کد خبر:68106
پ
آب و هوا

تغییرات اقلیمی کشورمان، ایرانی‌ها را تهدید می‌کند

طبق یافته‌های جدید و نظریه کارشناسان هواشناسی، امکان تغییرات اقلیمی و بروز خشک‌سالی‌های شدید و سیلاب‌های شدید افزایش می‌یابد.

طبق یافته‌های جدید و نظریه کارشناسان هواشناسی، امکان تغییرات اقلیمی و بروز خشک‌سالی‌های شدید و سیلاب‌های شدید افزایش می‌یابد، چرا که با افزایش دو درجه دمای کشور، حدود ۲۷ میلیارد مترمکعب بر حجم تبخیر کشور افزوده شده اشت.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، پیش‌بینی می‌شود دمای کشور تا سال ۱۴۰۲ افزایش یابد. تغییرات رواناب تمامی حوضه‌ها تا سال ۱۴۰۲ نیز کاهشی خواهد بود و بیشترین درصد کاهش رواناب به ترتیب مربوط به حوضه‌های بندرعباس- سدیج، کرخه و کارون است. در چنین شرایطی امکان تغییرات اقلیمی و بروز خشک‌سالی‌های شدید و سیلاب‌های شدید افزایش می‌یابد، چرا که با افزایش دو درجه دمای کشور، حدود ۲۷ میلیارد مترمکعب بر حجم تبخیر کشور افزوده شده و میزان تغذیه آب زیرزمینی تا حدود بیست درصد کاهش می‌یابد و نهایتاً تأمین آب شرب در اکثر کلان شهرهای کشور نیز در آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

 

بر اساس تغییرات اقلیمی ، در حال حاضر ۲۷ درصد خاک‌های ایران برای کشاورزی شور است. کاهش بارش، افزایش دما و به واسطه آن افزایش تبخیر رطوبت خاک باعث افزایش میزان زمین‌های شور در سطح کشور خواهد شد و عملکرد زمین‌های دیم را به شدت کاهش خواهد داد. علاوه بر این کاهش کیفیت و کمیت مراتع به دلیل افزایش دما و کاهش بارش در اکثر نقاط کشور باعث کاهش درآمد عشایر از دامداری شده و از سویی دیگر فشار مضاعفی برای چرای دام در مناطق ممنوعه وارد خواهد ساخت و نهایتاً سبب تضعیف پوشش گیاهی منطقه و افزایش فرسایش خاک می‌شود.

 

*** تغییرات اقلیمی باعث چه خطرهایی در کشور می‌شود؟

 

به‌طور کلی می‌توان سه دسته خطرات مرتبط با تغییرات اقلیمی برای کلان‌ شهرهای ایران تعریف کرد: تغییرات دمایی (افزایش دمای روزانه و شبانه در شهرها و ایجاد امواج گرمایی)، تغییرات بارش (در برخی شهرها افزایش شدت و در برخی کاهش)، تغییرات در شدت طوفان‌ها و گرد و غبارها.

 

از جمله اثرات تغییرات دمایی را می‌توان افزایش تقاضا برای خنک‌کنندگی (نیاز به سیستم‌های سرمایشی در مراکز که موجب افزایش مصرف برق خواهد شد)، کاهش کیفیت هوای شهرها، کمبود انرژی (نبود آب کافی موجب اختلال مصرف در سایر صنایع خواهد شد)، افزایش تقاضای آب و مسائل مرتبط با کیفیت آب، اثر بر سلامت انسان‌ها و افزایش خطر مرگ‌ و میر بر اثر گرما دانست.

 

کلان‌ شهرهای ایران به‌صورت نامتناسبی تحت‌ تأثیر این خطرات هستند و در این خصوص از حمایت نهادی و زیرساختی متناسب با این خطرات برخوردار نیستند. برای مثال، در شهر تهران زیرساخت‌های بهداشتی برای مقابله با مصدومان و بیماران در هریک از این بحران‌های اقلیمی، مقایسه با شهرهای توسعه‌‌یافته دنیا وجود ندارد و در مواقع بحران امکان خدمات‌رسانی در شهر متناسب با جمعیت آن به‌هیچ‌وجه وجود ندارد. بحران‌های مرتبط با تغییر اقلیم همه‌گیر بوده و تمام شهر و مناطق اطراف آن را در بر می‌گیرد و به‌صورت دائمی سرمایه‌های اجتماعی و اقتصادی شهر را در یک فرایند فرسایشی از بین می‌برد. نمونه‌ای از این اثرات را می‌توان در پدیده گرد و غبار و قطعی برق در خوزستان و اثرات آن در چند ماه اخیر جستجو کرد.

 

تغییرات اقلیمیتغییرات اقلیمی

به گزارش خبرگزاری روستا،‌ بر اساس آمار‌هایی که از دفتر مطالعه پایه منابع آب ایران به دست آمده حداکثر میزان بارندگی در ۴۵ سال اخیر ۳۳۷٫۳ میلی‌متر می‌باشد که متعلق به سال‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۷۱ است. حداقل میزان بارش ۱۳۰٫۸ میلی‌متر است که مطعلق به سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ می‌باشد. میانگین میزان بارش‌ها در دوره ۴۵ ساله ۲۳۶٫۸ میلی‌متر می‌باشد. البته تا‌کنون این آمار تا سال‌ها ۹۲ از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب صورت پذیرفته و از سال‌های ۹۲ تا ۹۷ آماری در دسترس نمی‌باشد.

روستانیوز روستانیوز روستانیو

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =

کلید مقابل را فعال کنید