اخبار برگزیده

کد خبر:92293
پ
پنبه
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی:

۱۰۰ درصد بذر پنبه کشور از نوع اصلاح شده، در داخل تولید خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی، طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری، ۱۰۰ درصد بذر پنبه کشور از نوع اصلاح شده در داخل تولید خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی، طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری، ۱۰۰ درصد بذر پنبه کشور از نوع اصلاح شده در داخل، تولید خواهد شد.

 

*** جلسه برنامه ریزی راهبردی پنبه

 

به گزارش خبرگزاری روستا، حسین شیرزاد در نخستین جلسه برنامه ریزی راهبردی پنبه گفت:

کشور ما بدلیل برخورداری از شرایط اقلیمی مناسب برای کشت پنبه، دارای سابقه نسبتا” طولانی در کشت انبوه این محصول بوده بطوری‌ که براساس آمارهای موجود ، در زمره کشورهای قدیمی تولید کننده پنبه در جهان قرار دارد.

 

وی در مورد علل کاهش و مسائل تولید پنبه گفت:

از جمله موضوعات حائز اهمیت که مورد توجه کارشناسان و دست اندرکاران پنبه قرار داشته است، وضعیت بذر و ضرورت تنوع بخشیدن به بذور مورد کشت بخصوص بذور مناسب برداشت ماشینی و بذور زودرس برای مناطقی که امکان کشت دوم در آن‌ها وجود دارد و همچنین جایگزینی ارقام تجاری مورد کشت با بذور عملکردهای بالاست، تا بواسطه افزایش توان رقابتی تولید پنبه با سایر محصولات، موجبات توسعه کشت و افزایش تولید پنبه فراهم گردد.

 

 

*** بهبود وضعیت تکثیر و تولید بذر پنبه

 

شیرزاد خاطرنشان کرد: با نگاهی به گذشته تکثیر و تولید بذر پنبه در کشور و تحولی که در چند سال اخیر در آن صورت گرفته است، می‌توان به بهبود وضعیت تکثیر و تولید بذر و همچنین تنوع بخشیدن به ارقام آن بویژه ارقامی که امکان برداشت ماشینی و کشت دوم آن‌ها وجود داشته و می‌توانند در توسعه کشت و افزایش تولید پنبه بسیار مؤثر باشند، امیدوار بود.

 

وی ضمن برشمردن تحولات ۵ ساله اخیر در زنجیره پنبه عنوان کرد:

در حال حاضر ۱۰ رقم بذر پنبه از انواع زودرس، متوسط رس و مناسب برداشت ماشینی و همچنین بذور جایگزین ارقام مورد کشت کنونی، در مناطق مختلف پنبه خیز کشور کشت می گردد و در سال جاری برآورد سطح زیر کشت پنبه حدود ۷۱ هزار هکتار و پیش بینی تولید وش حدود ۱۸۰ هزار تن و پنبه محلوج حدود ۶۰ هزار تن است که با عنایت به نیاز۱۰۰تا ۱۲۰ هزار تنی سالانه صنایع نساجی کشور به پنبه محلوج، حدود ۵۰ درصد آن، از تولید داخلی و مابقی آن از طریق واردات تأمین خواهد شد.

 

شیرزاد یادآوری کرد: البته در تلاشیم تا با فعال نمودن تعاونی‌های تولید مستعد فعالیت در حوزه کشت فرا سرزمینی در این رابطه برنامه ریزی و اقدام نماییم.

 

***  وضعیت صنایع تبدیلی و تکمیلی پنبه

 

وی در خصوص وضعیت صنایع تبدیلی و تکمیلی پنبه در کشور افزود:

در حال حاضر تعداد کارخانجات پنبه پاک کنی فعال کشور ۶۹ واحد با تعداد ۱۹۷ جین و ظرفیت تصفیه حدود ۳۰۰ هزار تن وش، در ۱۴ استان کشور بوده که باتوجه به برنامه افق ۱۴۰۵ و نظر به محدودیت‌ منابع آبی، بیشتر بر افزایش عملکرد در واحد سطح تأکید گردیده و در برنامه مذکور سطح زیر کشت پنبه ۱۰۰ هزار هکتار و وش تولیدی ۴۰۰ هزار تن هدف گذاری شده است که در نتیجه این افزایش تولید، بالطبع کارخانجاتی غیرفعال و راکد کنونی، فعالیت خود را از سر خواهند گرفت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تصریح کرد:

مطابق مفاد برنامه افق ۱۴۰۵ افزایش سطح زیر کشت صرفا” در استان‌های گلستان و اردبیل در نظر گرفته شده به طوری که در استان گلستان برای افزایش سه و نیم برابری سطح زیر کشت پنبه برنامه‌ریزی شده که در حال حاضر سطح زیر کشت پنبه در استان گلستان ۱۰ هزار هکتار بوده و در برنامه افق وزارت جهاد کشاورزی، به ۳۵ هزار هکتار افزایش خواهد یافت و از طرف دیگر در استان هایی نظیر فارس و خراسان رضوی افزایش سطح زیر کشت پنبه پیش بینی نشده و در سایر مناطق کشور نیز نوسانات سطح زیر کشت چندان قابل توجه نخواهد بود.

 

*** فعالیت‌های تجاری اتحادیه‌های تعاونی کشاورزی

 

وی گفت: طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری ۱۰۰ درصد بذر پنبه کشور از نوع اصلاح شده در داخل تولید خواهد شد.

شیرزاد در ارتباط با فعالیت‌های تجاری اتحادیه‌های تعاونی کشاورزی کشور یادآوری کرد که شرکت بین المللی کشاورزی و بازرگانی فجر سبز که وابسته به اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی پنبه کشور است و حق انحصار تکثیر و تولید دو رقم بذر داخلی را در اختیار دارد، در سال جاری حدود ۲۷ درصد بذر پنبه مورد نیاز کشور را تأمین کرده و هدف گذاری برنامه برای سال ۱۴۰۵، تأمین حدود ۷۰ درصد بذر کشور توسط این شرکت که اساساً سهام آن متعلق به کشاورزان پنبه کار است، انجام خواهد شد.

 

وی ادامه داد: این شرکت براساس قرارداد با پنبه کاران، خرید وش های مزارع بذری را در اولویت کار خود قرار داده و همچنین تأمین نهاده‌های کشاورزی از قبیل کود شیمیایی و واردات مواد برگ ریز برای تسهیل در برداشت را نیز برعهده گرفته است.

 

*** تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

 

شیرزاد با بیان این که سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سال جاری و در راستای یکی از اهداف خود در خصوص تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، اقدامات مؤثری از طریق اتحادیه تخصصی پنبه و با ایجاد سایت تحقیقات کاربردی، آموزشی و ترویجی در سطح ۷۰ هکتار دراستان فارس بعمل آورده است، اضافه کرد:

در این سایت از ۱۹ رقم بذر پنبه کشت شده ۱۰ رقم آن بذور خارجی و ۹ رقم آن بذور داخلی است که به صورت مستمر از لحاظ عملکرد و تکنولوژی الیاف و همچنین اجرای سیستم آبیاری پیشرفته از سوی کارشناسان مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و نتایج حاصله به کشاورزان پنبه کار انتقال خواهد یافت و انشاالله در آینده برنامه ریزی جهت احداث سایتهای مشابه در استان های مورد نظر با اقلیم های متفاوت صورت خواهد گرفت.

وی خاطرنشان ساخت: وزارت جهاد کشاورزی در جهت انجام این نوع حمایت‌ها و به منظور خدمات رسانی هر بیشتر به کشاورزان پنبه کار، مدیریت کارخانجات کرک گیری از بذر پنبه را به شرکت مذکور واگذار کرده تا بتوان بذور پنبه دلینته شده در اختیار کشاورزان پنبه کار قرار داد.

 

*** تنوع بخشی به بذور پنبه

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد:

برای تنوع بخشی به بذور پنبه مورد کشت در کشور با عملکردهای بالا شرکت در سال جاری نسبت به واردات ۶۰ تن بذر پنبه از دو رقم به نام های ماکسا و لیدر از کشور یونان اقدام و کشت کرده است و در حال حاضر به دنبال ثبت این بذور به منظور تکثیر و تولید در کشور از طریق مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال بوده که بزودی در صورت ثبت آن تولید و تکثیر این بذور با مشارکت شرکت(Golden West) یونان، در ایران صورت خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی در پایان افزود:

یکی از حمایت‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی، تعیین قیمت خرید تضمینی است که بواسطه آن، کشاورزان اطمینان خاطر داشته باشند محصول تولیدی آن‌ها خریدار داشته و همچنین سیاست‌های حمایتی تأمین نقدینگی و ارائه تسهیلات به کشاورزان پنبه کار جهت تأمین قسمتی از هزینه‌های کاشت و داشت و برداشت در سالجاری نیز همانند پنج سال گذشته روندی افزایشی خواهد داشت.

 

انتهای پیام///

منبع
پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید