کد خبر:92931
پ
رضوی
معاون توسعه روستایی خبر داد:

کاهش مهاجرت از مناطق محروم به شهرها

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از کاهش مهاجرت مردم از مناطق محروم به شهرها خبر داد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از کاهش مهاجرت مردم از مناطق محروم به شهرها خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، قریب به گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و همیشه اهتمام دولت‌های مختلف بر این بوده است که از نقاط مختلف کشور محرومیت‌زدایی کنند و سعی در جلوگیری از سیل مهاجرت مردم از روستاها و مناطق محروم به شهرها داشته باشند.

 

*** بسته‌های حمایتی دولت

 

سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور در خصوص حمایت دولت از قشر روستایی، گفت:

در بسته حمایتی دولت به‌صورت ویژه به بخش روستایی و عشایر پرداخته‌شده است. متأسفانه ۷۰ درصد از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی روستاییان هستند. بر همین اساس نمی‌توان در این بسته به روستاییان و عشایر و افراد مناطق محروم توجه نداشت.

رضوی ادامه داد: برای حمایت بیشتر از روستاییان و افراد در مناطق محروم جلساتی با وزارت کار و معاون رئیس سازمان برنامه ‌و بودجه داشته‌ایم.

 مبانی که در این جلسه مطرح‌شده و بر سر آن به اجماع رسیدیم این بود که خط فقر مطلق باید در کشور شکسته شود.

 

*** برنامه‌های دولت‌ها آب‌گریز، مرکزگرا و جمعیت‌گرا بوده است

 

معاون توسعه روستایی گفت:

برنامه‌ریزی علمی و عقلی و منطقی و همه‌جانبه برای توسعه ملی کشور نداشته و هنوز هم نداریم. نقطه آغازین مکانی توسعه برای هر کشوری نقاط کوچک و دوردست و همین‌طور مناطق مشرف با آب آن کشور است، متأسفانه برنامه‌های دولت‌ها آب‌گریز، مرکزگرا و جمعیت‌گرا بوده است.

 اگر کشور را به دو خط شمال شرقی و جنوب غربی تقسیم کنیم امروزه نزدیک به ۶۸ درصد جمعیت در مناطق شمال غربی و جنوب غربی ساکن هستند و مناطق شمال شرقی و جنوب شرقی مانند سیستان بلوچستان و خراسان رضوی جمعیت کمتر دارند.

 

*** مرکز گرایی

 

 

وی افزود: مرکزگرایی باعث شده که جمعیت شهر تهران به‌یک‌باره چندین برابر شود و از نشانه‌های شهرگرا بودن این است که امروزه مساحت شهرهای بزرگ کشور چند برابر مساحت گذشته آن‌ها است، اما مساحت هیچ روستایی در کشور امروزه بزرگ‌تر از مساحت دوره‌های گذشته نشده است.

 

رضوی اظهار داشت:

از زمان شکل‌گیری سازمان برنامه‌وبودجه قبل از انقلاب اسلامی، شهرگریزی، آب‌گریزی، دورگریزی و همچنین بزرگ‌گرایی مطرح بوده است و متأسفانه بعد از انقلاب هم به این موضوع توجه لازم نشده و برنامه‌ریزی‌های اصولی در این زمینه انجام‌ نشده است.

 

وی ادامه داد: باید به مقوله توسعه انسانی توجه ویژه‌ای داشت.

 انسان عامل توسعه هر کشور و همین‌طور عامل اصلی عقب‌ماندگی است. باید آموزش را مبنای اصلی قرار داد.

 

*** دارایی‌های ایران

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهوری تأکید کرد:

به‌عنوان شخصی که بیش از ۳۰۰ سفر به ۳۱ استان کشور در طول این چهار سال داشته‌ام، صراحتاً می‌گویم دارایی‌های ایران هر آنچه که از دید افراد پنهان است و آنچه از آن غافل هستیم به‌مراتب از نفت و گاز ما بیشتر است.

دارایی‌هایی چون مناطق زیبا برای گردشگری و بناها و سازه‌های قدیمی و باستانی که می‌تواند جذب توریست کند.

 هوای بسیار عالی و متفاوت در نقاط مختلف کشور و همین‌طور صنایع‌دستی از دارایی‌های مهم کشور محسوب می‌شوند.

 

رضوی افزود: اگر به تمام این دارایی‌ها به نحو احسن رسیدگی شود قویاً می‌توان گفت در ۳ سال آینده درامد توریسم و گردشگری ایران از کشور فرانسه بیشتر خواهد شد.

 

*** محرومیت زدایی

 

وی در پاسخ به این سؤال که چرا بعد از گذشت نزدیک به ۴۰ سال از انقلاب اسلامی ایران هنوز در کشور مناطق محروم داریم؟ گفت:

ما امروزه شاهدیم که در کشوری مثل آلمان مناطق کمتر توسعه‌یافته تعریف‌شده است.

 بر همین اساس این کشور اعلام کرده برای توسعه این مناطق وام ۹۰ درصدی بدون کارمزد اختصاص داده است که اگر در یک پروسه زمانی مشخص این مناطق به بهره‌برداری برسد ۵۰ درصد وام شامل بخشودگی می‌شود.

 در ایران هم مناطق محروم بدین گونه تعریف می‌شد که مناطقی هستند که آب آشامیدنی لوله‌کشی، جاده آسفالته، برق و روشنایی برای خانوارها و همین‌طور خانه بهداشت ندارند، اما امروزه نزدیک به ۹۰ درصد این‌ها از بین رفته به این مشکلات رسیدگی شده است.

 

وی ادامه داد: امروزه وقتی می‌گوییم منطقه محروم داریم بدان معنی است که باید امکانات رفاهی یک بخش یا روستا یا یک شهرستان مانند امکانات رفاهی شهری مثل اصفهان بشود.

در حال حاضر مناطق محروم با تعاریف گذشته نداریم و امروزه تعریف دیگری از مناطق محروم وجود دارد.

 

*** توسعه مناطق محروم روستایی در استان تهران

 

رضوی اظهار داشت: در راستای توسعه مناطق محروم روستایی در استان تهران قراردادی به ارزش ۲۵۰ میلیارد تومان منعقد شده که برای نزدیک به ۱۲۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است.

 

رضوی در ادامه گفت: دولت از سال ۹۳ توجه ویژه‌ای به اشتغال جوانان داشته است و در این راستا هم برنامه‌ریزی‌هایی انجام داد.

 از محل اجرای قانون اشتغال پایدار روستایی نزدیک به ۶۰ هزار شغل از اواخر سال ۹۶ تا کنون و همین‌طور از محل همکاری بانک سینا و بنیاد مستضعفان با معاونت توسعه روستایی نزدیک به ۹ هزار شغل ایجاد شده است، همچنین از پروژه اقتصاد مقاومتی ارتقاء تولید ملی و اشتغال پایدار مناطق روستایی و دشت‌ها نزدیک به ۱۷۰ هزار شغل در سال ۹۶ ایجاد شده است. امیدواریم امسال نزدیک به ۳۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم.

 

*** مهاجرت معکوس به روستاها

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون توسعه روستایی در پایان گفت:

در تمام استان‌های ایران مناطق محروم وجود دارد، اما محروم‌ترین منطقه‌های کشور در حال حاضر استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و کرمان هستند. در دولت فعلی ضریب محرومیت این استان‌ها از ضریب ۹ به ضریب ۴ کاهش پیداکرده است.

 این امر باعث شده که میزان مهاجرت از این مناطق محروم به شهرها کاهش پیدا کند و در بعضی مناطق با توقف مهاجرت روبرو بوده است.

 پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده روند مهاجرت به‌صورت معکوس از شهر به روستا صورت بگیرد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
اعتمادانلاین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید