کد خبر:66307
پ
D1736582T14639156(web)(b)
نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز:

ظرفیت‌های مجلس برای اشتغال روستایی

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز: سال قبل از تمامی ظرفیت‌های مجلس برای اشتغال روستایی استفاده شد و برای اولین بار با کلیات بودجه در مجلس شورای اسلامی مخالفت شد.

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز اعلام کرد: سال قبل از تمامی ظرفیت‌های مجلس برای اشتغال روستایی استفاده شد و برای اولین بار با کلیات بودجه در مجلس شورای اسلامی مخالفت شد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «سیده حمیده زرآبادی» در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قزوین که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور برگزار شد،افزود: در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی روستا که در استان برگزار شد با اهتمام و مشارکت همه دستگاه‌ها ظرفیت‌های روستایی استان به خوبی به نمایش درآمد که این رویه باید با هدف توسعه نقاط روستایی استمرار پیدا کند.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان در روستاها را باید جدی بگیریم، افزود: شرکت‌های دانش بنیان در حوزه روستایی میزان اشتغال برنامه‌ریزی شده را محقق نساخته‌اند اما چون آنها در مسیر توسعه حرکت می‌کنند توان کمک به رشد نقاط روستایی را در آینده نه چندان دور دارند.

 

*** تسهیلات درنظر گرفته برای اشتغال روستایی

 

وی با اشاره به تسهیلات درنظر گرفته برای اشتغال روستایی، گفت: در اشتغال روستایی با توجه به اعتبار مصوب شده برای استان عملا کار خاصی انجام نشده است و نباید تنها در این بخش به میزان ثبت نام و تقاضاهای دریافت وام‌ها اکتفا کرد. زرآبادی ادامه داد: واحدهای دامی که در روستاها به صورت سنتی کار می‌کنند از دریافت وام اشتغال روستایی بازمانده‌اند و حجم تقاضا در این حوزه بسیار زیاد است که پیشنهاد می‌کنیم برای پاسخگویی به این نیازها با جدیت بیشتری اقدام شود.

 

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کسب و کارهای نوین و روش‌های جدید در اشتغال روستایی باید مورد توجه قرار گرفته و زنجیره تولید تا ارائه محصول برای ایجاد اشتغال پایدار تکمیل شود. نماینده مردم بویین زهرا و آوج نیز دراین نشست گفت: پس از ۴۰ سال از انقلاب اسلامی روستاهایی داریم که هیچ کاری در آنها صورت نگرفته است و بسیاری از مدیران به آنها پا نگذاشته‌اند.

 

*** توسعه روستاها

 

روح الله بابایی صالح افزود: استان قزوین ۸۲۳ روستا دارد و امیدواریم با تصمیمات مدیران ارشد استانی شاهد رشد و آبادانی بیشتر آنها باشیم. وی اضافه کرد: شهرستان نوپای آوج نسبت به شهرستان‌های استان‌های همجوار مانند همدان و زنجان خیلی محروم است و مانند یک کودک نوپا به حمایت مسئولان برای دست‌یابی به توسعه نیازمند است که این موضوع باید مورد توجه بیشتر مدیران قرار بگیرد. نماینده مردم بویین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استان قزوین ظرفیت‌های صنعتی،کشاورزی و گردشگری بالایی دارد و امیدواریم در خصوص استفاده از آنها بهتر از پیش اقدام شود.

 

بابایی صالح همچنین گفت: نخستین شهرک تخصصی کربن با ۲ هزار نفر اشتغال‌زایی در شهر شال در حال کلید خوردن است که در صورت راه‌اندازی موجب تحول اقتصادی شهرستان بویین زهرا خواهد شد. نماینده دیگر مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: مصرف گرایی مفرط در حوزه‌های مختلف، کشور را زمین‌گیر می‌کند و باید برای حل این مشکل تلاش کنیم. داوود محمدی افزود: مجلس در بودجه سال ۹۷ اهتمام زیادی به اقتصاد و اشتغال داشت اما باید تلاش‌ها در این حوزه بیشتر شده و یک حرکت انقلابی و جهش فوق‌العاده برای تحقق سند اشتغال در کشور ایجاد شود. 

 

*** نگرانی‌های جدی در حوزه اشتغال

 

محمدی همچنین گفت: امروزه با نگرانی‌های جدی در حوزه اشتغال مواجه هستیم به گونه‌ای که ۱۰ هزار فقره ثبت نامی برای دریافت وام اشتغال در استان داریم که نشان از حجم بالای تقاضاها در این بخش است. وی افزود: باید با تغییر نگاه به اشتغال روستایی و دلسوزی نسبت به منابع کشور تنها به تعداد ثبت نام و طرح‌های اشتغال بسنده نکنیم بلکه به‌دنبال اشتغال پایدار باشیم.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در طرح بهین یاب ۱۷۰ هزار میلیارد ریال از منابع کشور صرف شد و باید بررسی کرد که چقدر به هدف دست پیدا کرده‌ایم.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: در تسهیلات اشتغال روستایی به نظارت تاکید زیادی داریم چرا که این منابع باید به ایجاد شغل پایدار کمک کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید