کد خبر:70237
پ
صنایع دستی فارس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس:

ایجاد ۴ بازارچه برای صنایع دستی فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از ایجاد ۴ بازارچه برای صنایع دستی فارس در سال جاری خبر داد. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از ایجاد ۴ بازارچه برای صنایع دستی فارس در سال جاری خبر داد. 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، مصیب امیری بعدازظهر شنبه ۱۲ خرداد در کنفرانس خبری ویژه‌ی هفته‌ی بزرگداشت صنایع دستی در جمع خبرنگاران در خصوص روز صنایع دستی اظهار داشت: بیستم خرداد به‌عنوان روز صنایع دستی مشخص شده اما به دلیل اهمیت این موضوع، برنامه‌هایی را به‌مدت یک‌هفته اجرا خواهیم کرد.

 

*** عمده‌ترین فعالیت‌های نمایشگاهی صنایع دستی فارس

 

وی با بیان اینکه عمده‌ترین فعالیت نمایشگاهی و فروش محصولات صنایع دستی فارس از ۲۴ خرداد ماه با برپایی نمایشگاه تولید زنده محصولات صنایع دستی در محل ارگ کریم خانی آغاز خواهد شد، برگزاری کارگاه آموزش شاغلین صنایع دستی، فراخوان سمپوزیوم خاتم شیراز و برپایی نمایشگاه صنایع دستی در دستگاه‌های اداری پرتردد را از دیگر برنامه‌های‌ هفته صنایع‌دستی عنوان کرد.

امیری، برپایی نمایشگاه هنرمندان صنایع دستی سنتی، گشایش خانه سازهای سنتی و نگارخانه گل و مرغ در هفته صنایع دستی را از ویژه برنامه‌های شاخص هفته صنایع دستی فارس معرفی کرد و گفت: در همه شهرستان‌ها نمایشگاه فروش و عرضه صنایع دستی برپا خواهد شد.

وی با بیان اینکه در هفته صنایع دستی مجموعه ۲۱ برنامه  در سطح استان اجرایی خواهد شد، از پخش نماهنگ ویژه این هفته در ایستگاه‌های مترو شیراز به مدت یک هفته خبر داد.

 

*** فروش حاصل از محصولات صنایع دستی فارس

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود از فروش بالغ بر یک میلیارد و ۶٠٠ میلیون تومانی فروش صنایع دستی استان در ایام نوروز ٩٧ خبر داد و افزود: همچنین میزان فروش محصولات نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی حدود ۴۲۶ میلیون تومان برآورد شده است.

به گفته امیری، در سال ۹۶ یک میلیون و ۷۸۱ هزار و ۴۱۹ دلار میزان صادرات صنایع دستی گزارش شده که نسبت به سال ۹۵ از کاهش ۵ درصدی صادرات گمرکی برخورد بوده است. این درحالی است که صادرات چمدانی افزایش داشته و ۲ میلیون دلار بوده است.

 

*** اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی

 

وی به اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی در قالب ۶١۴ طرح مصوب و پیش‌بینی ایجاد ۹۵۶ مورد اشتغال با اجرای این طرح‌ها اشاره و اضافه کرد: تعدادی از طرح‌ها به ارزش ۱۷ میلیارد تومان برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده است.

امیری اعتقاد دارد صنایع دستی مناسبی داریم اما بسته‌بندی صنابع دستی فارس از مطلوبیت خوبی برخوردار نیست، گفت: باید بسته‌بندی به گونه‌ای انجام شود که گردشگران خارجی با حمل آن مشکل نداشته باشند.

وی هم چنین از استقرار ۴ بازارچه دائمی صنایع دستی تا پایان امسال در شهرستان‌‌های داراب، مرودشت، کازرون و حمام وکیل شیراز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در پایان خاطرنشان کرد: با بیان اینکه هم‌اینک ۷۱۶ فقره مجوز مشاغل شاغلی در ۳۱ رشته صادر شده است، گفت: ۱۲۰ رشته صنایع دستی و ۸۰ رشته فعال در استان وجود دارد که تنها ١٠ رشته آن شاخص محسوب می‌شود و مابقی در حال منسوخ شدن است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید