کد خبر:66158
پ
b(25)

معضل اساسی در پرورش بلدرچین

یکی از کارآفرینان برتر در حوزه تولید بلدرچین در خراسان شمالی: عدم ارائه کد بهداشتی یکی از معضلات اساسی پرورش بلدرچین در حوزه مشاغل خانگی است.

یکی از کارآفرینان برتر در حوزه تولید بلدرچین در خراسان شمالی اعلام کرد: عدم ارائه کد بهداشتی یکی از معضلات اساسی پرورش بلدرچین در حوزه مشاغل خانگی است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «جواد عباسی» یکی از کارآفرینان برتر در حوزه مشاغل خانگی از روستای اینچه علیا از توایع شهرستان مانه و سمقان در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، از اشاره به اینکه از دو سال گذشته مشغول به فعالیت در حوزه تولید بلدرچین است، افزود: فعالیت در این عرصه نسبت به سایر حوزه‌های دامپروری مقرون به صرفه‌تر است.

 

*** کارگاه پرورش بلدرچین

 

وی با بیان اینکه دامداری موجود در منزل را تبدیل به کارگاه پرورش بلدرچین کرده است، ادامه داد: هم‌اکنون در این کارگاه تولیدی حدود سه هزار قطعه بلدرچین پرورش می‌یابند و تعداد یک هزار و ۷۰۰ تخم نطفه‌دار در روز و بیش از یک تن گوشت بعد از یک دوره ۳۵ روزه تولید می‌شود.

 

وی با تصریح بر اینکه از بازار فروش این محصول رضایت کامل دارد، اظهار کرد: گوشت‌های تولیدی در این کارگاه در شهرهای آشخانه و بجنورد و تخم‌های تولیدی در استان خراسان رضوی و گلستان به فروش می‌رسد. عباسی بیان کرد: برای راه‌اندازی این کارگاه پرورشی موارد مورد نیاز را از یکی از هم روستاییان به صورت تجربی فرا گرفتم اما برای توسعه کار خود نیازمند دریافت آموزش‌های تخصصی‌تر هستم.

 

***  عدم ارائه کد بهداشتی از سوی اداره کل دامپزشکی

 

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اساسی این کارگاه تولیدی عدم ارائه کد بهداشتی از سوی اداره کل دامپزشکی است، گفت: دامپزشکی به واحدهای تولیدی کوچک کد بهداشتی که به صورت مشاغل خانگی فعالیت می‌کنند، ارائه نمی‌دهد و همین امر سبب شده تا با ترس و لرز محصول خود را به بازار ارائه دهیم و همیشه ترس از معدوم شدن آن‌ها داشته باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون به دنبال آن هستم تا سطح کار خود را ارتقا دهیم و در یکی دیگر از قسمت‌های منزل به دنبال ایجاد کارگاه پرورش مرغ بومی هستم که برخی از تجهیزات نیز نصب و خریداری شده است و برای تکمیل آن نیازمند حدود ۳۰ میلیون تومان اعتبار هستیم. عباسی تصریح کرد: این واحد تولیدی در سطح دو هزار قطعه ساخته خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، این خبرنگار در پایان به جوانان توصیه کرد که از انجام کار نترسند و خاطر نشان کرد: بنده در ابتدا این کار را با ۱۵۰۰ قطعه بلدرچین آغاز کردم که بعد از دو ماه به علت اینکه بخاری‌های موجود نفتی بودند کارگاه دچار آتش‌سوزی شد و تعداد خیلی زیادی از بلدرچین‌ها در آتش سوختند اما دوباره کار را آغاز کردم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − ده =

کلید مقابل را فعال کنید