کد خبر:93211
پ
عشایر
به مناسبت روز ملی روستا و عشایر برگزار شد:

نشست مدیران امور عشایر و مدیران عامل اتحادیه‌های تعاونی عشایری

گردهمایی مشترک رئیس سازمان امور عشایر ایران ، مدیران ستادی و استانی امور عشایر و مدیران عامل اتحادیه‌های تعاونی عشایری کشور برگزار شد.

گردهمایی مشترک رئیس سازمان امور عشایر ایران ، مدیران ستادی و استانی امور عشایر و مدیران عامل اتحادیه‌های تعاونی عشایری کشور برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، گردهمایی مشترک مدیران ستادی و استانی امور عشایر و مدیران عامل اتحادیه‌های تعاونی عشایری کشور در ساختمان دامداران متحرک ایران برگزار شد.

 

*** بهره‌برداری مناسب از اراضی کشاورزی عشایر

 

در این نشست رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت:

یکی از بحث‌های تولید و تنوع اشتغال توجه به اراضی کشاورزی در اختیار عشایر و بهره‌برداری مناسب از آن است 

اگر بتوانیم این اراضی را به شکل نوین آبیاری کنیم می‌توان کمک قابل توجه‌ای به صرفه جویی در آب و حفظ خاک بکنیم ضمن اینکه راندمان تولید هم بالا می‌رود.

 

*** تامین نهاده‌های دامی

 

قندالی گفت: سالانه دو میلیون تن نهاده دامی مورد نیاز دام عشایر است و باید ۵۰ درصد نهاده مورد نیاز از طریق واردات تامین شود.

قندالی در خصوص برنامه‌ این سازمان برای توسعه گیاهان دارویی، گفت:

در بحث گیاهان دارویی اگر بتوانیم تا آخر برنامه ششم توسعه ده هزار هکتار عرصه در اختیار عشایر را تحت پوشش قرار دهیم، موفق عمل کرده‌ایم.

 

*** حوزه گردشگری عشایری

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد:

در حوزه گردشگری باید به گونه ای عمل کنیم که بهره آن به جیب عشایر برود و باید در گردشگری عشایر به دغدغه‌هایی که در حوزه فرهنگی وجود دارد توجه شود و تشکل‌های عشایری باید دقت لازم را در این خصوص داشته باشند.

وی با انتقاد از نابسامانی‌ها در حوزه تولید صنایع دستی عشایری، اظهار داشت:

در حوزه تولیدات صنایع دستی عشایر، از تولید تا عرضه در بازار، وضعیت مناسبی نداریم و لازم است با برنامه در این حوزه وارد شویم.

 

*** بیمه دام عشایر

 

قندالی در مورد بیمه دام عشایر، اظهار داشت:

بیمه دام عشایر یک الزام است و در ماده ۳۳ قانون برنامه ششم به بیمه اجباری دام تاکید شده است.

قندالی تاکید کرد: از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده باید برای توسعه انرژی های نو و حمام خورشیدی در مناطق عشایری استفاده کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان امور عشایر ایران خاطر نشان کرد:

در حال حاضر تعداد ۳۰۸ صندوق خرد زنان عشایری با شش هزار و ۱۲۰ عضو و ۲۰۱ شرکت تعاونی عشایری در سطح کشور در حوزه خدمت رسانی به عشایر فعالیت می کنند.

شش کارخانه و ۲۹ کارگاه تولید خوراک دام در سطح کشور تامین بخشی از نهاده‌های دامی عشایر را برعهده دارند و در تامین نهاده‌های دامی عشایر، تشکل های عشایری باید روی پای خود بایستند و بصورت مستقل عمل کنند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید