کد خبر:87396
پ
سواد حرکتی

ترویج سواد حرکتی از طریق بازی‌های بومی محلی

معاون سلامت و تربیت بدنی وزیر آموزش و پرورش بر اجرای ترویج سواد حرکتی از طریق بازی‌های بومی محلی تاکید دارد.

معاون سلامت و تربیت بدنی وزیر آموزش و پرورش بر اجرای ترویج سواد حرکتی از طریق بازی‌های بومی محلی تاکید دارد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، طرح مساله سواد حرکتی و لزوم توجه به آن در مدارس یکی از برنامه‌هایی است که از سوی «مهرزاد حمیدی» معاون سلامت و تربیت بدنی وزیر آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفته است و بر اساس اعلام وی، این طرح از تیر ماه در مدارس دخترانه اجرا خواهد شد.

کارشناسان در تعریف سواد حرکتی باور دارند این شیوه از آموختن، شامل توسعه مهارت‌های بنیادین حرکتی و ورزشی است که به کودک اجازه می‌دهد تا با انگیزه، اعتماد به نفس و کنترل در طیف وسیعی از فعالیت‌های بدنی و ریتمیک و شرایط ورزشی حرکت کند و در قبال شرایط محیطی موجود واکنش مناسب را نشان دهند.

 برای واکاوی نقش بازی‌های بومی محلی در ترویج سواد حرکتی و لزوم احیای این بازی‌ها، سوالاتی از «محمد رسول کلهر» مسوول دپارتمان توسعه بازی‌های سنتی پرسیده شده است که به شرح ذیل می‌باشد.

 

***  سواد حرکتی به عنوان یکی از الزامات زندگی نوین

 

سوال: بحث سواد حرکتی به عنوان یکی از الزامات زندگی نوین از سوی بسیاری از کارشناسان به ویژه «مهرزاد حمیدی» معاون سلامت و تربیت بدنی وزیر آموزش و پرورش طرح و این مولفه ارجح بر سواد آموزشی تلقی می‌شود، به نظر شما آیا مولفه سواد حرکتی در بازی‌های بومی و محلی نمود دارد؟

کلهر: اول باید ببینیم سواد به چه معناست و چه برداشتی از آن می‌شود.

اگر سواد به معنای آموختن است که در آموزش و ورزش این شیوه از یادگیری باید از آسان به سمت سخت و در نهایت به پیچیدگی ختم شود؛ سواد آموزشی و حرکتی دو مقوله متفاوت هستند اما وجه تشابه آنها، حرکت از سادگی به پیچیدگی است.

در مسیر چنین حرکت و تکاملی است که فرد در نهایت به مرتبه بالایی از سواد آموزشی که علم و سواد حرکتی که قهرمانی است، خواهد رسید.

با چنین پیش‌زمینه‌ای باید گفت سواد حرکتی از اصول اولیه ورزش بومی و محلی قلمداد می‌شود تا جایی که بسیاری از قوانین بازی‌های بومی و محلی از آسان به سمت سخت در حرکت هستند و رسیدن فرد به مرحله بالاتر در گرو گذر وی از مراحل ابتدایی و اولیه بازی‌ها است.

یکی از برنامه‌های اجرایی برای ترویج ورزش و فعالیت‌های بدنی و آموختن سواد حرکتی، بازی بومی و محلی است که می‌شود با بهره‌گیری از آنها به نهایت مرتبه سواد حرکتی که حضور حرفه‌ای در ورزش قهرمانی و همگانی است، برسیم.

 

*** بازی‌های بومی محلی یک فعالیت ورزشی مختص به عشایر یا روستاییان است؟

 

سوال: اما ذهنیت بسیاری از شهروندان و صاحب‌نظران به بازی‌های بومی محلی یک فعالیت ورزشی مختص به عشایر یا روستاییان است که کمتر در کلان‌‌شهرها نمود دارد.

چگونه می‌شود این بازی‌ها را در محیط و سبک زندگی خاص کلان‌شهرها انجام داد؟

کلهر: بله در گذشته مناطق عشایری و روستایی برای اجرای این بازی‌ها فضای لازم و ابزار کافی در اختیار داشتند و شهرها کمتر توانستند این بازی‌ها را حفظ کنند.

همچنین با توجه به تنوع بازی و فلسفه وجودی این فعالیت‌ها، بازی‌های بومی محلی در مناطق عشایری و روستایی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و همین امر خود ذهنیت شهروندان درباره عشایری بودن این بازی‌ها را در جامعه گسترش داده است.

در ضمن بسیاری از مناطق روستایی و عشایری کمتر تحت تاثیر فرهنگ مدرنیته قرار گرفته اما در بسیاری از شهرهای بزرگ ورود مدرنیته موجب شده تا بازی‌های رایانه‌ای، گوشی و تبلت، زمینه جدایی مردم از بازی‌های بومی و محلی را فراهم کند.

لذا فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی و برنامه‌ریزان حوزه بازی بومی و محلی در گام نخست برنامه‌هایی برای پیشگیری از فراموشی این بازی‌ها در دستور کار قرار داده است و در گام بعد ترویج آن در سراسر کشور به عنوان یک فعالیت ورزشی مورد توجه قرار دارد.

همچنین در این فدراسیون اقداماتی مانند گردآوری قوانین بازی‌ها، داوری و کلاس‌های آموزشی برای مربیان و مدرسان در راستای احیای بازی بومی محلی برنامه‌ریزی شده است.

 

*** نهادینه سازی ورزش‌های بومی و محلی در کنار ترویج آن در سراسر کشور

 

سوال: نهادینه‌سازی ورزش‌های بومی و محلی در کنار ترویج آن در سراسر کشور چه برنامه‌هایی لازم دارد؟ آیا این کار می‌تواند در کوتاه‌مدت محقق شود؟

کلهر: نهادینه‌کردن بازی‌های بومی و محلی به تنهایی از عهده فدراسیون برنخواهد آمد بلکه این کار نیازمند پروسه‌ای برنامه‌محور است که بسیاری از نهادها و دستگاه‌های فرهنگی و ورزشی باید در آن سهیم باشند.

وزارت آموزش و پروش یکی از این نهادها است که باید در قالب برنامه تربیت‌بدنی و سواد حرکتی، احیای بازی بومی و محلی را در دستور کار قرار دهد و این مهم می‌تواند با هماهنگی فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی و معاونت سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش انجام شود.

در صورت تحقق این هماهنگی، فدراسیون، بازی‌های سنتی که قابلیت اجرا در مدارس را دارد به وزارتخانه معرفی می‌کند و مدارس باید امکانات و زمینه این بازی‌ها را فراهم سازند.

برای پیاده کردن ورزش بومی و محلی تنها هماهنگی بین فدراسیون و وزارت آموزش و پرورش نیست که می‌توانند زمینه را برای ترویج این فعالیت‌ها فراهم کند بلکه واکاوی، ریشه‌یابی، کار علمی و پژوهشی بر روی این بازی‌ها می‌تواند به خوبی نقاط قوت و ضعف آن را بررسی کند و بازی‌هایی که جنبه ترویج ملی و جهانی دارند شناسایی شود؛ یکی از وظایف پژوهشگران حوزه ورزش و فرهنگ به روز کردن بازی‌های بومی محلی است زیرا یک بازی مانند «دال پلان» را نمی‌شود در سالن‌ها برگزار کرد چون نیاز به سنگ و ابزار سنگی دارد.

اگر قرار باشد بازی به نسل‌های آینده منتقل شود با رویه کنونی امکان پذیر نیست بلکه باید خطرات این بازی‌ها را کم و آنها را شکیل کنیم و در نهایت به‌روزرسانی انجام شود زیرا به روز کردن این بازی‌ها می‌تواند جذابیت‌های فراوانی را ایجاد کند.

 

*** میراث ملموس و ناملوس فرهنگی همیشه ماندگار است

 

سوال: با این شرایط حفظ و ترویج بازی‌های بومی و محلی می تواند یک اولویت اصلی در حوزه فرهنگ و ورزش به شمار آید؟

کلهر: در گذر زمان بسیاری از ذخایر معدنی از بین خواهد رفت و کسی نمی‌تواند ادعا کند که معادن و چاه های نفت ایران تا چند سده دیگر می‌تواند وجود داشته باشد.

اما میراث ملموس و ناملوس فرهنگی همیشه ماندگار است.

این اغراق نیست بلکه واقعیتی است که باید آن را پذیرفت. ورزش‌های بومی و محلی، زیرخاکی فرهنگی کشور است که در برابر بسیاری از تهاجم‌های سهمناک مانند مغول و تاتار پابرجا مانده‌اند.

بازی‌های بومی و محلی به عنوان بخشی از فرهنگ معنوی این دیار باید برای حفظ هویت ایرانی که متشکل از اقوام مختلف کشور است، حفظ شود.

فرهنگی که برگرفته از کار، موسیقی و فعالیت روزمره ایرانیان است و ریشه در خاک این مرز و بوم دارد.

سوال:

اگر بازی بومی و محلی به عنوان یک ورزش فراگیر در جامعه ترویج داده شود چه تحولی در فعالیت‌های ورزشی جامعه رخ خواهد داد؟

کلهر: بازی بومی و محلی با توجه به اینکه ریشه در فرهنگ این آب و خاک دارد می‌تواند نشاط را به صورت واقعی به جامعه تزریق کند.

زیبایی‌های این بازی‌ها می‌تواند خالق صحنه‌های ماندگاری باشد.

با برگزاری بازی‌های بومی و محلی و در معرض دید قرار گرفتن این بازی‌ها بسیاری از اشتراکات آنها با بازی دیگر کشورها نمایان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری روستا، وجود نزدیک به ۱۵۰۰ بازی بومی و محلی در ایران می‌تواند ظرفیت‌های فراوانی برای جامعه ایجاد کند در نهایت جامعه را به سمت انسجام اجتماعی سوق دهد؛ انسجامی که در شرایط کنونی با توجه به سبک زندگی نوین دچار گسستگی شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید