عکاس :
پ

روستای پالنگان قطعه‎ای از بهشت ایران (گزارش تصویری)

روستای پالنگان قطعه‎ای از بهشت ایران در استان کردستان است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا، این روستا به طور خاص از توابع شهرستان کامیاران و یکی از روستاهای دهستان ژاورود است. فاصله شهرستان کامیاران تا روستای پالنگان ۴۸ کیلومتر است.

پالنگان روستایی پلکانی

روستای پالنگان، روستایی پلکانی است. عبارت «‌‌‌‌‌‌روستای پلکانی» به کار رفته در این تعریف در اذهان عمومی مساوی با زیباترین روستای پلکانی ایران یعنی ماسوله می‌باشد. اما باید بدانید که در ایران روستاهای فراوانی وجود دارند که به دلیل واقع شدن در یک موقعیت جغرافیایی خاص و به سبب وجود برخی پدیده‌های طبیعی، مردمانی این مکان‌ها را برای سکونت برگزیدند. یکی از این روستا‌ها، روستای پالنگان است که در دره‌ تنگیور واقع شده است.

رودخانه تنگیور، بخش دیگر روستای پالنگان است که از وسط این روستا می‌گذرد و با اینکه اغلب خانه‌ها در قسمت بالادست و قبل از رودخانه قرار دارند دو قسمت پایین و بالای روستا را به وسیله پل به هم متصل کرده‌ است.

آثار تاریخی زیادی که در روستای پالنگان وجود دارد سندی براین مدعی می باشد که این روستا از دوران سلجوقیان به بعد وجود داشته است. از مهم‌ترین آثار تاریخی این روستا می‌توان به قلعه پالنگان، بقایای مساجد قدیمی و گورستان قدیمی روستای پالنگان اشاره کرد.

مراسمات آیینی روستای پالنگان

مراسمات آیینی این روستا هر ساله گردشگران زیادی را به آن جذب می‌کند. از جمله آنها می توان به مراسمات مذهبی، خوش آمد گویی به نوروز در روز دوم اسفند، عروسی‌ها و مراسم شب یلدا اشاره کرد. همچنین  در فصل تابستان و بهار که عشایر به منطقه کوچ می‌کنند نیز مراسماتی از جمله موسیقی گریان، چپله و سیا‌چمانه اجرا می‌شود.

پالنگان یکی از ۷ روستای گردشگری اورامانات کردستان

روستای پالنگان یکی از ۷ روستای هدف گردشگری در استان کردستان است. روستا‌های اورامان تخت، خسرو آبادگروس، نوره سنندج، صلوات آباد بیجار، ژاورود غربی و آوی‌هنگ نیز از دیگر روستا‌های گردشگری کردستان به شمار می‌آِند.

این روستا به دلیل وجود راه آسفالته این امکان را فراهم می‌کند تا گردشگران در تمام طول سال بتوانند از این روستا دیدن کنند. جالب است بدانید که بهترین سوغات این منطقه گیوه، کشک محلی و روغن است.

مسیرهای دسترسی به روستا

شما می توانید از شهر کرمانشاه و یا سنندج به پالنگان دسترسی داشته باشید. برای این‌کار ابتدا باید خود را به کامیاران برسانید و سپس با طی مسافت ۵۵ کیلومتری در جاده روستای توبره ریز به این روستا خواهید رسید.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید