کد خبر:84885
پ
پدافند غیرعامل
قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد:

اولویت پدافند غیرعامل کشور ، حفظ و تکثیر بانک‌های ژنتیک

قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مهمترین اولویت پدافند غیرعامل کشور را حفظ ذخایر و تکثیر بانک‌‌های ژنتیک دانست.

قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مهمترین اولویت پدافند غیرعامل کشور را حفظ ذخایر و تکثیر بانک‌‌های ژنتیک دانست.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران،«غلامحسین طهماسبی» روز دوشنبه ۲۸ خرداد ماه درنشست خبری خود درباره سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل بخش کشاورزی که ۱۱ تیرماه امسال برگزار می‌شود، افزود:

طی سال‌های متمادی در بخش‌های مختلف موسسات تحقیقاتی کشور بانک‌های ژنتیک وجود دارد که باید بتوانیم این بانک‌های ژنتیک را به خوبی محافظت کنیم.

 

*** ایجاد حاشیه امن با تکثیر (دوپلیکیت) کردن بانک‌های ژنتیک توسط سازمان پدافند غیرعامل

 

وی اظهار داشت:

در بیشتر کشورهای دنیا با تکثیر (دوپلیکیت) کردن بانک‌های ژنتیک خود تلاش دارند، حاشیه امنی را به وجود بیاورند تا در صورت بروز سوانح طبیعی یا غیرطبیعی و حتی تهدیدات عمدی ذخایر ژنتیک آنها از بین نرود، این امر نشان می‌دهد که ما هم باید بتوانیم برای بانک ژن خود در کشور امنیت لازم را ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد:

با توجه به اهمیت بانک ژن موجود در کشور سعی داریم با کمک سازمان پدافند غیرعامل بتوانیم مهمترین بانک‌های ژنتیک کشور را تکثیر و کپی کنیم.

طهماسبی اضافه کرد:

ایران دارای بانک‌های ژن گیاهی، جانوری و میکروبی در موسسات تحقیقاتی همچون اصلاح بذر، گیاه پزشکی، موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی است؛ به طور مثال از بانک ژن میکروبی در تولید واکسن استفاده می‌شود.

*** تهدیدات زیستی و امنیت غذایی کشور

 

وی اضافه کرد:

به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی، سازمان پدافند غیرعامل برای کاهش آسیب‌پذیری کشور در مقابل تهدیدات تعمدی بوجود آمده است که این تهدیدها غیر از تهدیدات امنیتی شامل زیستی و امنیت غذایی کشور می‌شود.

به گفته وی، در وزارت جهادکشاورزی کمیته پدافند غیرعامل تشکیل شده که ریاست آن برعهده وزیر است و توسط معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج اداره می‌شود.

قائم مقام سازمان تحقیقات کشاورزی با بیان اینکه متولی تامین امنیت غذایی کشور وزارت جهادکشاورزی است، گفت:

تهدیدهای زیستی به دو گروه انسانی و امنیت غذایی تقسیم می‌شود که بخش انسانی آن مربوط به وزارت بهداشت و امنیت غذایی مربوط به وزارت جهادکشاورزی است.

وی با یادآوری اینکه بخش عمده‌ای از تولید ناخالص ملی مربوط به بخش کشاورزی است و از این رو مورد توجه دشمنان قرار دارد، اظهار داشت:

ما باید آمادگی کافی را برای مقابله با تهدیدات زیستی و غذایی داشته باشیم که در همین راستا کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهادکشاورزی وظایف خود را پیش می‌برد.

*** در بخش امنیت غذایی کشور سازمان های حفظ نباتات و دامپزشکی مسئول‌اند

 

طهماسبی ادامه داد: در بخش امنیت غذایی کشور سازمان‌های حفظ نباتات و دامپزشکی نیز عهده‌دار مسئولیت حفظ و حراست هستند.

وی اضافه کرد:

با توجه به تغییرات اقلیمی، بحران کم‌آبی و گرم شدن زمین، ایران بیش از پیش به تنوع ژنتیکی برای مقابله با این بحران‌ها نیاز دارد.

قائم مقام سازمان تحقیقات کشاورزی گفت:

در سال‌های گذشته ما شاهد ورود عوامل مختلف آفات و بیماری‌ها در بخش کشاورزی بودیم که بخشی از این عوامل وارداتی همچون مگس زیتون، بیماری جاروک و بیماری‌های ویروسی در زنبور عسل و حتی ورود برخی نژادهای غیرقانونی همانند ورود قاچاق ملکه زنبورعسل می توانند حامل بیماری‌ها و تهدیدات زیستی برای ما باشند.

به گفته وی، طی سال‌های اخیر شاهد ورود پنج ویروس جدید زنبورعسل در کشور بودیم که صنعت زنبورداری کشور را آسیب‌پذیر کرد، بنابراین باید با قاچاق و ورود مسافری (چمدانی) واریته‌ها و نژادها گیاهی و جانوری به کشور مقابله کنیم به همین منظور سیستم‌های قرنطینه ما باید تقویت شود که همکاران ما در حفظ نباتات و دامپزشکی برای رفع این مشکلات تلاش می‌کنند.

قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و تحقیقات کشاورزی اضافه کرد: به همین منظور طی سال‌های اخیر محققان ما در سازمان تحقیقات کشاورزی برای واریته‌های مقاوم به گرما و خشکی اقدام کرده اند.

وی درباره این که خشکسالی‌های طی سالهای اخیر در ایران تعمدی بوده است یا خیر، گفت:

در این خصوص اطلاعات دقیقی نداریم و این موضوع هنوز قابل اثبات نیست.

*** برای افزایش راندمان آب از روش‌های نوین آبیاری استفاده شده است

 

طهماسبی اضافه کرد:

ما برای افزایش راندمان آب از روش‌های نوین آبیاری استفاده کنیم، تلاش داریم ارقام متحمل به کم آبی و نژادهای متحمل به کم‌آبی را ارایه دهیم.

وی یادآور شد در بحث چغندرقند، تغییر الگوی کشت و زمان کشت پاییزه سبب شد تا مصرف آب کاهش یابد.

قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت:

با انتشار فراخوان سومین دوره برگزاری کنفرانس ملی پدافند غیرعامل بخش کشاورزی حدود ۳۵۲ مقاله به این همایش ارسال شد که پس از بررسی‌های صورت گرفته ۳۸ درصد از آنها پذیرفته شد؛ ۶ درصد این مقالات در قالب سخنرانی‌های علمی و ۳۲ درصد به شکل پوستر ارایه می‌شود.

*** سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی با هدف تامین امنیت غذایی کشور

 

به گزارش خبرگزاری روستا، سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی با هدف تامین امنیت غذایی کشور، تولید پایدار، تولید محصول سالم با محوریت تهدیدات زیستی، سایبری، شیمیایی، کالبدی، اقتصادی، راه های پیشگیری و مقابله با آنها در حوزه‌های گیاه‌پزشکی و حفظ نباتات، امنیت و سلامت محصولات دامی و گیاهی، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی در کشاورزی، ذخایر و منابع ژنتیکی، پژوهشی، آموزشی، دام و دامپزشکی، زراعت و باغبانی، شیلات و آبزیان، بیابان و بیابانزدایی جنگل و مرتع آبخیزداری و منابع آب و خاک از ۱۱ تیرماه در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید