کد خبر:91988
پ
عشایر

شیروان پایلوت استانی اجرای طرح توانمندسازی عشایر شد

رئیس اداره امور عشایری شیروان از انتخاب این شهرستان به عنوان پایلوت استانی اجرای طرح توانمندسازی عشایر و روستاییان خبر داد.

رئیس اداره امور عشایری شیروان از انتخاب این شهرستان به عنوان پایلوت استانی اجرای طرح توانمندسازی عشایر و روستاییان خبر داد.

 

*** طرح توانمندسازی عشایر

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس اداره امور عشایری شیروان اظهار داشت:

اکثر جمعیت این شهرستان در بخش کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند که اجرای این طرح برای توانمندسازی آنان از نظر اقتصادی و ارتقای سطح زندگی ضروری تشخیص داده شد.

 

*** اهداف اجرای طرح توانمندسازی عشایر

 

وی پیشگیری از تخریب مراتع، فرسایش خاک، جلوگیری از انهدام گونه‌های مفید گیاهی، جلوگیری از ورود دام نارس و کم بازده، حاشیه نشینی شهرها، نابودی ایلراه‌ها و جلوگیری از شیوع بیماری دام‌ها، مدیریت دامداری‌های سنتی و برنامه‌ریزی برای فرسایش ژنتیکی دام و اختلاط نژادی را از اهداف اجرای این طرح ذکر کرد.

ابراهیمی با اشاره به ظرفیت های این طرح افزود:

وجود بیشترین جمعیت دام سبک استان در این شهرستان، نزدیکی به مشهد به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای مصرف کشور،وجود مراتع کشاورزی، زمین‌های آیش و بیشترین سطح زیر کشت ذرت علوفه‌ای استان از جمله ظرفیت‌های شیروان برای این طرح است.

 

*** ضرورت‌های اجرای طرح توانمندسازی عشایر

 

رئیس اداره امور عشایری شیروان همچنین کاهش سطح مراتع، شیوع بیماری‌های مختلف دامی، از بین رفتن آیین و فرهنگ‌های عشایر، کاهش تولید گوشت و وابستگی بیشتر به واردات را از ضرورت‌های اجرای این طرح برشمرد.

رئیس اداره امور عشایری شیروان افزود:

کاهش علاقه جوانان به حوزه دامپروری، کاهش سطح درآمد و رفاه عشایر، افزایش مهاجرت روستاییان و عشایر به حاشیه شهرها را از دیگر مواردی ذکر کرد، که لزوم توانمندسازی عشایر و روستاییان را ضروری کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، عشایر شهرستان شیروان شامل ۱۵ هزار نفر جمعیت با ۲ هزار و ۸۰۰ خانوار در قالب ۹ طایفه ۳۵۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید