کد خبر:89945
پ
یوزپلنگ
صالحی خبر داد

علل کاهش مشاهده یوزپلنگ‌ها در منطقه میاندشت جاجرم

کارشناس مسئول اداره نظارت بر امور حیات وحش خراسان شمالی اعلام کرد، تعداد مشاهده یوزپلنگ‌ها در منطقه میاندشت جاجرم کاهش یافته است.

کارشناس مسئول اداره نظارت بر امور حیات وحش خراسان شمالی اعلام کرد، تعداد مشاهده یوزپلنگ‌ها در منطقه میاندشت جاجرم کاهش یافته است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، صالحی ‌افزود:

یکی از علل کاهش مشاهده یوزپلنگ‌ها در منطقه مذکور کاهش تعداد دوربین‌های بکار گرفته شده است.

وی ادامه داد: در گذشته بیشتر دوربین‌هایی که برای مشاهده یوزها بکار گرفته می‌شد از طریق انجمن یوزپلنگ بود که به علت به وجود آمدن یک سری از مسائل، فعالیت این انجمن کاهش یافت.

صالحی اظهار کرد: از سوی دیگر احتمال کاهش جمعیت یوزها می‌تواند از دیگر علل کاهش مشاهده این گونه حیوانی در این منطقه باشد.

 

*** مهمترین معضل یوزپلنگ‌ها بحران فضایی و آب است

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا خراسان شمالی هنوز مولد یوزپلنگ‌ها است؟ بیان کرد:

در سال گذشته یک یوزپلنگ ماده به همراه چهار توله در منطقه میاندشت مشاهده شد اما در سال جاری شاهد چنین مشاهداتی نبوده ایم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به طور کلی تعداد یوزهای ماده‌ی کشور در این استان کمتر مشاهده شده است.

به گزارش خبرگزاری روستا، کارشناس مسئول اداره نظارت بر امور حیات وحش خراسان شمالی با اشاره به اینکه در حال حاضر مهمترین معضل یوزپلنگ‌ها بحران فضایی و آب است، تصریح کرد:

یوزپلنگ‌ها مجبورند برای تامین آب و طعمه قلمرو خود را وسیع‌تر کنند، اما همین امر سبب تلف شدن تعدادی از آن‌ها می‌شود که اخیرا در پارک ملی کویر یک قلاده یوز بر اثر برخورد با خودرو، قطع نخاع و تلف شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید