کد خبر:66811
پ
وزنه‌برداری

کاهش سهمیه وزنه‌برداری در بازی‌های المپیک

کمیته بین‌المللی المپیک سهمیه وزنه‌برداری را در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو ۶۴ سهمیه کاهش داد.

کمیته بین‌المللی المپیک سهمیه وزنه‌برداری را در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو ۶۴ سهمیه کاهش داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، فدراسیون بین المللی وزنه‌برداری بعد از تهدید حذف این رشته توسط کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل افزایش آمار دوپینگی‌های این رشته، دست به اقدامات سختگیرانه ای زد. کمیته بین‌المللی المپیک نمونه آزمایش ورزشکاران وزنه‌برداری را در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن مورد بررسی مجدد قرار داد که نتیجه بیش از ۴۰ آزمایش مثبت اعلام شد.

 

در همین راستا، فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری ۹ کشور شامل قزاقستان (۱۰ دوپینگ)، روسیه (۹ دوپینگ)، بلاروس (۷ دوپینگ)، جمهوری آذربایجان (۵ دوپینگ)، ترکیه، ارمنستان، اوکراین، چین و مولداوی (۳ دوپینگ) را که تعداد دوپینگی‌های آنان در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ بیش از سه مورد بود، به مدت یک سال از تمامی مسابقات محروم کرد.

 

*** سهمیه وزنه‌برداری در بازی‌های المپیک

 

از سوی دیگر کمیته بین‌المللی المپیک نیز سهمیه وزنه‌برداری را در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو ۶۴ سهمیه کاهش داد و به ۱۹۶ سهمیه رساند و نشان داد که در عزم خود برای مبارزه با دوپینگ جدی است. در این میان حتی احتمال حذف این رشته از بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس نیز وجود دارد.

 

فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری که در تکاپوی حفظ این رشته در بازی‌های المپیک بود، در تازه‌ترین اقدام خود، سهمیه المپیکی کشورهایی را که در ۱۰ سال گذشته موارد متعدد دوپینگ داشتند، به شدت کاهش داد؛ به طوری که کشورهایی که دارای تخلفات ۲۰ مورد یا بیشتر دوپینگ در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ باشند در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، مجاز به داشتن تنها ۲ سهمیه (یک مرد و یک زن) هستند. همچنین کشورهایی که دارای ۱۰ تخلف یا بیشتر باشند سهمیه‌های المپیکی آنان به ۲ وزنه‌بردار مرد و ۲ وزنه‌بردار زن محدود می‌شود. 

 

*** کاهش سهمیه‌های المپیکی

 

براساس فهرستی که فدراسیون بین‌المللی در سایت رسمی خود منتشر کرده، در حال حاضر کاهش سهمیه‌های المپیکی ۱۲ کشور قطعی شده است.
قزاقستان با ۳۰ نمونه دوپینگ، جمهوری آذربایجان با ۲۸ نمونه دوپینگ، روسیه با ۱۹ نمونه دوپینگ، بلاروس با ۱۷ نمونه دوپینگ، ارمنستان با ۱۶نمونه دوپینگ، بلغارستان با ۱۶ نمونه دوپینگ، رومانی با ۱۵ نمونه دوپینگ، ازبکستان با ۱۴ نمونه دوپینگ، اوکراین با ۱۳ نمونه دوپینگ، ایران با ۱۱ نمونه دوپینگ، مقدونیه با ۱۰ نمونه دوپینگ و هند با ۱۰ نمونه دوپینگ با کاهش سهمیه مواجه هستند.

 

کشورهای مطرحی همچون چین، لهستان، گرجستان، آلمان، ترکیه، مصر، کره شمالی و کلمبیا که شانس حضور در المپیک با سهمیه کامل را دارند، از هم اکنون می‌توانند برنامه‌ریزی خوبی برای مدال‌های این رشته در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو تدارک ببینند. 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، ترکیه و کره شمالی نیز در ۱۰ سال اخیر هر یک هشت نمونه مثبت دوپینگ داشته‌اند و با دو دوپینگی دیگر، به فهرست کشورهای محروم اضافه خواهند شد. کره جنوبی به عنوان یکی از مدعیان سنتی وزنه برداری در آسیا به همراه ژاپن در ۱۰ سال گذشته حتی یک نمونه مثبت هم نداشته است.

 

روستانیوز روستانیوز روستانیوز

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

کلید مقابل را فعال کنید