کد خبر:92760
پ
سامانه ماهواره‌ای

رصد وضعیت فرونشست زمین و زلزله، در دستور کار سامانه ماهواره‌ای

معاون سازمان فضایی ایران، از در دستور کار قرارگرفتن پایش ماهواره‌ای وضعیت فرونشست زمین و زلزله بوسیله سامانه ماهواره‌ای خبر داد.

معاون سازمان فضایی ایران، از در دستور کار قرارگرفتن پایش ماهواره‌ای وضعیت فرونشست زمین و زلزله بوسیله سامانه ماهواره‌ای خبر داد. 

 

*** رصد بلایای طبیعی با سامانه ماهواره‌ای

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضایی در خصوص سامانه ماهواره‌ای اظهار داشت:
این سامانه پایشی در مرکز ماهدشت در استان البرز مستقر است و ریزگرد، گردوغبار، خشکسالی، حریق، زلزله و فرونشست‌ها را رصد می کند.

علی صادقی نایینی اعلام کرد:  براساس اطلاعات به‌دست آمده از این سامانه، استان سیستان و بلوچستان (زاهدان) از نظر ریزگردها در بدترین وضعیت بین استان‌ها قرار دارد.

 نایینی ادامه داد: نتایج پایش وضعیت دریاچه ارومیه با داده‌های فضایی نشان داد، امسال وضعیت این دریاچه با وسعت یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر، نسبت به پارسال تغییر چندانی نکرده است.

 

*** پایش ماهواره‎‌ای وضعیت فرونشست زمین و زلزله

 

معاون سازمان فضایی ابراز کرد: اکنون پایش ماهواره‎‌ای وضعیت فرونشست زمین و زلزله در دستور کار این سامانه ماهواره‌ای است و نقشه‌هایی در این زمینه تهیه شده است که می‌تواند برای ارائه خدمات به نهادهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

وی از تهیه نقشه‌‌های میزان تابش خورشید با استفاده از داده‌های فضایی خبر داد و افزود:

داده‌های این مطالعات می‌تواند برای مکان‌یابی استقرار صفحه ‌های خورشیدی و بخش‌های کشاورزی کاربرد داشته باشد.

 

*** ۲۰ خدمت کاربردی با استفاده از سامانه ماهواره‌ای

 

وی از ورود شرکت‌های فناور و کسب و کارهای نوپا (استارت آپ‌ها) استقبال کرد و گفت:

این سازمان اکنون ۲۰ خدمت کاربردی با استفاده از پایش‌های ماهواره‌ای ارائه می‌کند و سامانه پایشی تحت وب راه اندازی شده است.

بر اساس قطعنامه‌ای که سال ۱۹۹۹ میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تصویب شد هر سال از چهارم تا دهم اکتبر (دوازدهم تا هجدهم مهرماه) هفته جهانی فضا نام دارد.
علت انتخاب کردن این روزها به عنوان هفته فضا، گرامیداشت ۲ تلاش بشر برای دستیابی به فضا است.

چهارم اکتبر ۱۹۵۷ با پرتاب نخستین ماهواره زمینی به نام اسپوتنیک۱ راه برای اکتشاف در فضا باز شد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، دهم اکتبر ۱۹۶۷ نیز معاهده‌ای در مورد اصول مشخص‌کننده حدود دولت‌ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای‌جو امضا شد. 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید