کد خبر:66676
پ
منابع طبیعی
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها:

کاهش عوامل تخریب منابع طبیعی

عوامل تخریب، با اجرای طرح حفاظت مشارکتی و واگذاری حفاظت عرصه‌های منابع طبیعی به مجریان طرح‌های منابع طبیعی طی سه سال اخیر در مجموع، ۶ درصد کاهش یافته است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: با اجرای طرح حفاظت مشارکتی و واگذاری حفاظت عرصه‌های منابع طبیعی به مجریان طرح‌های منابع طبیعی طی سه سال اخیر در مجموع عوامل تخریب ۶ درصد کاهش یافته است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، حفاظت از حدود ۲۰ میلیون هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در برابر تجاوز، تصرف و سایر عوامل تخریب به مجریان طرح‌ها این بخش واگذار شده است. «مسعود منصور» افزود: بیشترین سطح اجراشده مربوط به محدوده طرح‌های مرتعداری و بیشترین میزان عرصه مربوط به جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان می‌باشد.

 

*** تفاهم‌نامه حفاظت مشارکتی

 

وی تصریح کرد: تاکنون تعداد ۴۷۲۳ فقره تفاهم‌نامه حفاظت مشارکتی با مجریان طرح‌های منابع طبیعی در ۳۲ استان کشور منعقد شده است.

 

منصور با بیان این که اثر بخشی اجرای طرح حفاظت مشارکتی طی دوره سه ساله ۱۳۹۶-۱۳۹۴، روندی افزایشی داشته است، اظهار داشت: نتایج گزارش ارزیابی و اثر بخشی شیوه حفاظتی نشان می‌دهد، موفقیت اجرای طرح در محدوده‌های مرتع‌داری در جلوگیری از تجاوزات و تصرفات اراضی منابع ملی در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نسبت به سال نخست ۸ درصد و روند جلوگیری قطع درختان و بوته کنی در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نسبت به سال پایه ۶ درصد بهبود یافته است.

 

*** حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی

 

وی ادامه داد: در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نیز با اجرای طرح حفاظت مشارکتی‌، روند قاچاق چوب و سایر محصولات فرعی ۳ درصد بیشتر کاهش یافته ضمن این که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ فقرات و سطح آتش‌سوزی و یا اقدام برای اطفای حریق نسبت به سال ۹۴ با ۱۳.۵ درصد کاهش روبه‌رو بوده است.

 

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در عین حال کاهش ۳ درصدی سطح کانون‌های بحرانی آلوده به آفات و بیماری‌ها طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ نسبت به سال ۹۴ را از دیگر دستاورد‌های این طرح دانست. وی با توجه به اهمیت و اثر بخشی این طرح، خواستار تامین اعتبارات لازم برای توسعه هر چه بیشتر آن شد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پایان خاطرنشان کرد: موضوع حفاظت مشارکتی از سال ۱۳۹۳ با ابتکار این معاونت مطرح و پس از تشکیل جلسات متعدد کارشناسی و اخذ نظرات و تجربیات استان‌ها و همچنین تشکل‌های مردم نهاد، دستورالعمل‌های مربوط به آن تدوین و امر حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی به مجریان طرح‌های منابع طبیعی به‌ویژه دامداران دارای پروانه چرا و طرح مرتعداری احاله شد.

 

روستانیوز روستانیوز روستانیوز

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید