسفی آذر» مجری طرح ملی گیاهان دارویی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه همکاری، اظهار داشت: هدف از امضای این تفاهم‌نامه مشترک را حمایت از تولید، توسعه فرآوری استاندارد با تکنولوژی بالا و تجاری‌سازی گیاهان دارویی است. دکتر پیمان یوسفی آذر افزود: در چارچوب این تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی و دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، یک مرکز رشد مشترک گیاهان دارویی ظرف دو ماه آینده راه‌اندازی می‌شود‌.

 

***  اقتصاد گیاهان دارویی

 

وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه همکاری، قصد داریم اقتصاد گیاهان دارویی را به یک اقتصاد علمی، دانش محور، بازار محور و محصول محور تبدیل کنیم. یوسفی آذر با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی، طرح توسعه کسب و کار داروهای گیاهی را در دستور کار خود دارد، تصریح کرد: در این طرح ما تنها به دنبال توسعه بازار نیستیم بلکه بر توسعه کسب و کار گیاهان دارویی تاکید داریم که منجر به شغل‌های پایدار می‌شود.

 

وی گفت: نخستین سیاست ما حمایت از تولید استاندارد و سپس فرآوری گیاهان دارویی با تکنولوژی بالا است که بتواند محصولات نوین با استانداردهای داخلی و جهانی به جامعه معرفی شود. مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ما در این زمینه اقدامات خوبی در سال ۹۷ انجام خواهیم داد به طوری‌که به تولیدکنندگان و افرادی که در حوزه بازار و فرآوری گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند تسهیلات با کارمزد ۶ درصد پرداخت می‌کنیم.

 

*** برنامه جهانی سازی زعفران ایران

 

وی با اشاره به این که استاندارد GACP برای گیاهان دارویی تهیه و تا آخر فروردین ابلاغ می‌کنیم، تصریح کرد: تسهیلات با نرخ ۶ درصد نیز در سال آینده به زارعانی اختصاص می‌یابد که تولیدشان تحت استاندارد GACP باشد. یوسفی آذر در عین حال افزود: ما قصد داریم ۳۰ هزار هکتار کشت گیاهان دارویی را به سمت تولید ارگانیک سوق دهیم.

 

وی در ادامه به برنامه جهانی سازی زعفران ایران اشاره کرد و گفت: در این راستا در قالب یک طرح، برندهای معروف زعفران می‌خواهد کنسرسیوم بین‌المللی زعفران را تشکیل دهند و ظرف سه سال با تزریق ۶۰ میلیارد تومان، مصرف سرانه زعفران از حدود یک گرم به ۲.۵ تا ۳ گرم در داخل کشور افزایش یابد. مجری طرح ملی داروهای گیاهی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در این طرح، زنجیره زعفران در کشور از تولید‌کننده تا بازارهای صادراتی دیده شده است.

 

***  افزایش مصرف سرانه زعفران

 

وی افزود: در این طرح ۲۰ هزار بازاریاب فعالیت خواهند کرد و افزایش سرانه مصرف در داخل با اقداماتی همچون تاسیس فروشگاه‌های تخصصی زعفران انجام می‌شود. یوسفی آذر تاکید کرد که افزایش مصرف سرانه زعفران با فرهنگ‌سازی و توسعه بازار به راحتی قابل اجرا است. وی در عین حال با اشاره به تولید ۳۳۰ تا ۳۴۰ تن زعفران از سطح ۱۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی گفت: ما ۳۳۰ میلیون دلار صادرات زعفران داریم.

 

یوسفی آذر از تدوین دستورالعمل تشکیل صندوق زعفران خبر داد و تصریح کرد: این صندوق با سرمایه مشترک دولت و بخش خصوصی به منظور ساماندهی صنعت زعفران در داخل و خارج راه‌اندازی خواهد شد. وی همچنین اعلام کرد: ۲۴ اردیبهشت ماه سال ۹۷ نیز از تمبر ملی زعفران و کتاب زعفران رونمایی می‌شود. مجری طرح ملی گیاهان دارویی اذعان داشت: برنامه‌های گیاهان دارویی را با توجه به اختصاص ردیف در بودجه سال ۹۷ با قدرت و با شتاب بیشتری نسبت به سال‌های قبل دنبال می‌کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مجری طرح ملی گیاهان دارویی با بیان این که داروهای گیاهی یکی از اقتصادی‌ترین صنایع جهان است، در پایان خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته درآمد نفتی ایران حدود ۳۲ میلیارد یورو بود در حالی‌که گردش مالی در حوزه گیاهان دارویی در آلمان ۴۵ میلیارد یورو برآورد شده که ۱.۵ برابر درآمد نفتی ایران است و نشان می‌دهد که دنیا به سلامت و حوزه محصولات طبیعی توجه می‌کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید