کد خبر:66108
پ
morghdari-new11
رییس سازمان دامپزشکی:

پرداختی سازمان دامپزشکی به خسارت دیدگان ناشی از بیماری آنفلوانزای پرندگان

رییس سازمان دامپزشکی: تشکیل یگان حفاظتی یا پلیس قرنطینه با کمک مجلس شورای اسلامی و حذف کشتار غیرمجاز دام از اولویت‌های این سازمان در سال ۹۷ است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: تشکیل یگان حفاظتی یا پلیس قرنطینه با کمک مجلس شورای اسلامی و حذف کشتار غیرمجاز دام از اولویت‌های این سازمان در سال ۹۷ است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «دکتر علیرضا رفیعی پور» در نشست خبری در محل این سازمان اظهار داشت: تشکیل یگان حفاظتی یا پلیس قرنطینه برای مقابله با عوامل بیماریزای نوپدید و بازپدید و با توجه به تهدیدات بیوتروریسم و بیوزیستی ضروری است و نیازمند کمک همه جانبه از سوی دولت و مجلس می‌باشد. وی افزود: یگان حفاظت و پلیس قرنطینه در کنار دامپزشکی به کنترل دقیق تردد کمک خواهد کرد.

 

رفیعی پور اظهار داشت: ما امسال به دنبال حذف کشتار غیرمجاز دام در محیط‌های شهری و عرصه‌های روستایی و عشایری هستیم و امیدواریم به زودی کشتار غیرمجاز دام در کشور انجام نشود. وی افزود: سال گذشته در استان ایلام موفقیت‌های خوبی در زمینه حذف کشتار غیرمجاز دام به‌دست آمد.

 

*** تلاش‌های سازمان دامپزشکی کشور

 

رییس سازمان دامپزشکی کشور در عین حال صادرات محصولات دام، طیور و آبزیان را مرهون و مدیون نظارت‌های بهداشتی و تلاش‌های دامپزشکی کشور دانست و گفت: بر اثر این نظارت‌ها سال گذشته، ۲۵ هزار تن میگو، ۵۳ هزار تن ماهی منجمد، ۱۰۱ هزار تن خوراک دام و طیور، ۳ میلیون قطعه ماهی زنده و ۲۰ میلیون جلد پوست از کشور صادر شد.

 

وی در مورد اثرات ناشی از شیوع بیماری آنفولانزای حاد پرندگان تصریح کرد: در سال گذشته ۶۲۶ کانون آنفولانزای حاد پرندگان در کشور شناسایی و ۲۵ میلیون قطعه طیور در ۲۲ استان کشور معدوم شد. رفیعی پور افزود: سال گذشته در پارک ملی بوجاق گیلان اقدامات خوبی برای مقابله با بیماری آنفلوانزای پرندگان انجام شد که الگوی پیشگیری موفقی به دلیل همکاری و هماهنگی تمام عوامل بهداشتی، انتظامی، خدماتی و غیره است.

 

*** سهم پرداختی سازمان دامپزشکی برای عملیات معدوم‌سازی طیور مبتلا به آنفلوانزای پرندگان

 

وی با بیان این که سازمان حفاظت محیط زیست برای شناسایی و ارایه اطلاعات دقیق مراکز آبگیری و عرصه‌های منابع آبی به سازمان دامپزشکی، کمک کننده خوبی است، اعلام کرد: قرار است امسال تا شعاع ۵۰ کیلومتری منابع آبی کشور را برای شناسایی بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان رصد کنیم. رییس سازمان دامپزشکی کشور، مجموع میزان پرداختی صندوق بیمه کشاورزی و سازمان دامپزشکی به خسارت دیدگان ناشی از بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان را در سال گذشته ۷۵ میلیارد تومان عنوان کرد.

 

وی ادامه داد: از این مبلغ سهم پرداختی سازمان دامپزشکی برای عملیات معدوم‌سازی طیور مبتلا به آنفلوانزای پرندگان ۳۷ میلیارد تومان بوده است. رفیعی پور بر تعیین تکلیف واحدهای مرغداری غیرمجاز در کشور تاکید کرد و گفت: آنها می‌توانند کانون بیماری آنفلوانزا باشند. رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: همکاری تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در حوزه تعیین تکلیف کود مرغی و کارگرهای بی هویت نیز می‌تواند برای مقابله با اپیدمی بیماری آنفلوانزای پرندگان به ما کمک کند.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رییس سازمان دامپزشکی کشور با اذعان به این که در سال گذشته در حوزه کنترل بیماری‌های دامی، موفقیت‌های خوبی به دست آمده است، در پایان خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ حدود ۴۷۳۱ مورد و در سال ۹۵ حدود ۴۷۷۸ کانون بیماری‌های دامی استراتژیک نظیر آبله، تب برفکی، سل و بروسلوز داشتیم ، اما در سال ۹۶ با تلاش دامپزشکی این عدد به ۲۵۹۱ کانون کاهش یافته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید