کد خبر:94690
پ
توسعه روستاها
خبرگزاری روستا گزارش می‌دهد

تپش دوباره نبض توسعه در روستاها

دولت تدبیر و امید حیات روستاها را نبض توسعه می داند و با رویکرد تقویت توان تولید و حمایت از حفظ جمعیت، تسهیلات و برنامه‌های توسعه ای برای این بخش در نظر گرفته است.

دولت تدبیر و امید حیات روستاها را نبض توسعه می داند و با رویکرد تقویت توان تولید و حمایت از حفظ جمعیت، تسهیلات و برنامه‌های توسعه ای برای این بخش در نظر گرفته است.

 

*** روستاها مولد انواع محصولات کاربردی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، روستاها به عنوان مولد انواع محصولات کاربردی کشور اکنون با مسایلی مانند خشکسالی، مشکلات اشتغال، کوچ جمعیت، از رونق افتادن صنایع مستقر، کاهش توان تولید کشاورزی و بی انگیزگی در بخش تولید مواجهند. 

 

با نگاهی کارشناسانه می‌توان دریافت که ریشه بیشتر مشکلات و مسایل عقب ماندگی همچون فقر گسترده، نابرابری فزاینده، بیکاری و حاشیه نشینی در شهرها، ناشی از بی توجهی به روستاها و عشایر کشور است، از این رو شناخت دقیق مسایل مربوط به روستا و عشایر یکی از اولویت‌های اساسی به شمار می‌رود که باید مورد توجه قرار گیرد. 

روستاییان در پویایی اقتصاد کشور جایگاه مهمی دارند و به رشد اقتصادی، کنترل نرخ تورم، افزایش نرخ اشتغال کمک فراوانی می‌کنند و آنان بستر مناسبی برای تولیدات کشاورزی، دامی، صنعتی و خدماتی فراهم می‌آورند. 

 

*** کاهش درصد جمعیت روستایی

 

براساس آمار موجود در سال ۱۳۵۷ و در اوایل انقلاب اسلامی جمعیت روستایی کشور ۷۰ درصد بود و این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۲۷ درصد رسیده است. 

در زمان حاضر ۷۰ درصد جمعیت ایران در شهرها زندگی می‌کنند و با ورود جوانان مستعد و خلاق روستاها به مناطق شهری ، آمار جمعیت سالمندان در روستاها رو به افزایش است. 

 

سمنان از جمله استان‌های کشور است که با سیر روز افزون مهاجرت روستانشینان به شهرها مواجه است و با مشکلات و پیامدهای ناشی از آن، دست و پنجه نرم می‌کند. 

بر اساس آمار رسمی موجود، در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستاهای سمنان ۱۴۹هزار نفر بود و در سال ۱۳۹۰ جمعیت در این مناطق به ۱۳۹ هزار نفر رسید و در سال ۱۳۹۵جمعیت در روستاهای استان ۱۴۱ هزار نفر اعلام شده است. 

دولت تدبیر و امید در استان سمنان تاکنون ۹۲۰ میلیارد ریال برای ارایه تسهیلات به بخش روستا و عشایر سمنان تخصیص داده است که با پرداخت کامل این اعتبار می‌توان گام‌های اساسی برای توسعه آبادانی در این مناطق برداشت. 

به باور کارشناسان، ارائه تسهیلات برای راه اندازی واحدهای تولیدی زودبازده، تکمیل زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر در استان سمنان در اولویت قرار گیرد. 

*** زمان بازپرداخت تسهیلات افزایش یابد 

 

مدیرعامل یک واحد تولیدی در شهرستان میامی بیان کرد:

ارائه تسهیلات اشتغال روستایی در توسعه کسب وکار در مناطق روستایی میامی تاثیر بسیار قابل توجهی داشته است. 

رضا مقصودی افزود: بانک‌ها از دریافت مدارکی که در توان صاحبان واحدهای تولیدی نیست، اجتناب کنند و مسئولان نهادهای اجرایی برای افزایش زمان بازپرداخت این تسهیلات بیشتر تلاش کنند. 

وی خاطرنشان کرد: با ارائه تسهیلات روستایی برای ۳۰ نفر به صورت مستقیم در شهرستان میامی اشتغال زایی شد و از تلاش‌های دولت تدبیر وامید برای اتخاذ راهبرد حمایت از روستاییان تشکر می‌کنیم. 

 

*** حمایت فراگیر دولت از طرح‌های اشتغال روستایی 

 

مدیر یک واحد تولیدی در بخش کشاورزی در سمنان نیز گفت:

حمایت دولت از طرح‌های اشتغالزایی در بخش روستایی و حمایت از کارآفرینان فراگیر و راهبردی است. منوچهر ذوالفقاری ادامه داد:

برای راه اندازی یک واحد تولیدی در بخش کشاورزی ۶۰۰ میلیون ریال آورده سرمایه گذاری کردم که بانک عامل با راهبردهای دولت تدبیر وامید بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات در اختیار بنده گذاشتند. 

وی خاطرنشان کرد: همکاری بانک‌ها در ارائه تسهیلات به بخش عشایری و روستایی استان سمنان فراتر از انتظار است و در طرحی که قرار بود در ۶ ماه به بهره برداری برسد در کمتر از سه ماه به بهره برداری رسید. 

ذوالفقاری ادامه داد: رفع مشکلات زیرساختی در تکمیل طرح‌های اقتصادی باید در کنار ارائه تسهیلات در دستور کار قرار گیرد و با این راهبرد می‌توان به افزایش اشتغال و رونق کسب وکار در این منطقه کمک کرد. 

 

*** دستاورد دولت در ارائه تسهیلات روستایی ماندگار است 

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان افزود:

مشکلاتی در مدت زمان پرداخت تسهیلات روستایی در سمنان وجود داشت که با اتخاذ تدابیر راهبردی این مشکل در کمترین زمان ممکن برطرف می‌شود. 

حشمت الله عسگری افزود: اکنون بیش از سهمیه مصوب، طرح اقتصادی برای ارائه تسهیلات جذب شده است که امیدواریم در با ساز و کاری هماهنگ در پرداخت تسهیلات بانک‌های عامل تلاش کنند. 

وی خاطرنشان کرد: با رفع مشکلات اقتصادی می‌توان گام‌های عملیاتی برای جلوگیری از مهاجرت از مناطق روستایی برداشت و در کنار ارائه تسهیلات باید به بازار فروش محصولات توجه داشت. 

 

عسگری ادامه داد: بانک‌های عامل در پرداخت ۵۰ درصد باقمانده تسهیلات روستایی برای نیمه دوم سال ۹۷ اقدام کنند. 

 

*** ۱۱۱ طرح اشتغال روستایی تسهیلات می‌گیرند 

 

مدیر دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان گفت:

۱۱۱ طرح روستایی با اعتبار ۸۴۰ میلیارد ریال در استان سمنان در سال جاری به بهره برداری می‌رسد. 

 

راضیه شهاب ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال برای توسعه اقتصادی در بخش روستایی سمنان هزینه شد که شاهد توسعه اقتصادی در این مناطق از استان بودیم. 
وی خاطرنشان کرد: در کنار توجه به زیرساخت‌های زندگی در مناطق روستایی باید به زیرساخت‌های اقتصادی نیز توجه کرد و با این راهبرد می‌توان برای کاهش بیکاری اقدام کرد. 

 

شهاب گفت: باید برای افزایش توان اقتصادی در مناطق روستایی استان سمنان تلاش کرد و افزایش خدمات باید در کنار توسعه اقتصادی پیوند بخورد. 

 

*** توجه دولت تدبیر و امید به روستاها همه جانبه است

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت:

برنامه‌های دولت تدبیر و امید در توسعه و اشتغال روستایی کم نظیر و همه جانبه است. 

 

سید ابوالفضل رضوی افزود: دولت تدبیر و امید با نگاه جامع به توسعه روستاها، لایحه دوفوریتی حمایت از روستاییان و عشایر را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. 

 

*** تهمت اشرافی گری به دولت

 

وی با اشاره به تهمت اشرافی گری برخی منتقدان به دولتمردان، تاکید کرد:

بیان این مباحث با توجه به رویکرد توسعه‌ای رئیس جمهوری غیرمنصفانه است. 

 

وی اضافه کرد: اعتبار برای ارائه تسهیلات به بخش روستایی و عشایری کشور بسیار قابل توجه است و محدودیت مالی در پرداختی‌ها وجود ندارد. 

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اضافه کرد:

به نظر می رسد بانک‌ها در ارائه تسهیلات به بخش عشایری و روستایی کشور کم لطفی می‌کنند و تاکنون هیچ یک از استان‌های کشور پرداخت کامل در ۵۰ درصد اول این تسهیلات را محقق نکردند. 

 

 

*** حذف قانون سرمایه در گردش

 

 

رضوی با اشاره به درنظر گرفتن برخی ملاحظه‌ها به سود روستاییان در ارایه تسهیلات، تصریح کرد:

قانون سرمایه در گردش در ارائه تسهیلات به عشایر و روستاها حذف شده است و در شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر هم نباید این قانون اجرا شود. 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت:

باید در کنار تسهیلات بانکی، تکریم روستاییان و عشایر در اولویت قرار گیرد. 
وی اضافه کرد: در ارایه تسهیلات به بخش عشایری و روستایی در طرح‌های احداثی، قانون سه سال تنفس در بازپرداخت رعایت شود و تا سقف ۱۵۰ میلیارد ریال می‌توان این تسهیلات را به کارآفرینان پرداخت کرد. 

 

*** وثیقه برای دریافت تسهیلات

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت:

براساس تفاهم با بانک‌ها، برای پرداخت تسهیلات تا سقف سه میلیارد ریال تنها سند رسمی روستایی، سه میلیارد ریال سفته و سند واحد تولید در بخش روستایی و عشایر نیاز است و بانک‌ها نباید از کارآفرینان مدارک دیگری طلب کنند. 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد:

برای نیمه نخست سال ۹۷ بیش از یکهزار و ۳۲۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش عشایری و روستایی استان سمنان تخصیص یافت که باید بانک‌های عامل برای پرداخت آن هرچه سریع تر اقدام کنند. 

رضوی ادامه داد: ۵۰ درصد این اعتبار اکنون در اختیار بانک کشاورزی و ۵۰ درصد دیگر در اختیار بانک‌های توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید است. 

 

*** روستا محور توسعه اقتصاد مقاومتی است 

 

استاندار سمنان گفت: روستاها محور توسعه اقتصاد مقاومتی برای افزایش اشتغال و آبادانی در کشور است. 
سید شهاب الدین چاوشی افزود:

دولت خود را موظف به توسعه اقتصادی در مناطق روستایی و محروم کشور می‌داند و برای اجرای این راهبرد در سال های گذشته برنامه‌های مطلوبی انجام شد. 

وی خاطرنشان کرد: به طور معمول مناطق روستایی دغدغه افزایش قیمت کالا که شهرنشینان با آن مواجه هستند را ندارند و باید با بهره برداری از این ظرفیت برای توسعه اقتصادی استان سمنان بهره برد. 

چاوشی اضافه کرد: در بحث توسعه اقتصادی، راه اندازی فرودگاه‌های استان و همچنین ارائه تسهیلات در بخش‌های مختلف با تلاش مسئولان در دستور کار است که در کوتاه مدت اثر این اقدام‌ها مشخص می‌شود. 

استاندار سمنان ادامه داد: برای افزایش اشتغال و توسعه کسب و کار در استان، هم فکری و همدلی بسیار مطلوبی در بین مسئولان وجود دارد و دولت تدبیر و امید برای رفع گرفتاری‌های مردم در تلاش است. 

 

***  توجه به توسعه مناطق روستایی افزایش یابد 

 

رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی گفت:

مسئولان موانع توسعه در بخش‌های مختلف اقتصادی را با تدبیر و دوری از افراط گرایی رفع کنند. 

احمد همتی افزود: ایجاد توسعه متوازن و عدالت اجتماعی باید برای افزایش اشتغال و توسعه کسب و کار در بخش‌های روستایی و شهری فراگیر شود. 

وی خاطرنشان کرد: برقراری عدالت و توسعه متوازن در بین اقشار جامعه در قوانین عادی و قانون اساسی کشور وضع شده است و باید تمامی مسئولان برای اجرای این قوانین مهم تلاش کنند. 

همتی گفت: باید از راهبردهایی که مانع توسعه اقتصادی در کشور می شود جلوگیری کرد و در این مقوله باید بپذیریم که پیشگیری بهتر از درمان است. 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد:

هرچه قدر برای توسعه اقتصادی و بهبود فضای کسب وکار در مناطق روستایی تلاش کنیم، بازهم کم است و توسعه این مناطق در میان مدت به کاهش مهاجرت در روستاها و حاشیه نشینی در شهرها می‌انجامد. 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید