عکاس :
پ

دریاچه سرخ چابهار (گزارش تصویری)

جاذبه‌های شگرف چابهار می‌توان به تالاب لیپار اشاره نمود، تنگه‌ای که در دره‌ای مشرف به کوه قرار دارد، آب دریای عمان در دریاچه سرخ چابهار به صورت ایستا شده است و مکانی مناسب برای زندگی گیاهان و جانوران به وجود آورده است.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، دریاچه سرخ چابهار در مسیر جاده‌ی ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان قرار دارد، برای مشاهده‌ی پدیده‌ای نادر با نام جذر و مد قرمز به چابهار سفر کنید، بهترین مکان برای بازدید از این پدیده ی نادر تالاب لیپار یا همان دریاچه صورتی است.

نام گذاری دریاچه سرخ چابهار به نام دریاچه صورتی از آن جهت است که به علت وجود پلانکتون‌های گیاهی زیاد در این منطقه و غنی بودن آب منطقه از مواد آلی و معدنی که از طریق رودخانه‌ها خورهای متصل به خلیج به این حوزه هدایت می‌شوند، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال خواهد شد؛

به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور ) می‌شود؛ این تعداد در آذرماه به حداکثر میزان خود می‌رسد.

 

 

*** کشند سرخ  نام عمومی برای دریاچه سرخ چابهار

 

 

 

کشند سرخ یک نام عمومی برای دریاچه سرخ چابهار است و به تغییر رنگ آب حاصل از شکوفایی و تجمع میکروارگانیسم اطلاق می شود، عبارت کشند در واقع همان جزر و مد و بالا و پایین رفتن سطح آب در دریاها است که در نتیجه جاذبه ماه و خورشید بر سطح کره زمین بوجود آمده و در فواصل زمانی مشخص روی می‌دهد.

پلانکتون‌های  دریاچه سرخ چابهار فاقد قدرت شنای آزاد بوده و با جریانات دریایی از جمله جزر و مد در دریا جابجا می‌شوند و علت قرارگیری عبارت کشند در ابتدای نام این پدیده موید انتقال جمعیت پلانکونی ایجاد کننده شکوفایی جلبکی توسط جزر و مد است.

از آن‌جایی که عامل به‌وجود آورنده این پدیده یعنی فیتوپلانکتون‌ها دارای رنگدانه‌هایی با رنگ‌های مختلف از جمله سبز، آبی، زرد، قهوه‌ای و قرمز هستند.

لذا این پدیده به رنگ‌های متنوعی دیده می‌شود اما از آن‌جایی که رنگ قرمز یا سرخ متداول تر است، این پدیده را با صفت سرخ می‌شناسند.

کنار دریاچه سرخ چابهار دشتار قرار دارد که اهالی منطقه به آن عروس نیز می‌گویند، دشتار در زبان بلوچی به دختران جوانی گفته می‌شود که هنوز ازدواج نکرده‌اند.

دلیل این نام‌گذاری دریاچه سرخ چابهار، زیبایی منطقه و درختان سرسبز آن است، این تالاب بنا به پیشنهاد آقای دادکریم شیخ زاده که خود بومی محل و از روستای دمبدف است.

 

 

***دریاچه سرخ چابهار هر ساله بشکل خاصی در می‌آید

 

 

و با کمک اهالی و بودجه شخصی و حمایت وزارت نیرو با در اختیار گذاشتن دستگاه‌های کشاورزی توانست در سال ۱۳۶۲ خورشیدی برابر با ۱۹۸۱ دریاچه سرخ چابهار  را احداث کند.

 دریاچه سرخ چابهار در اوایل احداث و بارندگی خوبی که در محل آن داشت توانست مدت مدیدی منطقه را سبز و پرندگان مهاجر و غیربومی را به این تالاب بکشاند.

بعلت اینکه منطقه چندین سال است خشک و بارندگی کافی نداشته دریاچه سرخ چابهار هر ساله بشکل خاصی در می‌آید، ولی اصالت اولیه که همان جمع آوری آب‌های سطحی که در زمان بارندگی جاری می‌شود را داراست.

و نیز بی‌توجه‌ای مقامات و مسئولین دولتی و اهمیت ندادن به دریاچه سرخ چابهار در جوار آن به ساخت و ساز پرداخته‌اند، و هر زمان این تالاب بر اثر بارندگی شکلی خاص بخود می گیرد.

که دریاچه سرخ چابهار باعث می‌شود نیروگاه گازی که سال ۱۳۸۸ احداث کرده‌اند در محل آبگیر تالاب قرار گیرد که فوراً مسئولین برای اینکه بفکر تالاب باشند،

می‌روند آب تالاب را به‌وسیله بریدن تاج (هم اکنون ۲ عدد لوله ۵۰ اینچی گذاشته اند) باز کنند و آب آن را ظرف مدت کمتر از یک ماه به دریا بریزند.

که این‌گونه کار نتیجه‌ای جز از بین بردن محیطی سبز و فرار پرندگان و جانوارانی که حق زندگی در این محل را دارند.

 

 

 

 

در ادامه میتوانید گزارش تصویری این دریاچه را مشاهده فرمایید:

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید