کد خبر:89848
پ
سموم
محمد خصوصی:

واردات بی‌رویه سموم کشاورزی ۱۰ هزار شغل را از بین می‌برد

رییس انجمن کود و سم البرز اعلام کرد، اگر وضعیت واردات سموم کشاورزی به کشور به این شکل ادامه داشته باشد؛ در آینده نزدیک ۱۰ هزار شغل در کشور از بین می‌رود.

رییس انجمن کود و سم البرز اعلام کرد، اگر وضعیت واردات سموم کشاورزی به کشور به این شکل ادامه داشته باشد؛ در آینده نزدیک ۱۰ هزار شغل در کشور از بین می‌رود.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، محمد خصوصی در نشست مطبوعاتی اظهار کرد:

در حال حاضر سالانه ۲۴ میلیون لیتر انواع سموم کشاورزی در کشور مصرف می‌شود که ۳۰ درصد از آنها وارداتی است. 

۷۰ شرکت در حوزه تولید سم کشاورزی در کشور فعالیت دارند که می‌توانند چند برابر ظرفیت مصرفی سالانه کشور را تولید و حتی به کشورهای اطراف هم صادرات داشته باشند.

وی افزود: با وجود اینکه تولیدکنندگان ایرانی هم از لحاظ کمی و کیفی توان برطرف کردن نیاز داخلی را دارند ولی باز هم شاهد واردات بی رویه سم و کود کشاورزی هستیم.

این مسئول توضیح داد:

قرار بود که تنها ۱۲ درصد از سموم مصرفی سالانه ما وارداتی باشد ولی کم کم افزایش یافت و به ۳۰ درصد رسیده است.

 اگر وضعیت واردات به همین منوال پیش برود تا چند سال آینده ۱۰ هزار شغل مستقیم و با واسطه در این صنعت از بین می‌رود.

 

*** کیفیت سموم کشاورزی داخلی از نمونه‌های خارجی به مراتب بهتر است

 

وی با اشاره به اینکه کیفیت سموم تولیدی در داخل به مراتب از سموم وارداتی بهتر است؛ توضیح داد:

اگر کیفیت سموم وارداتی از تولید داخل بهتر بود گلایه‌ها بی مورد می‌شد، ولی به جرأت می‌توان گفت کیفیت محصولات داخلی در این بخش از نمونه‌های وارداتی به مراتب بهتر است.

چرا باید به گونه‌ای به کشاورزان القا شود که سموم چینی و هندی که کیفیت خوبی ندارند را به راحتی خریداری کنند ولی سموم کشاورزی تولید داخل را بی‌رغبت خریداری کنند؟

وی اضافه کرد: شرکت‌های داخلی توان تولید ۸۰ درصد از ۳۰۰ قلم سمی که به کشور وارد می‌شود را دارند ولی همچنان شاهد واردات بی رویه سموم کشاورزی به کشور هستیم.

رییس انجمن کود و سم البرز گفت:

جالب اینجاست که در کنار واردات بی رویه عده ای امکان صادرات را هم از تولیدکنندگان گرفته‌اند و هر چه در این خصوص پیگیر می‌شویم جواب روشنی دریافت نمی‌کنیم.

قبلاً شرکت‌های تولیدکننده ایرانی به کشورهای اطراف چون عراق، پاکستان، افغانستان و… محصول صادر می‌کردند و در این زمینه موفق بودند و توانسته بودند تولیدات ایرانی را در این کشورها جا بیندازند و از رقبای چینی و هندی خود پیشی بگیرند ولی با توقف روند صادرات علاوه بر ضرر مالی، اعتبارشان هم زیر سوال رفته است.

وی ابراز کرد: با ساماندهی وضعیت واردات و بازکردن درهای صادرات سموم کشاورزی از یک سو موجب جلوگیری از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور می‌شویم و از سوی دیگردر این شرایط نامناسب اقتصادی ارزآوری خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری روستا، رییس انجمن کود و سم البرز تاکید کرد:

مسئولان باید پاسخ شفافی در خصوص وضعیت پیش آمده برای صنعت سم و کود کشور بدهند تا فعالان این بخش بتوانند برنامه‌ریزی مناسبی برای آینده داشته باشند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + یک =

کلید مقابل را فعال کنید