کد خبر:67957
پ
حجتی در فائو
وزیر جهاد کشاورزی در فائو:

بهبود بهره‎وری ، مهمترین راهبرد ایران برای مقابله با روند نزولی منابع آب

حجتی بهبود بهره‎وری مصرف در کلیه سطوح به ویژه در مزارع را یکی از مهمترین راهبردهای ایران برای مقابله با روند نزولی منابع آب عنوان کرد.

حجتی بهبود بهره‎وری مصرف در کلیه سطوح به ویژه در مزارع را یکی از مهمترین راهبردهای ایران برای مقابله با روند نزولی منابع آب عنوان کرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه با شرکت در سی‌وچهارمین نشست منطقه ای خاور نزدیک که در سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد ‘فائو’ با حضور وزیران کشاورزی و مقامات بلند پایه ۲۸ کشور جهان در مقر این سازمان در رم در حال برگزاری است، گفت: منطقه خاورنزدیک با طیف گسترده ای از چالش‌ها از جمله تداوم خشکسالی‌ها، کم آبی و پدیده گردوغبار و ریزگردها مواجه است.

وی ادامه داد: اصلی ترین چالش پیش روی کشورهای منطقه در حال حاضر نحوه غلبه بر تنش‌های محیطی و مقابله با مساله کم آبی و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است.

این چالش‌ها نیازمند راه حل‌های منطقه ای است و تدوین یک برنامه جامع اقدام منطقه ای برای کاهش آسیب پذیری و افزایش سازگاری بخش کشاورزی در مقابل تغییرات اقلیمی، نیاز فزاینده منطقه ما است.

 

*** لزوم بهبود بهره‎وری مصرف در کلیه سطوح به ویژه در مزارع

 

حجتی سپس با اشاره به برخی راهبردها و برنامه‌های که جمهوری اسلامی ایران که طی چند سال اخیر به اجرا در آمد، ادامه داد : یکی از مهمترین راهبردهای ایران برای مقابله با روند نزولی منابع آب، بهبود بهره‎وری مصرف در کلیه سطوح به ویژه در مزارع است و طی ۴ سال اخیر برنامه‌ها و پروژه‌های عظیم ملی در این حوزه به اجرا درآمده است که به افزایش ۴۰۰ هزار هکتاری سطح زیر شبکه آبیاری و زهکشی نوین منجر شده است.
وی با بیان این که شمال آفریقا و خاورمیانه یکی از مناطق تحت تاثیر ریزگردهاست و ایران از این پدیده آسیب دیده است، افزود: سالانه بیش از ۲ میلیارد تن مواد جامد بصورت ریزگرد وارد جو می‌شود.

این منطقه به علت طوفان گرد و غبار هر ساله ۱۳ میلیارد دلار از تولیدات ناخالص داخلی را از دست می‌دهد .
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:در مجموع تاکنون بالغ بر ۲ میلیون هکتار از مجموع اراضی آبی کشور مجهز به سیستم‌های آبیاری نوین شده است.

این فعالیت مستلزم سرمایه گذاری‌ها و اعتبارات قابل ملاحظه ای می‌باشد که عمدتا به عنوان یارانه از طرف دولت در اختیار تولیدکنندگان و کشاورزان قرار گرفته است. توسعه کشت های متراکم وبه ویژه توسعه گلخانه ها نیز یکی از راهبردهای مهم دولت برای مقابله با اثار کم ابی است.

طی ۴ سال اخیر چهار هزار هکتار به سطح گلخانه‌های کشور اضافه شده است و سطح فعالی گلخانه در ایران به بیش از ۱۲ هزار هکتار می‌رسد.

 

*** ‘ آبزی پروری’ با بکارگیری تکنولوژی پرورش ماهی در قفس 

 

حجتی افزود: با توجه به محدودیت منابع آب شیرین در داخل سرزمین برای ‘ آبزی پروری’ ،با بکارگیری تکنولوژی پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور و با نصب بیش از ۵۰۰ قفس با ظرفیت ۳۰ هزار تن، برنامه گسترده ای را در دست اقدام داریم.

امیدواریم در ۵ سال اینده با این تکنولوژی به تولید ۲۰۰ هزار تن در سال دست بیابیم.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، ‘خوزه گراتسیانو داسیلوا’ مدیر کل فائو نیز در این نشست با تاکید بر تقویت همکاری‌های منطقه ای در زمینه سازگاری با آثار تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌ها، از آغاز یک پروژه ابتکارعمل منطقه ای با هدف مقابله با کم آبی و افزایش بهره وری مصرف آب در کشاورزی خبر داد و از نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری و اجرایی شدن این ابتکار عمل منطقه ای قدردانی کرد. 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

کلید مقابل را فعال کنید