کد خبر:66311
پ
۹۶-۱۲-c07-264
معاون توسعه روستایی:

جلوگیری از مهاجرت روستاییان و عشایر کشور

معاون توسعه روستایی: سه مشکل اساسی در کاهش جمعیت روستایی کشور مربوط به اشتغال و کمبود درآمد پایین روستایی است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در خصوص مهاجرت روستاییان و عشایر کشور اعلام کرد: سه مشکل اساسی در کاهش جمعیت روستایی کشور مربوط به اشتغال و کمبود درآمد پایین روستایی است و در کنار آن تبعیض در ارائه خدمات و نداشتن سند خانه‌های روستایی از عوامل مهاجرت به شهرهاست.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «سید ابوالفضل رضوی»  در جلسه بررسی ایجاد اشتغال روستایی که در استانداری برگزار شد، اظهارداشت: مهم‌ترین اولویت ما ایجاد اشتغال روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان و عشایر کشور است که در این راستا باید از همه ظرفیت‌های مغفول مانده روستایی استفاده کنیم. وی بیان کرد:توجه به شرکت‌های دانش بنیان، توسعه گلخانه‌ها در اولویت است اما در رسته‌های اعلام شده محدودیتی نداریم و استانداران می‌توانند تا ۲۰ درصد جابه‌جایی تسهیلات در بخش‌های مختلف داشته باشند.

 

*** توسعه طرح‌های گلخانه‌ای

 

رضوی بیان کرد: امسال ۳ هزار میلیارد تومان در توسعه طرح‌های گلخانه‌ای اختصاص داده‌ایم و دراین زمینه محدودیتی نداریم و در استان قزوین نیز متقاضیان می‌توانند از آن برخوردار شوند. رضوی تصریح کرد: بر اساس ارزیابی انجام شده تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۴ میلیون شغل از رده‌های فعلی حذف خواهد شد لذا ما هم باید سراغ مشاغل جدید برویم و از روش‌های سنتی دوری کنیم.

 

وی اظهارداشت: برای نمونه طرح گوسفند افشار در زنجان مطرح شده و شما هم می‌توانید روی گوسفند شال طرح بدهید و از مسیر دامداری سنتی به روش‌های مدرن حرکت کنید.

 

*** تسهیلات اشتغال روستایی

 

رضوی گفت: باید در دادن تسهیلات اشتغال روستایی خیلی دقیق باشیم و با نظارت منطقی به گونه‌ای عمل کنیم تا مانند گذشته برای نظام مشکل درست نشود لذا طرح‌ها باید به اشتغال و درآمدزایی برسد و هر متقاضی که نتواند اقساط خود را پرداخت کند نباید وام بگیرد.

 

وی اضافه کرد: مهم‌ترین شاخص‌های پرداخت وام روستایی اشتغال‌زایی، داشتن درآمد، توجیه اقتصادی و فروش محصول است و اگر این شرایط را داشته باشید هرگز نگران میزان تسهیلات و محدودیت پرداخت آن نباشید.

 

*** سهم استان قزوین از اعتبارات روستایی

 

رضوی اظهارداشت: سهم استان قزوین از اعتبارات روستایی امسال حدود ۲۷۰ میلیارد تومان است اما بر اساس عملکرد شما آن را توزیع می‌کنیم و اگر طرح‌ها را به‌دقت و بسرعت اجرا کنید می‌توانیم آن را بیشتر کنیم. وی اضافه کرد: اگر اعتبارات تا پایان اردیبهشت جذب شود به همه طرح‌های شما وام می‌دهیم درغیر این صورت تسهیلات به استان‌های دیگر داده می‌شود.

 

رضوی گفت: در حال حاضر ۲۵ درصد اعتبارات روستایی را پرداخت کرده‌ایم وتا ۷۰ درصد مشکل نداریم و ۳۰ درصد مابقی برای ایجاد رقابت میان استان‌هاست. وی بیان کرد: از مجموع ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبارات روستایی تاکنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان عقد قرارداد شده و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

 

*** توزیع عادلانه تسهیلات میان روستاییان و عشایر

 

رضوی یادآورشد: توزیع عادلانه تسهیلات میان روستائیان از اهداف ما در معاونت مناطق محروم است و در پرداخت وام اولویت با روستاییان منطقه، شهرستان‌ها و شرکت‌های مشارکتی است.

 

وی گفت: اگر کمیته‌های فنی دیر عمل کنند در خطر حذف قرار خواهند گرفت زیرا گاهی اوقات به دلیل سرعت کم مانع اجرای طرح‌ها هستند که باید کمک کنیم فعال شوند در غیر این صورت حذف می‌شوند.

 

*** سند ملکی خانه‌های روستایی

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: در شرایطی که ۷۵ درصد خانه‌های روستایی فاقد سند ملکی است نگذاشته‌ایم ارزش افزوده املاک نصیب روستایی شود و تبعیض در ارائه خدمات آموزش و پرورش و نبود عدالت آموزشی هم مزید بر علت شده و به کاهش جمعیت روستایی منجر شده است.

 

*** نظام تصمیم‌گیری کشور

 

وی گفت:آنچه از دوره‌های گذشته به ارث رسیده این که نظام تصمیم‌گیری کشور به‌جای آنکه کارشناسی باشد بیشتر سیاسی است لذا مدیران ما به جای آن که عادلانه و عاقلانه رفتار کنند تصمیم سیاسی و احساسی می‌گیرند و مهاجرت بیشتر می‌شود.

 

رضوی اظهارداشت: همه شهرهای کشور با حاشیه‌نشینی روبرو هستند که ۶۰ درصد آنها را روستاییان و عشایر تشکیل می‌دهند که با اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی می توانیم این وضعیت را بهبود بخشیم.

 

وی اضافه کرد: باید دانست کار پایدار با مشارکت همه جانبه مردم محقق می‌شود لذا همه باید تلاش کنیم استقبال مردم از طرح‌ها به صورت منطقی افزایش یابد. رضوی گفت: استان قزوین ظرفیت‌های خوبی دارد که می‌تواند طرح‌های الگویی را در کشور پیاده کند لذا پیشنهاد می‌کنیم سه طرح دهکده نمونه را در کشور راه‌اندازی کنید.

 

*** راه‌اندازی دهکده نمونه کشاورزی

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: در صورت راه‌اندازی دهکده نمونه کشاورزی، فرآوری مواد معدنی و صنعتی و دهکده کشاورزی در قزوین حمایت‌های لازم را انجام می‌دهیم تا الگویی در کشور معرفی شود.

 

وی بیان کرد: نباید توانمندی روستاها را فقط در حوزه کشاورزی خلاصه کرد و توجه به دیگر ظرفیت‌ها مانند صنایع دستی، صنایع تبدیلی، فرآوری، گردشگری و خدمات می‌تواند به توسعه و اشتغال پایدار روستاها نیز کمک کند.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، در این جلسه استاندار قزوین و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید