کد خبر:68700
پ
خدمات درمانی
مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس خبر داد

حذف دفترچه‌های خدمات درمانی روستایی

دفترچه‌های بیمه درمانی روستایی و سلامت از چرخه مراکز درمانی دولتی حذف می‌شود.

دفترچه‌های بیمه درمانی روستایی و سلامت از چرخه مراکز درمانی دولتی حذف می‌شود.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، «رضا صابری» در سومین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی گنبدکاووس، اعلام کرد: در این طرح که از فردا در تمام شهرستان‌های گلستان نیز اجرا می‌شود، دفترچه‌های بیمه درمانی روستایی و سلامت از چرخه مراکز درمانی دولتی حذف می‌شود.

 

وی گفت: این طرح در ادامه طرح پزشک خانواده که در سال ۸۴ به‌صورت مقطعی اجرا شد، با هدف نظارت بر فرایند درمان روستاییان با تشکیل پرونده سلامت الکترونیکی، جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه برای روستاییان و هم برای مراکز درمانی دولتی اجرا می‌شود.

 

*** ارجاع از طریق سامانه الکترونیکی

 

دکتر صابری با اشاره به تشکیل پرونده سلامت برای تمامی روستاییان گنبدی، اضافه کرد: در این طرح فرد روستایی درصورت نیاز به خدمات درمانی، ابتدا به خانه بهداشت یا مرکز جامع خدمات سلامت محل سکونت خود مراجعه و از خدمات سطح یک این مراکز بهره‌مند می‌شود.

 

وی تصریح کرد: درصورت تشخیص و ضرورت خدمات درمانی سطح دو توسط پزشک عمومی مستقر در روستا یا مرکز جامع خدمات سلامت، از طریق سیستم الکترونیکی به مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی شهرستان ارجاع می‌شود و دراین مرحله نیز در صورت نیاز به خدمات سطح سه یعنی مراکز فوق تخصصی دولتی، ارجاع از طریق سامانه الکترونیکی خواهد شد.

 

*** تعرفه‌های خدمات درمانی

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس ادامه داد: تمامی تعرفه‌های خدمات درمانی در این طرح، دولتی بوده و نوبت‌دهی به بیماران نیز توسط پرشکان مستقر در مراکز درمانی روستایی و شهری الکترونیکی انجام می‌شود. دکتر صابری با بیان اینکه زیرساخت‌های مورد نیاز در این طرح در مراکز درمانی روستایی و شهری گنبدکاووس آماده شده است، گفت: در سیستم سنتی طرح نظام پزشک خانواده، کمتر از ۶ درصد از روستاییان این شهرستان برای بهره‌مندی از خدمات سطح ۲ و ۳ مستقیما به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند. 

 

وی افزود: در طرح نظام ارجاع الکترونیک، ادارات و نهادهایی ازجمله فرمانداری، بخشداری‌ها، بیمارستان‌های دولتی، مخابرات، شوراهای روستاها، دهیاران، سازمان نظام پزشکی، بیمه سلامت و مرکز بهداشت مشارکت دارند. 

 

*** ذبح دام سبک و سنگین

 

دکتر صابری همچنین از مشاهده ذبح دام سبک و سنگین (گوسفند و گاو) در منازل شخصی و توزیع گوشت آن بین برخی قصابی‌ها و رستوران‌های گنبدکاووس خبر داد و اضافه کرد: هر گونه کشتار دام برای مصارف عمومی باید با نظات دامپزشکی و در کشتارگاه‌ها انجام شود و شهروندان نیز باید تا زمان احداث کشتارگاه صنعتی این شهرستان، تنها گوشت دارای مهر دامپزشکی آزادشهر را خریداری نمایند.

 

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز دراین جلسه با مهم دانستن حوزه بهداشت، درمان و سلامت جامعه، بر لزوم همکاری همه ادارات و نهادها با این حوزه و نظارت جدی بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، دستفروشان مواد غذایی و کشتار دام با توجه به در پیش بودن فصل گرما و نیز تسریح در احداث کشتارگاه صنعتی این شهر تاکید کرد. 

 

*** احداث پارک بانوان 

 

فرهاد شیبک افزود: جای بسی تاسف و تعجب است که برخی واحدهای صنفی گنبدکاووس برخلاف پروانه صنفی خود در ماه مبارک رمضان اقدام به فروش مواد غذایی در کنار خیابان‌ها می‌کنند که متولیان بهداشت باید با آنان برخورد نماید.

 

وی همچنین با ابراز گله‌مندی از مشخص نبودن بحث احداث پارک بانوان و خانواده از سوی شهرداری و شورای شهر گنبدکاووس بر لزوم مشخص کردن وضعیت این طرح تاکید کرد و گفت: اگر متولیان برنامه‌ای برای این طرح ندارند، بهتر است آن را از دستور کار شورای سلامت خارج نمایند.

 

شیبک به طرح نظام ارجاع الکترونیک درحوزه خدمات درمانی ویژه روستاییان نیز اشاره کرد و افزود: اگرچه اجرای این طرح خوب است اما باید زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن به‌ویژه اطلاع‌رسانی به مردم فراهم شود.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، شهرستان ۳۵۰ هزار نفری گنبدکاووس که افزون بر ۲۰۰ هزار نفر آن در روستاها سکونت دارند با چهار بیمارستان دولتی، ۲۸ مرکز خدمات درمانی و ۱۱۲ خانه بهداشت روستایی درشرق استان گلستان واقع است.

 

 

روستانیوز روستانیوز روستانیوز

صدای روستا صدای روستا صدای روستا

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید