عکاس :
پ

آتشکده فیروز آباد (گزارش تصویری)

کاخ اردشیر ساسانی یا آتشکده فیروز آباد توسط اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله پادشاهی ساسانی احداث شده و از نخستین آثار معماری ساسانیان به شمار می‌رود که در کنار روستایی به نام آتشکده قرار گرفته است.

 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، آتشکده فیروزآباد بنای باستانی توسط اردشیر بابکان بنیان‌گذار سلسله پادشاهی ساسانی احداث شده و از نخستین آثار معماری ساسانیان به شمار می‌رود که در کنار روستایی به نام آتشکده قرار گرفته است.

کاخ اردشیر یا همان آتشکده فیروز آباد را مهمترین و عظیم‌ترین اثر تاریخی فیروزآباد می‌دانند که در ۲ کیلومتری شهر فیروزآباد  استان فارس قرار دارد و با مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده، تزئینات به کار رفته در آتشکده فیروز آباد نیز شامل گچ بری‌های زیبا و رنگی داخلی است.

اردشیر بابکان این کاخ را نزدیک مدخل تنگاب در کنار چشمه‌ای بزرگ احداث کرد که نخستین بنای تاق‌دار ساسانی محسوب می‌شود.

 

*** آتشکده فیروز آباد محلی برای پرستش  بوده است 

 

 

عده‌ای بر این باورند آتشکده فیروز آباد ، کاخ نبوده بلکه  آتشکده‌ای بوده است، دلیل باور ایشان، اعتقادات مهرپرستی که هر بنای مهمی که در کنار آب ساخته شده است، محلی برای پرستش الهه آناهیتا و همینطور مهر بوده است، عنوان می‌شود.

از دیگر آثار باستانی اطراف آتشکده فیروز آباد می‌توان به بنای آشپزخانه در پشت کاخ، تل نقارخانه در مجاورت کاخ و قلعه حسن آباد و برخی روستاهای باستانی دیگر اشاره کرد.

همچنین بنای امامزاده جعفر در محدوده شهر قدیم که از دوره ایلخانی باقی مانده است و یا سنگ قبرهای بسیار جالب که یکی از آن‌ها دارای تاریخ ۷۴۱ هـجری قمری است، حائز توجه می‌باشند.

آتشکده فیروز آباد جالب توجه‌ترین ساختمان معماری دوره ساسانی می‌دانند، از بناهای هم ردیف آن می‌توان به بقایای مانده در فراش بند، کازرون، یزد خواست و سروستان اشاره کرد.

 

 

 

در ادامه می‌توانید گزارش تصویری این آتشکده را مشاهده فرمایید:

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید