کد خبر:68242
پ
گاو

صادرات دام‌های اصلاح نژادی

وزیر جهاد کشاورزی، از صادرات مواد ژنتیکی و دام‌های اصلاح نژادی به خارج از کشور خبر داد.

وزیر جهاد کشاورزی، از صادرات مواد ژنتیکی و دام‌های اصلاح نژادی به خارج از کشور خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، محمود حجتی در حاشیه افتتاح مجتمع تولید دام سبک در شهرستان ورامین در جمع خبرنگاران گفت: امروز کشور در صنعت دامپروری و تولید دام سنگین با برخورداری از مزارع نمونه و کشت و صنعت های به روز، از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار است و بسیاری از واحدهای تولیدی کشور با دامداری‌های صنعتی آمریکا ، کانادا و اروپا رقابت می‌کنند.

وی اظهار داشت: با اقدامات موثری که در حوزه دامپروری صورت گرفته ، وضعیت تولید گوشت دام سنگین به نقطه قابل قبولی در کشور رسیده و تلاش برای توسعه فعالیت های تولیدی و تامین نیازهای داخلی ادامه دارد.

 

*** صادرات دام‌های ژنومیک به کشورهای منطقه 

 

حجتی افزود: در زمان حاضر فعالیت‌های اصلاح نژاد در دام سنگین باعث شده تا نژادهای فوق العاده خوبی در کشور تولید شود و با پشت سر گذاشتن مراحل اولیه ، صادرات دام‌های ژنومیک و مواد ژنتیکی این دام‌ها به کشورهای منطقه انجام شود.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات مرتع و وجود دامداری‌های سنتی، تاکنون تولید دام سبک اقتصادی نبوده و گذر از شیوه‌های قدیمی و حرکت به سمت دامداری علمی می‌تواند پرورش گوسفند و بز برای تأمین گوشت و شیر را با صرفه کند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در زمان کنونی نژادهای اصلاح شده دام سبک هر سال ۳ بار زایش داشته و وزن لاشه آن ۴۰ تا ۵۰ کیلو افزایش می‌یابد که این میزان در مقایسه با نژادهای بومی از رشد قابل قبولی برخوردار شده و تولید دام سبک را اقتصادی کرده است.
حجتی افزود: پرورش دام سبک در بخش شیر و گوشت با ارزش افزوده همراه است، به گونه ای که شیر گوسفند ۳ برابر و قیمت شیر بز دو برابر قیمت شیر گوساله از سوی کارخانجات لبنیات خریداری می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اقتصادی بودن تولید شتر ، نرخ خرید شیر شتر را ۱۴ هزار تومان و ده برابر قیمت خرید شیر گوساله اعلام کرد.

به گفته حجتی، حرکت به سمت دامپروری نوین و تولید دام های سبک اصلاح نژاد شده باعث می‌شود تا درآمد خانواده‌های روستایی افزایش یافته و نیاز کشور به گوشت دام سبک برطرف شود.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مرکز اصلاح نژاد و تکثیر هسته مواد ژنتیکی گوسفند و بز صبح امروز در مراسمی با حضور وزیر جهاد کشاورزی و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در شهرستان ورامین افتتاح شد.

دام‌های اصلاح نژادی

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید