کد خبر:68237
پ
بیماری‌های دامی
رئیس مرکز اصلاح‌نژاد جهاد کشاورزی:

شناخت و پیشگیری از بیماری‌های دامی

رئیس مرکز اصلاح‌نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، بر اهمیت پیشگیری از بروز بیماری‌های دامی در سمینار «بازشناخت پیشگیری تب برفکی» در شیراز تاکید کرد. 

رئیس مرکز اصلاح‌نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، بر اهمیت پیشگیری از بروز بیماری‌های دامی در سمینار «بازشناخت پیشگیری تب برفکی» در شیراز تاکید کرد. 

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، محمدرضا ملاصالحی که در سمینار «بازشناخت و پیشگیری تب ‌برفکی»، در شیراز سخن می‌گفت، به لزوم ورود مطلوب تشکل‌ها به عنوان واحدهای عمل کننده و صندوق توسعه دامپروری به عنوان تامین کننده اعتبارات مورد نیاز مقابله با بیماری‌‌های دامی اشاره کرد.

 

*** اهمیت پیشگیری از بروز بیماری‌های دامی

 

رئیس مرکز اصلاح‌نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد، اهمیت پیشگیری از بروز بیماری‌های دامی باید از سوی همه خصوصا فعالان بخش خصوصی جدی گرفته شود تا از خسارت‌های ناشی از آن بتوان کاست.

 

وی گفت: امید است با کمک تشکل‌ها بتوانیم بیماری‌های دامی مانند تب برفکی، که خسارت زیادی به صنعت دامی وارد کرده و بعضا موجب خروج تولید کنندگان از عرصه تولید می‌شود را کنترل کنیم.

 

*** لزوم واکسیناسیون دام‌ها

 

ملاصالحی همچنین با اشاره به اعتبارات مورد نیاز برای واکسیناسیون دام‌‌ها علیه بیماری تب برفکی، خاطرنشان کرد: پرورش دهندگان دام باید به اهمیت موضوع پیشگیری پی ببرند؛ چرا که بیماری‌هایی مانند تب برفکی زمانی که شیوع پیدا کند با مراحل سخت درمانی و هزینه‌های سنگین ناشی از شیوع بیماری مواجه خواهد شد.

 

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با همه سختی‌هایی که در تهیه واکسن یا شبکه توزیع کشوری وجود دارد، اگر دامداران از واکسن استفاده نکنند، در وهله اول به زحمات خود و سپس به اقتصاد ملی و سرمایه‌گذاری‌های این حوزه ضربه خواهند زد.

 

 

*** عدم استقبال دامداران از پیشگیری بیماری‌های دامی

 

ملاصالحی با اشاره به اینکه شمار گاوهای شیری کشور بالغ بر یک میلیون و ۱۰۰ هزار راس است، گفت: مدعی هستیم که جمعیت گاو شیری موجود از لحاظ کیفیت ژنتیکی با کشورهای پیشرفته برابری می‌کند، لذا خسارتی که بابت خروج دام‌‌های اصلاح شده به واسطه بروز بیماری‌ها متحمل می‌شویم نجومی خواهد بود.

 

وی یادآور شد: در این مقوله صندوق‌های حمایتی مانند صندوق دامپروری و تشکل‌ها به خوبی ورود کرده‌اند. امروز عدم استقبال به موقع دامداران، از مشکلات اصلی ما در پیشگیری از این بیماری (تب برفکی) محسوب می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در پایان تصریح کرد: نباید منتظر باشیم فاجعه‌ای رخ دهد و بعد دنبال مقصر بگردیم و برای یافتن راه‌حل جبران خسارت‌ها باشیم.

 

انتهای پیام///

منبع
وزارت جهاد کشاورزی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید