کد خبر:89930
پ
قربانی گوسفند
محمد هژیر یوسفی خبر داد

تعیین ۷ محل برای عرضه دام‌های قربانی در سنندج

رییس شبکه دامپزشکی سنندج از تعیین ۷ محل برای عرضه دام‌های قربانی در سنندج خبرداد و اعلام کرد، در این محل‌ها بازرسان دامپزشکی مستقر خواهند شد.

رییس شبکه دامپزشکی سنندج از تعیین ۷ محل برای عرضه دام‌های قربانی در سنندج خبرداد و اعلام کرد، در این محل‌ها بازرسان دامپزشکی مستقر خواهند شد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، یوسفی ضمن تبریک عید سعید قربان به عموم مسلمانان اضهار کرد:

شکبه دامپزشکی شهرستان با هماهنگی اداره کل دامپزشکی استان و شهرداری سنندج و ائمه جمعه ۷ محل را برای عرضه دام‌های قربانی در نظر گرفتند.

وی عنوان کرد: بازرسان دامپزشکی در محل‌های تعیین شده از ساعت ۷ صبح تا ۲۰ عصر در راستای عمل به مسئولیت و وظیفه بازرسی و نظارت بر بهداشت ذبح دام مستقر خواهند شد.

یوسفی افزود: معاینه و بازرسی بهداشتی از دام‌های ذبحی و لاشه‌های استحصالی به طور  کاملا رایگان توسط اکیپ‌های ثابت بازرسی در داخل شبکه و اکیپ‌های سیار بازرسی گوشت دام‌های قربانی شده در سطح شهر انجام می‌شود.

*** تعیین هفت محل برای عرضه دام‌های قربانی

 

رییس شبکه دامپزشکی سنندج ادامه داد:

در راستای حفظ بهداشت و سلامت مصرف کنندگان و ممانعت از اشاعه بیماری‌های مختلف مشترک بین انسان و دام می‌طلبد مردم از خدمات بازرسی بهداشتی ویژه ایام عید سعید قربان در شبکه دامپزشکی و کشتارگاه صنعتی دام سنندج بهره گیرند.

یوسفی بر عمل به توصیه‌هایی که منجر به ارتقای سطح بهداشت گوشت دام‌های قربانی و حفظ سلامت مصرف کنندگان می‌شود، تاکید کرد و اظهار داشت:

لازم است تمام دام‌ها در محل‌های تعیین شده برای فروش و کشتار عرضه شوند و از فروش و خریداری دام در سایر مکان‌ها جدا پرهیز شود.

وی اضافه کرد: همچنین  قبل از ذبح می‌بایست دام از طرف بازرسین دامپزشکی معاینه شده و درصورت تایید سلامت دام به کشتارگاه صنعتی دام سنندج منتقل و ذبح شود.

یوسفی یادآورشد: کشتارگاه صنعتی دام سنندج با حضور بازرسان دامپزشکی و ناظر ذبح شرعی برای ارائه خدمات کشتار در عید سعید قربان بصورت کاملا رایگان اعلام امادگی کرده است.

رییس شبکه دامپزشکی سنندج به مکان‌های تعیین شده برای عرضه دام‌های سبک اشاره کرد و گفت: میدان عرضه دام زنده (کیلومتر پنج جاده سنندج کامیاران)، کشتارگاه صنعتی دام سنندج (جاده سنندج کامیاران روستای گزنه)، میدان نبوت به طرف ایستگاه عباس آباد، بلوار دکتر حسینی (محله چوب فروشان)، قرادیان (انتهای روستای قرادیان و ابتدای محله ۱۷/۱ بهاران، کنار گذر ابیدر (سه راهی منتهی به تکیه و چمن) و عباس اباد(شهرک مولوی) هفت محل تعیین شده برای عرضه دام‌های قربانی در سنندج است.

*** بسته بندی و توزیع گوشت‌ دام‌های قربانی باید در کیسه‌های شفاف و بدون رنگ صورت گیرد

 

یوسفی با اشاره به اینکه مصرف گوشت دام‌های ذبحی که مورد بازرسی بهداشتی قرار نگرفته‌اند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، بیان کرد:

چرا که احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را به همراه دارد.    

وی اضافه کرد: بهتر است تا حد امکان از ذبح دام در منازل خودداری شده و دام‌ها برای ذبح به کشتارگاه صنعتی دام سنندج برای ذبح و ادای نذورات ارجاع داده شود.    

وی عنوان کرد: در صورت تمایل به ذبح دام در منزل لازم است ذبح بر روی سطوح قابل شستشو  انجام گرفته و از ذبح دام بر روی سطوح خاکی، معابر و پیاده‌روها جدا خودداری به عمل آید.

ضمن اینکه با شبکه دامپزشکی تماس گرفته تا اکیپ‌های بازرسی به محل اعزام شوند.

رییس شبکه دامپزشکی سنندج با اشاره به اینکه تمام قسمت‌های بدن دام‌های قربانی از قبیل لاشه، کله، جگر  و غیره باید قبل از مصرف مورد معاینه قرار گیرد ، بیان کرد:

 همه ضایعات باقیمانده بعد از ذبح دام باید در کیسه‌های محکم پلاستیکی دفع شده و از پراکنده کردن آن در محیط جدا خودداری شود.    

یوسفی عنوان کرد: به منظور عدم دسترسی حیوانات ولگرد به این گونه ضایعات بهتر است مستقیما ضایعات تحویل مامورین نظافت شهرداری و یا در محلی مناسب دفن شود.    

وی با بیان اینکه بسته بندی و توزیع گوشت‌ دام‌های قربانی باید در کیسه‌های شفاف و بدون رنگ صورت گیرد، گفت:

سامانه پیام گیر ۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی استان کردستان برای دریافت پیشنهادات، انتقادات و شکایات مردم شریف شهرستان  اماده پاسخگویی است.

 به گزارش خبرگزلری روستا، مردم برای  دریافت  خدمات بهداشتی و نظارتی رایگان شبکه دامپزشکی شهرستان سنندج در ایام عید سعید قربان می‌توانند با شماره ۳۳۱۷۹۸۸۰ تماس بگیرند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید