کد خبر:93029
پ
قندالی
خبرگزاری روستا گزارش می‌دهد:

تاکید رئیس سازمان امور عشایر بر توسعه عدالت اجتماعی

رئیس سازمان امور عشایر با حضور در نشست خبری با اصحاب رسانه بر توسعه عدالت اجتماعی در جامعه عشایری، تاکید کرد.

رئیس سازمان امور عشایر با حضور در نشست خبری با اصحاب رسانه بر توسعه عدالت اجتماعی در جامعه عشایری، تاکید کرد.

 

*** نشست خبری رئیس سازمان امور عشایر 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری روستا از محل نشست خبری رئیس سازمان امور عشایر با اصحاب رسانه، کرمعلی قندالی در نشست خبری امروز خود، مسائل حوزه عشایری کشور را از ابعاد مختلف مورد بحث و بررسی قرار داد که بخشی از سخنان ایشان در ادامه آمده است.

 

در ابتدای این نشست، وی با تبریک فرارسیدن روز دامپزشکی، نقش جامعه دامپزشکی را در ارتقای بهداشت و سلامت دامی کشور بسیار موثر دانست و بر تقویت آن تاکید کرد.

 

وی همچنین با اشاره به ۱۵ مهرماه، روز ملی روستا و عشایر اظهار داشت:

با تلاش‌هایی که از ۴ سال گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم، توانستیم ۱۵ مهرماه را در کنار روز روستا، به عنوان روز ملی روستا و عشایر نامگذاری کنیم.

 

*** جامعه عشایری، مصداق عینی عمل به شعار سال

 

قندالی جامعه عشایری را جامعه مولد، کم توقع و بهره‌ور دانست و افزود:

با توجه به شرایط کشور و شعار امسال در حمایت از کالای ایرانی، مصداق عینی عمل به این شعار، جامعه عشایری است که با وجود اینکه بر اساس آمار، ۱٫۸ درصد از جمعیت کشور محسوب می‌شود، اما ۲۵ درصد دام سبک، ۴ درصد دام سنگین و ۲۵ درصد گوشت قرمز به حجم ۱۹۰ هزار تن در سال را تولید می‌کند.

 

وی با اشاره به نقش مهم عشایر در حوزه فرهنگی و اجتماعی، اظهار داشت:

سبک زندگی سالم در میان عشایر باعث شده است که کمترین ناهنجاری‌های اجتماعی را درمیان جوامع عشایری شاهد باشیم، همچنین کمترین میزان طلاق در کشور در جامعه عشایری اتفاق می‌افتد و اعتماد اجتماعی میان احاد جامعه عشایری، اکنون نیز وجود دارد.

 

*** حضور عشایر به عنوان پدافند غیرعامل

 

رئیس سازمان امور عشایر به حضور عشایر در جنگ تحمیلی اشاره کرد و افزود:

در طول ۸ سال دفاع مقدس، جامعه عشایری ۱۰ هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

اکنون نیز عشایر با حضور در اقصی نقاط کشور، به عنوان پدافند غیرعامل عمل کرده و از خاک میهن عزیزمان دفاع میکنند.

قندالی در ادامه گفت:

یک چادر عشایری می‌تواند کارگاه تولیدی، پایگاه فرهنگی و حتی پاسگاه انتظامی تلقی شود.

 

*** ضرورت توسعه عدالت اجتماعی در جامعه عشایری

 

وی توسعه عدالت اجتماعی را برای جامعه عشایری ضروری خواند و گفت:

در سازمان امور عشایری چندین برنامه را برای ارتقای زندگی ، کمک به اشتغال و تنوع درآمد عشایر دنبال می‌کنیم که برای نمونه می‌توان به پیگیری زنجیره‌های تولید، ساماندهی جامعه عشایری و حفاظت از میراث فرهنگی عشایر اشاره کرد.

قندالی افزود:

با اقداماتی که سازمان امور عشایر انجام داد، در عرض ۴ سال سطح تولید گوشت عشایر ۲۵ هزار تن افزایش پیدا کرد، همچنین سود خالص درامد سالیانه عشایر به ازای هر نفر ۶۹ میلیون ریال افزایش یافته است.

 

 

 

*** اهمیت اصلاح روش تغذیه دام

 

به گزارش خبرگزاری روستا از محل نشست رئیس سازمان امور عشایر در پایان، توجه به اصلاح روش تغذیه دام را مهم برشمرد و افزود:

برای تولید یک کیلوگرم گوشت زنده، ۱۰ کیلوگرم علوفه نیاز است که با تلاش‌های انجام شده، این عدد را به ۷ کیلوگرم رساندیم و در پرورش ۲ میلیون راس دام، ۱۵۱ هزار تن کاهش مصرف علوفه داریم.

 

*** اعتبارات قانون اشتغال پایدار

 

قندالی با اشاره به تشکیل کارگروه ملی تحت عنوان توسعه گردشگری و صنایع دستی، تصریح کرد:

ساختار این کارگروه تکمیل شده و  با برگزاری جلسات منظم، موضوع گردشگری و صنایع دستی جامعه عشایری پیگیری می‌شود.

وی از اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات قانون اشتغال پایدار به عشایر خبر داد و افزود:

برای ۳۲۲ میلیارد تومان از این اعتبار در بانک‌ها  تشکیل پرونده شده و ۷۰ میلیارد تومان از این مبلغ نیز جذب شده است و پیش بینی می‌کنیم با این اعتبار برای ۷۵۰۰ نفر از عشایر کشور شغل ایجاد کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر افزود:

همچنین در طول ۳ سال گذشته، از محل ماده ۱۰-۱۲ مدیریت بحران و بند ب ماده ۵۲، حدود ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اعطا شده که عمدتا در راستای زنجیره تولید جذب شده است و بر اساس آماری که داریم ۵۲۵۰۰ خانوار عشایری از این تسهیلات بهره‌مند شده‌اند.

 

*** توسعه فرهنگی عشایر

 

قندالی در مورد اقدامات سازمان امور عشایری برای توسعه فرهنگی عشایر، گفت:

اقدامات فرهنگی انجام شده برای عشایر با استفاده از ۲ ظرفیت آیین نامه ساماندهی جامعه عشایری و شوراهای عشایری در سطح ملی، استانی و شهرستانی پیگیری می‌شود و شاهد تصویب ۳ طرح مهم در حوزه فرهنگ، آموزش و بهداشت عشایر هستیم.

طرح ویژه ارتقای سطح سواد، دانش و مهارت عشایری، طرح ویژه فرهنگی -مذهبی و طرح ویژه بهداشتی و درمانی و رفاه اجتماعی، طرح‌های مصوب این شورا می‌باشد.

 

*** طرح ارتقای سواد، دانش و مهارت عشایری

 

طرح ویژه ارتقای سطح سواد، دانش و مهارت عشایری در سال اول در ۵ استان کشور از جمله فارس بصورت پایلوت اجرا شده و بازخوردهایی خوبی را از اجرای طرح دریافت کردیم.

وی با اشاره تکلیف دولت برای  افزایش ۵ درصدی شاخص‌های توسعه انسانی عشایر در سال، اظهار داشت:

  یکی از مباحثی که شامل این تکلیف می‌شود، موضوعات فرهنگی است و باید تا آخر برنامه ششم توسعه حداقل ۳۵ برخورداری را در حوزه فرهنگی داشته باشیم.

 

 

 
 
*** زنجیره گوشت قرمز

 

رئیس سازمان امور عشایر  یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های این سازمان را در قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری، اجرای زنجیره گوشت قرمز عنوان کرد و افزود:

با اجرای زنجیره گوشت قرمز، توانستیم ۲ میلیون راس را از مرتع خارج کرده و سالانه ۹٫۵ میلیون راس  دام را به بازار عرضه کنیم و امیدواریم بتوانیم به کمک این منابع، بخش زیادی از هدفمان را در طرح بهبود و اصلاح مراتع محقق کنیم.

 

 

*** مشکلات عشایر در دریافت تسهیلات

 

 

قندالی در رابطه با مشکلات عشایر در دریافت تسهیلات، اظهار داشت:

بانک عامل عشایر برای دریافت تسهیلات، بانک کشاورزی است و سعی کردیم در تسهیلات مدیریت بحران، ضمانت را زنجیره‌ای کنیم.

در دستورالعمل تسهیلات قانون اشتغال پایدار، سفته به عنوان یکی از وثایق مطرح شده است، همچنین تلاش داریم تا پروانه چرا و طرح مرتعداری را نیز جز وثایق مورد قبول بانک‌ها قرار دهیم.

 

 

*** مدیریت خشکسالی‌ها

 

 

رئیس سازمان امور عشایر مدیریت خشکسالی‌های اخیر را نیازمند اقدامات کوتاه مدت و بلندمدت دانست و گفت:

برای تامین نیاز انسانی و شرب دام عشایر، عملیات آبرسانی را با ۶۰۰ دستگاه تانکر انجام دادیم و مشکلات کمتری در این زمینه داشتیم و سعی بر آن داریم تا با احداث شبکه آبرسانی آب را به نزدیک نقطه برای عشایر برسانیم.

وی افزود: تا اخر سال ۹۰ دستگاه تانکر و ۱۲۰ دستگاه ماشین کمک دار برای ابرسانی حریداری کرده و به استان‌ها فرستاده‌ایم، همچنین در سال جاری دولت ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به عشایر تصویب کرده که از این مبلغ ۲۷ میلیارد تومان بصورت نقدی جذب شده است.

علاوه بر آن از محل مالیات بر ارزش افزوده نیز سال گذشته ۶۴ میلیارد تومان جذب کردیم که پیش بینی می‌کنیم امسال این مبلغ به ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

 

 

*** برنامه‌های بلند مدت برای مقابله با خشکسالی

 

 

قندالی تنوع درآمد و اشتغال را جز برنامه‌های بلند مدت برای مقابله با خشکسالی عنوان کرد و افزود:

برای ایجاد تنوع در درآمد و اشتغال عشایر ۷ طرح در موضوعات زنجیره تولید گوشت قرمز، زنجیره تولید صنایع دستی، گردشگری، گیاهان دارویی، زنجیره تولید فراورده‌های لبنی، توسعه باغات در اراضی شیب دار و تشکیل شرکت خدمات مهندسی با مشارکت فرزندان عشایر تعریف کرده‌ایم که جز طرح‌های اقتصاد مقاومتی می‌باشد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان امور عشایر در پایان خدمات روستاییان و عشایر را در رونق تولید ارزشمند خواند و افزود:

بزرگترین خدمتی که عشایر و روستاییان به احاد جامعه می‌کنند، تامین غذای سالم و پاک سر سفره مردم است که باید ارزش این فعالیت را بدانیم و با حمایت‌های عملی خود، گام کوچکی در جهت حل مشکلات آن‌ها برداشته باشیم.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید