کد خبر:68409
پ
چهارمحال و بختیاری

برآورد خسارت به بخش کشاورزی در چهارمحال و بختیاری

سرپرست معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از خسارت ۲۴۰ میلیارد تومانی به باغات و اراضی کشاورزی استان خبر داد.

سرپرست معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از خسارت ۲۴۰ میلیارد تومانی به باغات و اراضی کشاورزی استان خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «حسین برزگر» در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، اظهار کرد: بیشترین خسارت‌های ناشی از سرمازدگی مربوط به باغات بادام، آلوچه و گردو در شهرستان‌های سامان و بن و عمده خسارات مربوط به سیل، تگرگ و باد در شهرستان‌های لردگان، کوهرنگ، اردل و کیار بوده است.

 

وی گفت: سرمازدگی ۲۰ تا ۷۰ درصدی به ۹ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان و به ۱۱ هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات خسارت وارد کرده که میزان خسارت ناشی از سیل، تگرگ، وزش باد و سرمازدگی در بخش کشاورزی بالغ بر ۲۴۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

 

*** تبعات خشکسالی در چهارمحال و بختیاری

 

برزگر با اشاره به اینکه خشکسالی موضوع جدید و بحران پیچیده‌ای نبوده بلکه نیازمند مدیریت است، تصریح کرد: تبعات خشکسالی در استان تاکنون بروز نکرده و از ماه آینده بروز می‌کند که به دلیل کاهش نزولات، در آینده مخصوصا در حوزه زاینده‌رود با وجود کاهش منابع آبی شدید، تنها برای زنده نگه‌داشتن درختان آبیاری صورت خواهد گرفت، زیرا آب کافی برای تولید محصول در اختیار نبوده و برای این امر آب سد کفایت نمی‌کند.

 

وی تاکید کرد: خسارت وارده به محصولات باغی استان از جمله باغات شهرستان سامان زیاد خواهد بود. برزگر گفت: امسال برداشت آب برای بخش زراعت کمتر است که باید ۲۵ تا ۳۵ درصد از سطح زیر کشت محصولات بهاره مزارع استان کاهش یابد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، سرپرست معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در پایان خاطرنشان کرد: از برنامه‌های این سازمان توسعه کشت گیاهان دارویی، کشت گیاهان سازگار به خشکسالی، کشت نشایی و آبرسانی سیار در نقاط بحرانی است که امسال کشاورزان نیاز به حمایت بیشتری دارند و بایستی در این راستا برنامه‌ریزی صورت گیرد. 

 

روستانیوز روستانیوز روستانیوز

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید