کد خبر:94920
پ
آب‌بندان‌های شمال
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد

احیای آب‌بندان‌های شمال برای اقتصاد کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از ساماندهی واحیای آب‌بندان‌های شمال کشور با ردیف اعتبار اختصاصی در این زمینه خبر داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از ساماندهی واحیای آب‌بندان‌های شمال کشور با ردیف اعتبار اختصاصی در این زمینه خبر داد.

 

*** اعتبار اختصاصی برای آب‌بندان‌های شمال کشور

 

به گزارش خبرگزاری روستا، تازه‌ترین تحول ایجاد شده در زمینه آب‌بندان‌های شمال کشور تلاش وزیر جهاد کشاورزی در اخذ ردیف اعتباری اختصاصی برای ساماندهی و لایروبی این آب‌بندان‌ها است که در دیدار اعضای مجمع نمایندگان مازندران مطرح شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این دیدار اظهار داشت:

شخص وزیر جهاد کشاورزی پیگیر اختصاص ردیف اعتباری برای ساماندهی و لایروبی آب‌بندان‌های شمال کشور است که می‌تواند کشاورزی ما را متحول‌تر کند.

آب‌بندان؛ استخر یا تالاب دست‌ساز، خاکی و بسیار بزرگ است که از گود کردن و خاک‌برداری یک محدوده و ریختن و کوبیدن و ایجاد دیواره خاکی دور این محدوده به وجود می‌آید تا روان آب‌ها در آن برای بهره‌برداری کشاورزی ذخیره شود

این سازه ذخیره‌ساز آب کشاورزی، مختص استان‌های شمالی کشور است که در مازندران به آن «اندون» و در گیلان «سل» و در استان گلستان«بندسار» می‌گویند.

بر اساس آمار رسمی، مساحت کل آب بندان‌های استان‌های گلستان، مازندران و گیلان حدود ۳۳ هزار هکتار است که آب آبیاری حدود ۱۵۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری را تأمین می‌کند.

 

*** رواج سدسازی در کشور و خشک شدن آب‌بندان‌های استان‌های شمال

 

رواج سدسازی در کشور به همراه استفاده بی‌در و پیکر از سفره‌های زیرزمینی و دلخوشی به شیوه‌های نوین آبیاری در چند دهه گذشته سبب شد تا تعداد زیادی از آب‌بندان‌های شمال رها شده و خشک شوند در حالی که تا اواخر دهه ۴۰ و ۵۰ این سازه‌ها تنها تامین کننده آب کشاورزی در شمال کشور بود.

آب رودخانه‌ها و هرز آب ناشی از بارندگی در فصل‌های غیرکاشت از طریق کانال‌ها و پمپاژ به آب‌بندان‌ها هدایت شده و در فصل بهار و تابستان برای آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

*** ساماندهی آب‌بندان‌ها گامی بلند برای رفع کمبود آب در استان

 

عزیزالله شهیدی‌فر ساماندهی آب‌بندان‌های شمال را گامی بلند برای رفع کمبود آب در استان دانست و ابراز امیدواری کرد که تلاش وزیر جهاد کشاورزی برای گرفتن ردیف اعتباری ویژه با همکاری نمایندگان مجلس به ثمر بنشیند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: با وجود ۸۰۰ قطعه آب‌بندان با ۱۷ هزار هکتار وسعت در استان و  لایروبی، بازسازی و تقویت آب‌بندان‌ها ،می‌توانیم با به ثمر رسیدن سد‌های در دست احداث، کمبود منابع آبی زمین‌های زراعی و باغی استان را جبران کنیم. 

 

*** امضاء تفاهم‌نامه‌ برای لایروبی و احیای آببندان‌ها

 

وی با ابراز نگرانی از رخنه خشکسالی در استان به خاطر کاهش محسوس بارندگی و پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی، اعلام کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای اقتصادی کردن تولید و کاهش تنش آبی برنج، در زمینه لایروبی و احیاء آببندان‌های شمال با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تفاهم‌نامه‌ای امضاء کرده است.

 

*** یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب حجم آب‌بندان‌ها در سه استان شمالی

 

شهیدی‌فر با بیان این نکته که ساماندهی و لایروبی آب‌بندان برخلاف سدسازی در مدت زمان چندین ماهه به نتیجه می‌رسد، گفت:

با احیای آ‌ب‌بندان‌های شمال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب به حجم آب‌بندان‌ها در سه استان شمالی اضافه می‌شود که ۶۵ درصد آن سهم مازندران است.

وی ادامه داد: اصلاح و لایروبی آب‌بندان‌ها در برنامه ۲ ساله در صورت تامین منابع مالی به اتمام خواهد رسید و از آنجایی که در حال حاضر ظرفیت نگهداری آب آب‌بندان‌های موجود استان ۳۴۵ میلیون متر مکعب است، به طور یقین با اتمام عملیات لایروبی و بازسازی ،ظرفیت ذخیره آب به حدود ۲ برابر افزایش می‌یابد. 

 

*** اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی لایروبی آب‌بندان‌های شمالی

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال برای اصلاح و لایروبی آب‌بندان‌های شمال در سفر استانی کابینه یازدهم، گفت: تاکنون ۸۰ میلیارد ریال از این اعتبار پرداخت شد و عملیات لایروبی و بازسازی چند قطعه از آب‌بندان‌های استان نیز در حال اجراست. 

 

*** میانگین ذخیره‌سازی آب سطحی در مازندران کمتر از ۱۱ درصد است

 

وی در خصوص لزوم احیای آب‌بندان‌های شمال افزود: فرایند سرمایه‌گذاری بویژه تامین مالی برای سدسازی با هدف مهار و ذخیره‌سازی آب در مازندران به کندی پیش می‌رود، در حالی که هر سال میلیاردها متر مکعب آب در پاییز و زمستان به دریا می‌ریزد.

شهیدی‌فر به بارندگی چند صد میلیمتری اواسط ماه مهر آن هم تنها در دو روز اشاره کرد و تصریح کرد:

متاسفانه این حجم از بارندگی به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب برای ذخیره‌سازی از دسترس خارج شد و در حال حاضر میانگین ذخیره‌سازی آب سطحی در مازندران کمتر از ۱۱ درصد است. 

 

*** اهمیت تکمیل فوری سد هراز

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در ادامه مساله آب‌بندان‌های شمال به اهمیت سد هراز روی پرآب‌ترین رودخانه شمال در آمل اشاره کرد و گفت:

با توجه به اهمیت تولید برنج در ۱۱۰هزار هکتار اراضی شالیزاری در حوزه آبریز ۱۱۰ هزار، بهره‌برداری از این سد می‌تواند درصد مهار و ذخیره آب سطحی استان را تا سه برابر فعلی افزایش بدهد.

سد مخزنی هراز آمل از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع ۱۵۰ متر و ۳۷۳ متر طول تاج سد به ظرفیت نهایی ۶۵۰ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه هراز درحال ساخت است و عملیات خاک‌ریزی این سد نیز در حال انجام است.

ضرورت و اهمیت تکمیل هر چه سریع‌تر و به بهره‌برداری رساندن سد هراز به این است که این سد به تنهایی می‌تواند حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب برابر با هشت سد بزرگ و کوچک و ۸۰۰ قطعه آب‌بندان فعلی استان ، ذخیره‌سازی را انجام بدهد.

 

*** ضرورت مکانیزه کردن اراضی کشاورزی و مزایای آن

 

وی توجه به تسطیح و یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی را اولویت دوم توسعه کشاورزی استان پس از حل مشکلات کم‌آبی عنوان کرد و گفت: اگر چه در اجرای این طرح با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بودیم ولی منابع اعتباری مشکل عمده تاخیر اجرای این طرح است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود:

اکنون وزارت جهاد کشاورزی بحث آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره‌ای را به طور جدی پیگیر است، بنابراین ضرورت مکانیزه کردن اراضی کشاورزی بیش از پیش احساس می‌شود. 

شهیدی‌فر در ادامه گفت: مشکلات کشت دوم و پاییزه در اراضی کشاورزی با اجرای طرح تسطیح و تجهیز و نوسازی اراضی به کلی طرف می‌شود. 

 

*** فواید طرح‌های زه‌کشی و تجهیز و نوسازی اراضی

 

وی در راستای ساماندهی آب‌بندان‌های شمال و مدیریت آب استان افزود:

ما در این ارتباط بحث زه‌کشی اراضی را به طور جدی پیگیر هستیم که ضروری است این مهم در کشاورزی استان اتفاق بیفتد تا مدیریت منابع آب داشته باشیم. 
شهیدی‌فر عبور از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن یا صنعتی را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت:

طرح‌های زه‌کشی و تجهیز و نوسازی اراضی یکی از راهکارهای تحقق این مهم است که باید به طور جدی آن را دنبال کنیم. 

 

به گزاش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزایش عملکرد در واحد سطح، مدیریت آب، چند کشت کردن در اراضی، کاهش هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت را از جمله مزایای این طرح برشمرد. 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید