کد خبر:93556
پ
شیر
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی خبر داد

افزایش ۵٫۷ درصدی تولید شیر خام در ایران

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به روند رو به رشد تولید شیر از افزایش ۵٫۷ درصدی تولید شیر خام در ایران خبر داد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به روند رو به رشد تولید شیر، از افزایش ۵٫۷ درصدی تولید شیر خام در ایران خبر داد.

 

*** تولید شیر خام روند کاهشی نداشته است

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان تنکابن اظهار داشت:

روند افزایش تولید شیر خام در کشور به گونه‌ای است که برخی دامداری‌های صنعتی افزایش بیش از ۱۰ درصد را داشته‌اند و هیچ‌گونه کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

بنابراین تولید شیر خام در کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه نسبت به سال گذشته ۵٫۷ درصد افزایش داشته است.

 

*** تبدیل به شیر خشک برای جلوگیری از کاهش قیمت شیر

 

مرتضی رضایی با بیان اینکه در سال گذشته حدود یک میلیون تن شیر توسط صنایع لبنی به خارج از کشور صادر شده است، عنوان کرد:

برای جلوگیری از کاهش قیمت شیر، سازمان تعاون روستایی موظف شده تا شیر مازاد را خریداری کرده و آن را به شیر خشک تبدیل نماید.

رضایی خاطر نشان کرد: شیر خشک از محصولات مورد نیاز در کشور است که با تولید آن در داخل شاهد کاهش میزان واردات در این زمینه خواهیم بود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، در سال‌های گذشته کارخانه‌های بزرگ لبنی به‌طور مستقیم شیر را خریداری می‌کردند اما اکنون کارخانه‌های بزرگ و کوچک زیادی خواهان جمع‌آوری شیر هستند.

 

*** افزایش قیمت شیر خام در چند سال اخیر

 

وی یادآور شد: باید افزایش قیمت محصولات لبنی را از جنبه‌های دیگر مورد بررسی قرار داد تا شاهد ثبات قیمت‌ها در این زمینه باشیم.

رئیس هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان فرآورده های لبنی در روزهای گذشته تولید و صادرات شیر خشک از جانب وزارت جهاد کشاورزی را عامل کمبود شیر خام و افزایش قیمت این کالا اعلام کرده بود.

علی احسان مظفری گفت که در طول ۴ ماه گذشته قیمت شیر خام به یک هزار و ۷۴۰ تومان در هر کیلوگرم رسیده که افزایش بیش از ۵۰۰ تومانی را نشان می‌دهد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، بنا بر آمارهای رسمی، سالیانه تا ۷۰ هزار تن شیرخشک در کشور مصرف می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید