کد خبر:95107
پ
سعید محمدی

تشریح اقدامات گروه پدافند غیرعامل سازمان امور عشایر

به مناسبت فرارسیدن هفته پدافند غیرعامل گفتگویی با رئیس گروه پدافند غیرعامل سازمان امور عشایر انجام شده است که تقدیم خوانندگان گرامی می‌شود.

به مناسبت فرارسیدن هفته پدافند غیرعامل گفتگویی با رئیس گروه پدافند غیرعامل سازمان امور عشایر انجام شده است که تقدیم خوانندگان گرامی می‌شود.

 

*** گفتگو با رئیس گروه پدافند غیرعامل سازمان امور عشایر

 

به گزارش خبرگزاری روستا، در تقویم رسمی کشور ۸ تا ۱۴ آبان ماه به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است. به همین مناسبت گفتگویی با جناب آقای سعید محمدی، رئیس گروه پدافند غیرعامل سازمان امور عشایر انجام شده است که تقدیم خوانندگان گرامی می‌شود.

 

*** شعار امسال پدافند غیرعامل

                                                          

س: پدافند غیر عامل چه موضوعاتی را شامل می شود و شعار امسال پدافند غیرعامل چیست؟

 

ج: ضمن تشکر از شما و گرامیداشت فرا رسیدن هفته پدافند غیرعامل، شعار سال ۹۷ از طرف سازمان پدافند به عنوان «پدافند غیرعامل؛ افزایش بازدارندگی در سایه حماسه حسینی» تعیین شده است.

در تعریفی ساده پدافند غیرعامل مجموعه اقداماتی را شامل می‌شود که صرف نظر از منشأ تهدید، متوجه حفاظت از اشیا و پدیده‌های موجود است.

همچنین پدافند غیرعامل اقداماتی است که مستلزم به کارگیری جنگ افزار نبوده و با اجرای آن می‌توان خسارات و تلفات را به حداقل ممکن رساند.

هدف پدافند غیرعامل ایمن سازی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت‌های مورد نیاز مردم و کشور است تا به تدریج شرایطی برای امنیت ایجاد کند.

 

*** قرارگاه‌های تخصصی در حوزه پدافند غیرعامل

 

س: چند قرارگاه تخصصی در کشور در خصوص حوزه پدافند غیرعامل فعالیت دارند؟

ج: در حال حاضر چهار قرارگاه تخصصی در حوزه پدافند غیر عامل در کشور وجود دارد که شامل قرارگاه زیستی، پرتوی، اقتصادی و سایبری است.

 

*** موقعیت سازمان امور عشایر در سطح بندی دستگاهی

 

س: سازمان امور عشایر در کدام قرارگاه تخصصی فعال است؟

ج: با توجه به سطح بندی دستگاهی از منظر حیاتی، حساس و مهم بودن، پدافند غیرعامل در سازمان امور عشایر در حوزه زیستی قرار دارد که حوزه وظایف آن شامل اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، فعالیت‌های آموزشی، برگزاری همایش و رزمایش است.

این تکالیف در استان‌ها توسط رابط پدافند غیرعامل با هماهنگی کمیته پدافند استانداری استان و زیر نظر این کمیته برای ارتقاء دانش و آگاهی و آمادگی پرسنل استان و جامعه هدف پیگیری می‌شود.

در ستاد سازمان نیز توسط گروه پدافند غیرعامل و هماهنگی با کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهادکشاورزی و زیر نظر سازمان پدافند غیرعامل کشور انجام می‌گردد.

 

*** اقدامات گروه پدافند غیرعامل

 

س: گروه پدافند غیرعامل در سازمان امور عشایر از چه سالی شروع به فعالیت نموده و تاکنون چه اقداماتی در راستای برنامه‌های پدافند غیرعامل صورت گرفته است؟

ج: پدافند غیرعامل از سال ۹۵ در سازمان رسما آغاز به کار نموده و تاکنون در زمینه آگاهی بخشی تمامی اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌های سازمان پدافند غیرعامل و وزارت مطبوع در اسرع وقت به استان‌ها اطلاع رسانی شده و از استان‌ها نسبت به بخشنامه‌ها و اطلاعیه‌ها گزارش عملکرد خواسته شده است و عملکرد قابل قبولی در این مدت داشته‌اند.

در بحث آموزش  نیز دوره آموزشی در ستاد سازمان برای مدیران ستادی تحت عنوان «اصول و مبانی پدافند غیرعامل زیستی» شهریور ماه سال ۹۶ برگزار شد.

همچنین در سطح آموزش ملی برای مدیران استانی همایشی در استان سمنان برگزار شد و برگزاری دو دوره آموزشی نیز تا پایان سالجاری در استان‌های اصفهان و بوشهر برنامه ریزی شده است.

از اقدامات دیگر گروه پدافند غیرعامل می‌توان به برگزاری رزمایش پدافند غیرعامل با عنوان «آلودگی میکروبی آب شرب منطقه عشایری کمردشتِ دشتِ لار» در استان تهران که مهر ماه سالجاری در دشت لار برگزار شد اشاره کرد.

 

***  اجرای بند (ز) تبصره ۱۲ قانون برنامه سال ۹۶

 

همین طور در راستای اجرای بند (ز) تبصره ۱۲ قانون برنامه سال ۹۶ که بر اساس آن دستگاه‌ها می‌بایست یک درصد از اعتبارات تملک و دارایی های سرمایه‌ای تخصیص یافته خود را برای طرح‌های پدافند غیرعامل و مصون سازی زیرساخت‌های همان دستگاه هزینه نمایند، در این راستا طی تفاهم نامه‌ای در پنج بند، توانستیم مجوز مواردی مثل نصب سیستم اعلام حریق و کپسول‌های اطفاء حریق و مجوز نصب سیستم قطع آب، برق، گاز و مجوز خرید دیزل ژنراتور و مجوز ارزیابی دوره‌ای پدافند غیرعامل و فرهنگ سازی و آموزش را از سازمان پدافند غیرعامل بگیریم که این موارد در سازمان به اجرا درآمدند که اجرای آن‌ها کمک بزرگی به سطح ایمنی پرسنل سازمان نموده است

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید