کد خبر:89532
پ
خلیل آقایی
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مطرح کرد

اجرای ۶۰۰ طرح آبخیزداری در وسعت بیش از ۷۰۰ هزار هکتار

اختصاص بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری برای اجرای طرح‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بیانگر توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به طرح‌های این سازمان است.

اختصاص بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری برای اجرای طرح‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بیانگر توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به طرح‌های این سازمان است.

 

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت:

علت ۹۵ درصد آتش سوزی جنگل‌های کشور بی‌احتیاطی، کم توجهی و حتی رفتار عمدی برخی سوء استفاده کنندگان برای بهره‌برداری بی‌رویه و غیرقانونی از زمین‌های جنگلی است.

 خلیل آقایی در نشست مشترک با مسوولان استان گلستان در دفتر استاندار اظهار داشت:

آتش سوزی در همه جنگل‌های دنیا اتفاق می افتد اما با اجرای طرح‌های پیشگیرانه و استفاده از تجهیزات مناسب می‌توان خسارت آن را تا حد زیادی کاهش داد.

وی بیان کرد: اگر چه در سال های اخیر تعداد و حجم آتش سوزی جنگل های ایران کاسته شد ولی باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که همین تعداد آتش سوزی هم در جنگل‌ها رخ نداده و عرصه مهم و ارزشمند منابع طبیعی در سایه اشتباهات عمدی و سهوی انسان‌ها نابود نشود.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به اجرای طرح تنفس جنگل اشاره کرد و گفت:

در اولین سال اجرای این طرح نتیجه خوبی برای نگهداشت جنگل‌های ایران حاصل شد و امیدواری به احیای عرصه‌های نابود شده را افزایش داد.

آقایی بدون اشاره به جزئیات طرح ادامه داد:

برخی‌ها گمان می کنند با اجرای این قانون تامین چوب کشور دچار مشکل می‌شود اما تعرفه صفر درصدی واردات چوب و گسترش عرصه‌های زراعت چوب صنعتی، مشکل را برطرف خواهد کرد.

*** توسعه زراعت چوب صنعتی در زمین‌های شخصی و عرصه‌های منابع طبیعی یکی از اولویت‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد:

در زمان حاضر واردات و صادرات چوب بدون هیچ محدودیت و پرداخت تعرفه گمرکی انجام می‌شود تا کمبود احتمالی بازار در نتیجه ممنوعیت قطع درختان جنگلی احساس نشود.

آقایی گفت: علاوه بر آن توسعه زراعت چوب صنعتی در زمین‌های شخصی و عرصه‌های منابع طبیعی یکی از اولویت‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر ۳۰ درصد چوب‌های مورد نیاز داخل از درختان جنگلی تامین می‌شود که توسعه زراعت درختان صنعتی و واردات چوب، نیاز به بهره برداری از جنگل‌های کشور را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد:

زراعت چوب با صرفه و بسیار آسان تر از زراعت پُر هزینه‌ای مانند برنج است که به عنوان نمونه با بهره‌برداری از گونه مشخص چوب صنعتی در هکتار می‌توان به سودآوری ۵ میلیارد ریالی رسید.

*** اختصاص بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری برای اجرای طرح‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری

 

وی یا یادآوری حمایت ویژه رهبر معظم انقلاب و دولت از طرح های سازمان جنگل‌ها گفت:

اختصاص بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بیانگر این توجه ویژه است.

آقایی بیان کرد: با اختصاص این بودجه به استان‌ها ۶۰۰ طرح آبخیزداری در وسعت بیش از ۷۰۰ هزار هکتار با هدف توسعه پوشش گیاهی، تامین آب کشاورزی و حفظ خاک اجرا خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به حمایت‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از طرح‌های گردشگری هم اشاره کرد و گفت:

با حضور مردم در جنگل‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی موافقیم، اما شرط اصلی برای اجرای هر طرح گردشگری جنگلی، رعایت اصول حفظ عرصه‌ها و جلوگیری از تخریب آن است.

وی گفت: اگر سرمایه گذار متقاضی اجرای طرح در جنگل، علاوه بر بهره برداری، احیا و نگهداری آن را هم متعهد شود، هیچ مشکلی با اجرا نداریم.

به گزارش خبرگزاری روستا، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد:

به عنوان نمونه مجری طرح تله کابین رامسر حدود ۱۰ هکتار برای بهره برداری طرح گردشگری در اختیار گرفت، اما نگهداری ۲۰۰ هکتار از جنگل های منطقه را پذیرفت که این گونه

طرح‌ها، مورد حمایت جدی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در همه استان‌ها است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید