کد خبر:68447
پ
مسکن روستایی
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی گفت:

مقاوم‌سازی ۱۲هزار مسکن روستایی آذربایجان غربی

امسال نیز همچون سال‌های گذشته ظرفیت مقاوم‌سازی ۱۲ هزار مسکن روستایی در این استان وجود دارد تا تمام ۲۴۴ هزار و ۹۹۰ واحد موجود زیرپوشش قرار گیرد.

امسال نیز همچون سال‌های گذشته ظرفیت مقاوم‌سازی ۱۲ هزار مسکن روستایی در این استان وجود دارد تا تمام ۲۴۴ هزار و ۹۹۰ واحد موجود زیرپوشش قرار گیرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، محمود بدلی با اشاره به اینکه طرح مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی برای ۸۶ هزار واحد مسکونی آذربایجان غربی تدوین شده است، افزود:

این طرح در همه روستاهای آذربایجان غربی تهیه و در مرحله اول در ۵۰۱ روستا در قالب ۷۲ هزار و ۲۰۰ واحد مسکن روستایی اجرایی شده و مابقی نیز در حال اجراست.

*** آئین‌نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان 

به گفته وی از نظر بنیاد مسکن هر واحد مسکونی که در ساخت آن مشخصات کامل فنی آئین‌نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان رعایت نشود، مسکن غیرمقاوم نامیده می‌شود و نیازمند مقاوم‌سازی است.

وی ادامه داد: ۱۵۸ هزار و ۹۹۰ واحد مسکونی روستایی در آذربایجان غربی نیازمند مقاوم‌سازی است که ۷۰ درصد واحدهای روستایی را شامل می‌شود.

***تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی بیان کرد: کارمزد تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی تنها پنج درصد است و همه روستائیان می‌توانند از این تسهیلات تا سقف ۲۰۰ و ۱۸۰ میلیون ریال بهره‌مند شوند.

بدلی افزود: این تسهیلات در روستاهای مرزی ۲۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده که ۲۰ میلیون ریال بیشتر از دیگر روستاهاست و می‌توان آن را مشوقی برای مقاوم سازی این روستاهای محروم دانست.

وی اضافه کرد: تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی در دیگر روستاهای آذربایجان غربی نیز به میزان ۱۸۰ میلیون ریال پرداخت می‌شود و مدت بازپرداخت آن نیز ۱۵ سال در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: روستائیانی که قصد ندارند از این تسهیلات استفاده کنند می‌توانند جهت استفاده از خدمات رایگان مشاوره تخصصی در خصوص اصول فنی منطقه از این اداره کل کمک بگیرند تا در صورت بروز حوادث طبیعی آمار تلفات کاهش یابد.

***مهم‌ترین هدف طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی

بدلی با بیان اینکه ایجاد مقاومت لازم برای مقابله با تلفات در حوادثی نظیر زلزله و حفظ زمین های زراعی و طبیعی مهم‌ترین هدف اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی است، ابراز امیدواری کرد تا روستانشینان همراهی بیشتری در این خصوص داشته باشند.

***طرح هادی روستایی

وی گفت: در مجموع ۲ هزار و ۷۲۵ روستای دارای سکنه در آذربایجان غربی وجود دارد که ۲ هزار و ۲۰۰ روستا از آنها بالای ۲۰ خانوار بوده و نقشه طرح هادی در همه این روستاها اجرا شده است؛ طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.

در پایان به گزارش خبرگزاری روستا، این استان مرزی دارای سه میلیون و ۲۶۵ هزار نفر جمعیت است که ۳۴٫۶ درصد از آن در مناطق روستایی و ۶۵٫۴ درصد در مناطق شهری سکونت دارند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید