کد خبر:95056
پ
خوراک دام و طیور
یک مقام وزارت امور خارجه داد

تجارت خوراک دام و طیور و آبزیان مشمول تحریم نمی‌شود

سرپرست اداره تسهیل بخش خصوصی و جلب همکاری ایرانیان وزارت امورخارجه از عدم شمولیت تحریم‌ها نسبت به تجارت خوراک دام و طیور و آبزیان خبر داد.

سرپرست اداره تسهیل بخش خصوصی و جلب همکاری ایرانیان وزارت امورخارجه از عدم شمولیت تحریم‌ها نسبت به تجارت خوراک دام و طیور و آبزیان خبر داد.

 

*** تشکیل ستاد ویژه‌ برای تامین خوراک دام و طیور و آبزیان

 

به گزارش خبرگزاری روستا، سرپرست اداره تسهیل بخش خصوصی و جلب همکاری ایرانیان وزارت امورخارجه در نخستین نشست معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری در صنعت خوراک دام ایران اظهار داشت:

تجارت خوراک دام، طیور و آبزیان مشمول تحریم‌ها علیه ایران نمی‌شود و این رویه، مستثناست.

حسن نوریان افزود: اهمیت صنعت خوراک دام و طیور و آبزیان بیش از پیش برای دولتمردان محرز شده است. 

وی گفت: پس از توافق برجام در سال ۱۳۹۴ گشایش خوبی در سطح جهانی در بخش‌های مختلف بویژه صنایع وابسته به مواد غذایی و کشاورزی ایجاد شد.

نوریان به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و مسائل پس از آن اشاره کرد و ادامه داد:

ایران با توجه به تحریم‌های قبلی و اهمیت تامین خوراک دام و طیور و آبزیان ستاد ویژه‌ای ایجاد کرد و اکنون برنامه مدیریت تحریم‌ها را در دستور کار داریم. 

 

*** راهکارهای ایران برای عبور از تحریم‌ها 

 

نوریان در نشست معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری در صنعت خوراک دام ایران تاکید کرد:

میزان تاب‌آوری اقتصاد ایران به گونه‌ای است که از این وضعیت گذر خواهد کرد. 

این مقام وزارت امورخارجه یادآوری کرد:

ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه از آمریکا به سبب بروز مشکلات در زمینه تامین مواد غذایی شکایت کرد که رای دادگاه تاکنون به سود ایران بوده است.

اتحادیه اروپا نیز در حال بررسی این امر است تا سازوکار ویژه قانونی در پنجم نوامبر ثبت کند؛ رویه‌ای که اوایل سال میلادی آتی عملیاتی می‌شود. 

وی در نشست معرفی ظرفیت‌های تجاری در صنعت خوراک دام ایران درباره بیمه محموله‌های دریایی گفت:

طبق قانون انگلیس در مورد بیمه دریایی که به بسیاری از کشورهای اروپایی تسری می‌یابد، از شانزدهم ژانویه ٢٠١۶ میلادی که تحریم‌های اتحادیه اروپا رفع شده است، هیچ ممنوعیتی برای شرکت‌ها در زمینه ایفای تعهدات براساس مقررات اتحادیه اروپا وجود ندارد. 

وی افزود: تصور ما این است که با تلاش بخش‌های دولتی و خصوصی قادریم تحریم‌های جدید را به نحو موثری مدیریت کنیم.

 

*** گردش مالی سالیانه صنعت خوراک و دام طیور و آبزیان در جهان ۴۰۰ میلیارد دلار است

 

نوریان فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط را راهی برای مدیریت تحریم‌های جدید دانست و افزود:

آمادگی معرفی حدود پنج هزار شرکت به اتحادیه اروپا وجود دارد و امید می‌رود صنعت خوراک دام و طیور و آبزیان نیز شرکت‌های مناسب شناسایی و معرفی شوند.

وی در ادامه گفت: گردش مالی سالیانه صنعت خوراک و دام طیور و آبزیان در جهان ۴۰۰ میلیارد دلار است و بر پایه برآوردهای سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد جمعیت ۹ میلیارد نفری جهان در سال ۲۰۵۰ میلادی به مواد غذایی زیادی نیاز دارد؛ به طوری که تقاضا برای گوشت و مرغ ۲ برابر و لبنیات، آبزیان و ماهی سه برابر می‌شود. 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، نخستین نشست معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری در صنعت خوراک دام ایران  در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

در حاشیه این نشست، کتاب بازار خوراک دام ایران رونمایی شد که به زبان انگلیسی نوشته شده و به معرفی اقتصاد ایران بویژه کشاورزی و دامپروری آن پرداخته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید