کد خبر:66447
پ
تولید و اشتغال
مدیر امور سرمایه‌گذاری جهادکشاورزی همدان:

حمایت از تولید و اشتغال بخش کشاورزی

مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهادکشاورزی همدان: در بخش کشاورزی استان همدان ۲۱۰۰ واحد صنعتی وجود دارد که علاوه بر حمایت از تولیدکنندگان، حمایت از مصرف‌کنندگان را نیز در برنامه داریم.

مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهادکشاورزی استان همدان در خصوص تولید و اشتغال در این استان اظهار کرد: در بخش کشاورزی استان همدان ۲۱۰۰ واحد صنعتی وجود دارد که علاوه بر حمایت از تولیدکنندگان، حمایت از مصرف‌کنندگان را نیز در برنامه داریم.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «علی‌اصغر نقی‌ئی» با تأکید براینکه حمایت از تولید و اشتغال بخش کشاورزی از برنامه‌های این سازمان در سال ۹۷ است، گفت: حمایت از تولید باید به هر شکل ممکن اتفاق بیفتد و باید از تولیدکنندگان دفاع کنیم.

 

*** توسعه تولید متناسب با ظرفیت‌ها و نیازهای استان همدان

 

وی با اینکه ایجاد و توسعه تولید متناسب با ظرفیت‌ها و نیازهای استان یکی از برنامه‌های عملیاتی این سازمان است، افزود: حجم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی به شدت افزایش یافته به‌طوریکه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان تقاضا برای سرمایه‌گذاری در این بخش وجود دارد که نشان می‌دهد بخش کشاورزی بخشی کاملا اقتصادی و دارای توجیهات فنی و اقتصادی است.

 

وی با اشاره به اینکه مدیریت در مصرف آب یکی از مهم‌ترین عوامل تولید است، ادامه داد: با توجه به محدودیت‌هایی که در منابع آبی استان به وجود آمده، بخش کشاورزی به عنوان مهمترین مصرف‌کننده آب در استان روش‌های متنوعی را برای مدیریت مصرف پیگیری می‌کند به‌طوری‌که اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در استان همدان اجرایی شده و تا کنون ۱۲ هزار هکتار از اراضی مستعد استان به این سیستم مجهز شده است.

 

*** تولید و اشتغال بخش کشاورزی استان همدان

 

نقی‌ئی یادآور شد: تولیدات بخش کشاورزی استان همدان بیش از ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تن است که ۶۵ هزار میلیارد ریال ارزش دارد و این موضوع نشان می‌دهد جامعه بزرگ با توانمندی‌های بالایی در بخش کشاورزی این استان فعالیت دارند.

 

مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به فعالیت ۱۱۵ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در استان، گفت: به دنبال شناسنامه‌دار کردن فعالیت‌های زراعی و باغی در استان همدان هستیم تا مجوزهای صنفی برای این بخش صادر شود که با این کار علاوه بر اینکه زارعان هویت ملی استانی پیدا می‌کنند، می‌توانند با این مجوزها از منابع اعتباری و منابع بانکی استفاده کنند.

 

*** صدور بیش از ۲۹۱ هزارتن محصول کشاورزی

 

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۲۹۱ هزارتن محصول کشاورزی به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار از استان همدان صادر شد در حالیکه در سال ۹۵، ۲۸۷ هزار تن محصول به ارزش ۲۹۶ میلیون دلار از این استان صادر شده بود.

 

نقی‌ئی با تأکید بر استفاده مطلوب و بهینه از منابع اعتباری تجهیز شده در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: در ابتدای سال دولت به وعده خود عمل کرد و بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان در سطح کشور منابع مختلف اعتباری را تجهیز و در اختیار بخش‌های اقتصادی قرار داد.

 

وی با اشاره به وجود ۱۰ ردیف اعتباری در سطح استان همدان تصریح کرد: تسهیلات رونق تولید، صندوق توسعه ملی، اشتغال فراگیر، توسعه روستایی، روستایی و عشایری، مکانیزاسیون، تسهیلات بلاعوض آبیاری نوین، کشت‌های زراعی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدکننده بذر از جمله ردیف‌های اعتباری در نظر گرفته شده است که خوشبختانه وضعیت بانک‌های عامل استان نیز خوب بوده و تا پایان خرداد و تیرماه فرصت داریم که ردیف‌های باقیمانده را جذب و استفاده کنیم.

 

*** تسهیلات و اعتبارات تولید و اشتغال

 

مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه تا کنون ۴۱۰ میلیارد تومان تسهیلات جذب شده است، اظهار کرد: در بخش رونق تولید ۷۴ میلیارد تومان، صندوق توسعه ۳۸ میلیارد تومان، اشتغال فراگیر ۳ میلیراد تومان، توسعه روستایی ۱۰ میلیارد تومان، روستایی و عشایری ۱۵ میلیارد تومان، مکانیزاسیون ۴۰ میلیارد تومان، در بخش کشت‌های زراعی ۱۹۰ میلیارد تومان و کشت بذر ۱۲ میلیارد تومان تجهیز شده است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان خرداد حداقل ۴۵۰ میلیارد تومان جذب شود.

 

نقی‌ئی خاطرنشان کرد: تسهیلات ۲۰ میلیون یورویی برای گلخانه رز مایا و همچنین تسهیلات  ۱۰۴ میلیارد تومانی برای گلخانه ۲۰ هکتاری ارکیده شهرستان نهاوند تا حداکثر پایان خردادماه جذب خواهد شد. وی با اشاره به آخرین آمار صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان همدان، تصریح کرد: ۲۶۳ واحد صنایع تبدیلی با ظرفیت یک میلیون و ۵۰ هزار تن محصول از بخش کشاورزی پروانه بهره‌برداری دریافت کرده است.

 

*** تولید یش از یک میلیون تن سیب‌زمینی

 

وی با تأکید بر اینکه فرآوری سیب‌زمینی در استان همدان هدفگذاری شده است، ادامه داد: بیش از یک میلیون تن سیب‌زمینی در استان همدان تولید می‌شود که هدفگذاری شده فرآوری این محصول در استان انجام شود.

 

مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهادکشاورزی استان همدان یادآور شد: ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات برای یک واحد صنایع تبدیلی سیب‌زمینی در رزن با ظرفیت ۶۰ هزار تن و ۲۱۵ میلیارد تومان تسهیلات برای فرنچ‌فرایز با ظرفیت ۱۰ هزار تن در شهرستان بهار درنظر گرفته شده است.

 

به گزارش خبرگزاری روستا،‌ مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه تعهد این سازمان ایجاد ۳۶۰۰ شغل بوده است، در پایان خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۳۷۴۰ شغل در استان همدان توسط سازمان جهاد کشاورزی ایجاد شده اما فقط ۳۲۳۵ شغل در سامانه رصد ثبت شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید