کد خبر:66322
پ
۸۲۴۲۱۳۸۷-۷۱۳۹۶۳۱۸
وزیر جهاد کشاورزی:

لزوم توسعه کشت کلزا

محمود حجتی با اشاره به اینکه کشور در تامین روغن مورد نیاز، وابسته به واردات است از ضرورت توسعه کشت دانه‌های روغنی به‌ویژه کلزا خبر داد.

محمود حجتی با اشاره به اینکه کشور در تامین روغن مورد نیاز، وابسته به واردات است از ضرورت توسعه  کشت دانه‌های روغنی به‌ویژه کلزا خبر داد. 

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، محمود حجتی پنجشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی اظهار کرد: اجرای سیستم‌های آبیاری نوین به لحاظ افزایش راندمان آب و کاهش مصرف آن اهمیت بالایی دارد و یکی از ضرورت‌ها در کشور با توجه به وضعیت اقلیمی، صرفه جویی در مصرف آب است.

وی افزود: سال گذشته، طرح های آبیاری نوین در سطح ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سطح کشور اجرا شد.
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اهمیت کشت دانه های روغنی گفت: کشور در تامین روغن مورد نیاز، وابسته به واردات است از این رو تلاش داریم تا کشت دانه های روغنی بویژه کلزا توسعه یابد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سال ۹۵، ۶۱ هزار تن در سطح کشور کلزا برداشت شد که این میزان در سال گذشته ۱۸۷ هزار تن بود.
حجتی گفت: امسال تولید ۳۵۰ هزار تن کلزا در کشور برآورد می‌شود.

 

*** ۹۰ درصد آب به مصرف کشاورزی می رسد

 

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: اکنون ۹۰درصد از منابع آب کشور در بخش کشاورزی به مصرف می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری روستا ، علی اکبری اظهار کرد: مهم ترین نیاز برای توسعه کشاورزی، کمک به صرفه جویی در مصرف آب است که این امر با استفاده بهینه از منابع و انتقال آب با لوله و کانال های سیمانی و اجرای آبیاری تحت فشار محقق می‌شود.

بر اساس این گزارش طرح تجمیعی آبیاری تحت فشار در سطح ۲ هزار هکتار در مانه و سملقان وارد مرحله اجرایی شد.
۴۷۰ نفر از کشاورزان روستاهای اسلام آباد، ملاحسن، انصار و قره مصلی با چهار هزار نفر جمعیت از مزایای این طرح بهره مند می‌شوند.
برای اجرای این طرح ۲۱۲ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
شهرستان مانه و سملقان واقع در ۳۵ کیلومتری غرب بجنورد یکی از قطب های کشاورزی خراسان شمالی محسوب می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید