کد خبر:66381
پ
shutterstock_186067706
معاون استانداری سمنان:

موانع سرمایه‌گذاری در روستاهای سمنان

معاون استانداری سمنان: باید بستر سرمایه‌گذاری در روستاها را فراهم کرد و بانک‌ها باید هم‌افزایی بیشتری با دستگاه‌های اجرایی در ارایه تسهیلات داشته باشند. 

معاون استانداری سمنان در خصوص وضعیت روستاهای سمنان اعلام کرد‌: باید بستر سرمایه‌گذاری در روستاها را فراهم کرد و بانک‌ها باید هم‌افزایی بیشتری با دستگاه‌های اجرایی در ارایه تسهیلات داشته باشند. 

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، با توجه به تصویب یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در بخش اشتغال فراگیر و ۹۲۰ میلیارد ریال در بخش اشتغال روستایی در استان سمنان‌، مسوولان امر تاکید دارند باید محدودیت‌های موجود در طرح‌های اشتغال این مناطق زودهنگام برطرف شود.

 

برای تحقق این راهبرد، بانک‌ها علاوه بر هم‌‌افزایی بیشتر با نهادهای اجرای در ارایه تسهیلات به‌موقع و مناسب به روستاییان همکاری بیشتر داشته باشند. هم اکنون مشکل اساسی در ۲ بخش کشاورزی و مشاغل خانگی در روستاها، نداشتن بازار فروش تولیدات آنهاست که برای رفع آن کارشناسان برضرورت 
راه‌اندازی شرکت‌های توسعه صادراتی در استان تاکید کرده‌اند. 

 

*** توسعه و آبادانی روستاها

 

اکنون از یک‌هزار و ۶۲۵ روستای این استان فقط ۴۰۰ روستا دارای سکنه است و از این تعداد بیش از ۲۸۰ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد. براساس آمار موجود در سال ۱۳۵۷ جمعیت روستاهای کشور، ۷۰ درصد بود و این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۲۷ درصد رسیده است. بر اساس آمار موجود‌، در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستاهای سمنان ۱۴۹ هزار نفر بود و در سال ۱۳۹۰ به ۱۳۹ هزار نفر رسید و در سال ۱۳۹۵ جمعیت در روستاهای استان ۱۴۱ هزار نفر اعلام شده است. 

 

در زمان حاضر ۷۰ درصد جمعیت ایران در شهرها زندگی می‌کنند که این آمار، آمار مناسبی نیست، چون مسیر آبادانی شهرها از روستاها می‌گذرد و اگر روستاها آباد نشوند، شهرها نمی‌توانند به خوبی مسیر توسعه و آبادانی را طی کنند. در سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال در راستای اجرای طرح اشتغال فراگیر به روستانشینان استان سمنان تسهیلات پرداخت شد که با این اقدام ارزشمند برای بیش از ۸۰۰ نفر اشتغالزایی شده است.

 

*** توسعه اشتغال در استان سمنان

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری سمنان روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهارکرد‌: با توجه به جمعیت این استان‌، ظرفیت‌های زیادی برای ایجاد اشتغال وجود دارد که با یک مدیریت صحیح می‌توان گامی بلند در راستای توسعه اشتغال این منطقه برداشت. محمد همتیان با بیان این که، در سال ۹۶ بیش ۱۰ هزار شغل جدید در استان سمنان ایجاد شده است، افزود: با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم نرخ بیکاری را در استان در یک مدت زمانی ۲ ساله صفر کنیم.

 

وی وظیفه دولت را ایجاد فرصت شغلی برشمرد و خاطرنشان کرد: دولت متناسب با ظرفیت‌های موجود در منطقه باید فرصت شغلی ایجاد کند و نباید از کوچک‌ترین ظرفیت‌ها برای اشتغال چشم‌پوشی شود. همتیان با اشاره به تصویب یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در بخش اشتغال فراگیر و ۹۲۰ میلیارد ریال در بخش اشتغال روستایی در استان سمنان، بر بازنگری در طرح‌های اشتغال روستایی تأکید کرد و گفت‌: محدودیت‌های موجود در طرح‌های اشتغال روستایی باید به‌سرعت برطرف شود. 

 

*** سرمایه‌گذاری در روستاهای سمنان

 

معاون استانداری سمنان ادامه داد: اجرای طرح کارورزی، یک ظرفیت بسیار مناسب برای ایجاد اشتغال است و از این طرح باید به‌عنوان یک ابزار برای افزایش اشتغال روی میز مدیران دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد. وی اضافه کرد‌: به دلیل وسعت استان سمنان و پراکندگی روستاها‌، باید ارایه تسهیلات به شهرستان واگذار شود تا در کمترین زمان ممکن از طرح‌های اشتغال آفرین بازدید شود. همتیان با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی و مشاغل خانگی تصریح کرد‌: مشکل اساسی در ۲ بخش کشاورزی و مشاغل خانگی فقدان بازار فروش است که برای رفع آن باید شرکت‌های توسعه صادراتی در استان راه‌اندازی شود.

 

وی گفت: ۳۶ درصد راه‌های ارتباطی استان نیازمند بازسازی است و با تخصیص اعتبار حدود ۲۰۰ میلیارد ریالی در سال جاری می‌توان به افزایش رونق کسب وکار در این مناطق کمک کرد. وی کمبود آب، نبود راه‌های دسترسی مناسب‌، جمعیت را از جمله موانع سرمایه‌گذاری در روستاهای سمنان ذکر و اضافه کرد‌: در سال جاری با اجرای طرح‌های اشتغال‌آفرین و توجه به زیرساخت‌ها، می‌توان از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد. 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، استان سمنان بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. طبق آمار موجود در سال ۱۳۹۵ جمعیت روستاهای استان ۱۴۱ هزار نفر اعلام شد. 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید