کد خبر:68390
پ
اصفهان
استاندار اصفهان

اجرای دو طرح کشاورزی در شرق اصفهان

استاندار اصفهان از اجرای دو طرح کشاورزی در شرق اصفهان خبر داد.

استاندار اصفهان از اجرای دو طرح کشاورزی در شرق اصفهان خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، عملیات اجرایی دو طرح کشاورزی و دامپروری با هدف اشتغال‌زایی در مناطق آسیب‌دیده از کم‌آبی با حضور استاندار، رئیس سازمان، مسئولین استانی، شهرستانی و کشاورزان شرق اصفهان در منطقه روستای برسیان کلنگ‌زنی و آغاز شد. «محسن مهرعلیزاده» در این مراسم اظهار داشت: خوشحالم که در جمع مردم فهیم و انقلابی شرق اصفهان، مراسم کلنگ زنی احداث مجتمع (زنجیره‌ای) پرورش شترمرغ، کشتارگاه و صنایع جانبی آن را به مساحت ۷۰ هکتار شاهد هستیم.

 

*** تولید سالانه ۱۰ هزار قطعه شترمرغ پرواری

 

مدیر اجرایی این مجموعه، اظهار داشت: این پروژه در دو فاز شامل احداث مجتمع شترمرغ مولد با ظرفیت ۵۰۰ قطعه شترمرغ ماده، ۲۵۰ قطعه شترمرغ نر و ۱۰ هزار قطعه شترمرغ پرواری با برآورد هزینه ۲۳۰ میلیارد ریال سرمایه ثابت و سرمایه در گردش و فاز دوم شامل احداث کشتارگاه و صنایع وابسته است. تولید سالانه ۱۰ هزار قطعه شترمرغ پرواری و اشتغال به کار ۲۰۰ نفر به‌طور مستقیم و غیر مستقیم برای مرحله اول این طرح پیش‌بینی شده است.

 

شترمرغ، پرنده‌ای است که به دلیل خاستگاه آن (آفریقای جنوبی) با مناطق گرم و خشک سازگاری دارد و محصولات جانبی حاصل از تولید و پرورش آن گوشت، چرم، پر، پوست تخم‌مرغ (در تزیینات و نقاشی استفاده می‌شود) و روغن شتر مرغ مزیت اقتصادی دارد، این پرنده از سال ۷۵ وارد ایران شده و استان اصفهان هم‌اکنون یکی از مراکز پرورش این پرنده در کشور است.

 

*** سهم کلی حقابه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود

 

مناطق شرق اصفهان متشکل از شهرها و مناطقی از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، براآن شمالی و جنوبی و خوراسگان حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، اغلب مردم این مناطق به کشاورزی اشتغال دارند، اما خشکسالی، آنها را به شدت در معرض مشکلات شغلی و معیشتی قرار داده است.

 

سهم کلی حقابه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب است، اما این میزان در سال‌های اخیر اختصاص نیافته و با وجود جریان یافتن زاینده رود در مقطعی از سال گذشته تنها حدود ۴۰ درصد از یکصد هزار هکتار زمین‌های کشاورزی شرق اصفهان، زیر کشت رفت و امسال به‌دلیل رها نشدن آب برای کشت پاییزه این رقم با کاهش زیادی روبه‌رو شده است.

 

***  احداث اولین گلخانه مدرن تولید سبزی

 

همچنین احداث اولین گلخانه مدرن تولید سبزی و صیفی و گل شاخه بریده به روش کشت بدون خاک (هیدروپونیک) سیکل بسته (گردش آب) دیگر پروژه‌ای است که کلنگ زنی شد. مساحت این گلخانه ۴۰ هکتار (۴۰۰ هزار مترمربع) با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای بیش از ۲۰۰ نفر ( به صورت مستقیم و غیر مستقیم) در نظر گرفته شده است.

 

از جمله مزایای کشت گلخانه‌ای به‌ویژه به صورت هیدروپونیک و سیکل بسته؛ جلوگیری از هدر رفت آب و کاهش مصرف آب (آب از چرخه مصرف خارج نشده و فقط به‌صورت تبخیر و تعرق امکان دارد از دسترس خارج شود)، افزایش بهره‌وری تولیدات کشاورزی، افزایش میزان تولید در واحد سطح، تغییر الگوی کاشت و تولید محصولات کشاورزی به صورت صادرات محور است.

 

*** راه‌اندازی مزرعه پرورش قارچ خوراکی

 

در این مراسم هم‌چنین یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای راه‌اندازی مزرعه پرورش قارچ خوراکی به ظرفیت سه هزار تن در سال اعلام آمادگی کرد و مورد موافقت استاندار اصفهان قرار گرفت. این سرمایه‌گذار مهم‌ترین ویژگی‌های این طرح را اشتغال‌زایی پایدار و بالا، مصرف آب بسیار کم نسبت به دیگر محصولات کشاورزی ( حدود ۱۲ لیتر آب به ازای هر کیلو قارچ)، نیاز به فضای محدود نسبت به کشت‌های زراعی و باغی، و بدون آلاینده بودن این صنعت و ارزش‌های غذایی بالای این محصول نام برد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، این مراسم با حضور فرماندار اصفهان، مسئولان استانی سازمان جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی، سرپرستی شعب بانک کشاورزی، اداره کل دامپزشکی، محیط زیست، میراث فرهنگی و مجمع صنفی کشاورزان، دهیار و اعضای شورای محلی و جمعی از مردم و کشاورزان شریف منطقه شرق اصفهان در روستای برسیان در نزدیکی شهر ورزنه برگزار شد.

 

روستانیوز روستانیوز روستانیوز

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید