کد خبر:67969
پ
rafeipur
رئیس سازمان دامپزشکی:

ابتلا به تب کریمه کنگو تنها یک مورد بوده است

منشا تب کریمه کنگو ویروس است و انتقال آن از طریق کنه ای که بر روی بدن دام وجود دارد صورت می‌گیرد.

منشا تب کریمه کنگو ویروس است و انتقال آن از طریق کنه ای که بر روی بدن دام وجود دارد صورت می‌گیرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، علیرضا رفیعی پور تب کریمه کنگو را بیماری بسیار خطرناک و مهلکی دانست و افزود: فرد مبتلا به این بیماری به دلیل رعایت نکردن اصول اولیه بهداشتی از جمله انجام ندادن سم زدایی در محل نگهداری دام و معدوم کردن کنه بدن دام با دست به این عارضه دچار شده است.

رفیعی پور اضافه کرد: متاسفانه تب کریمه کنگو، نشانه‌های قابل روئیتی در دام ندارد و به راحتی امکان شناسایی دام آلوده به این بیماری میسر نیست.

او گفت: تب کریمه کنگو واکسن ندارد و درمان آن نیز بسیار دشوار و امکان آن تنها ۵۰ درصد است اما راهکارهای ساده ای برای کنترل این بیماری وجود دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: افرادی که به دلیل حرفه خود با دام در ارتباط هستند برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری خطرناک باید اصول بهداشتی را به خوبی رعایت کنند.

 

*** انتقال تب کریمه کنگو از طریق همه اجزای دام آلوده است

 

رفیعی پور بیان کرد: انتقال تب کریمه کنگو از طریق همه اجزای دام آلوده نظیر گوشت، پوست و خون امکان پذیر است و سال ۹۶، به دلیل ابتلای به این بیماری پنج نفر جان خود را در کشور از دست دادند.
وی، اطلاع رسانی را از جمله راهکارهای موثر برای پیشگیری از ابتلای دام و انسان به این بیماری دانست و گفت: اگر هیچ دامی در خارج از کشتارگاه ذبح نشود، تمام بیماری‌های این حوزه قابل کنترل و مهار است.
این مقام مسئول بیان داشت: در مجموع در سال ۹۶ بیماری‌های مشترک بین انسان و دام نظیر سیاه زخم و تب مالت بیش از ۱۸ درصد کاهش داشته است به گونه ای که از هفت هزار و ۹۰۰ کانون بیماری در سال ۹۵ این رقم در سال ۹۶ به ۶هزار و ۴۰۰ کانون بیماری رسید که این کاهش به دلیل اقدامات کنترلی حاصل شده است.

رفیعی، در بخش دیگری از مطالب خود، وضعیت تولید محصولات غذایی داخل کشور در حوزه دام، طیور و آبزیان را بسیار مناسب توصیف کرد و گفت:

محصولات باکیفیتی در ایران تولید می‌شود و در حال حاضر بسیاری از محصولات تولیدی کشورمان در این حوزه به سایر کشورها صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری روستا، رفیعی پور در پایان اظهار کرد: هم اینک ۳۸ هزار نیروی انسانی در شبکه‌های دامپزشکی کشور برای ایمن سازی دام، طیور و زنبور عسل فعالیت دارند و سالانه بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان برای انجام این کار هزینه می‎شود. 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید