کد خبر:95174
پ
زعفران
مشاور بازرگانی زنجیره ارزش گیاهان دارویی خبر داد

تقویت دو برند زعفران و گل محمدی با گسترش تجارت جهانی گیاهان دارویی

مشاور بازرگانی زنجیره ارزش گیاهان دارویی با توجه به گسترش تجارت جهانی گیاهان دارویی، از تقویت دو برند زعفران و گل محمدی با ایجاد شبکه‌های تجاری بین‌المللی خبر داد.

مشاور بازرگانی زنجیره ارزش گیاهان دارویی با توجه به گسترش تجارت جهانی گیاهان دارویی، از تقویت دو برند زعفران و گل محمدی با ایجاد شبکه‌های تجاری بین‌المللی خبر داد.

 

***  ۲۸۴ هزار هکتار کشت گیاهان دارویی در ایران 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مشاور بازرگانی زنجیره ارزش گیاهان دارویی، اظهار داشت:

باتوجه به گسترش تجارت گیاهان دارویی، در جهان و استعداد ایران در تولید و صاردات این محصولات، کشت این محصولات به ۲۸۴ هزار هکتار خواهد رسید و دو برند زعفران و گل محمدی تقویت می‌شود.

 براتی در نشست تخصصی گیاهان دارویی و زعفران در اتاق بازرگانی خراسان رضوی، اظهار کرد:

حجم تجارت گیاهان دارویی، در سال ۲۰۱۷ معادل ۱۲۰ میلیارد دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود حجم تجارت این محصولات تا سال ۲۰۲۵ به ۴۵۰ میلیارد دلار و در سال ۲۰۵۰ نیز ۵۰۰۰ میلیارد دلار برسد.

 

*** فعالان عمده تجارت جهانی گیاهان دارویی

 

وی ادامه داد: کشورهای عمده فعال در تجارت جهانی گیاهان دارویی در بخش صادرکنندگان شامل چین، هند، مصر، آلمان و آمریکا و در بخش واردکنندگان شامل آلمان، هنگ‌کنگ، آمریکا، فرانسه، کره جنوبی و ژاپن می‌شود.

مشاور بازرگانی زنجیره ارزش طرح ملی گیاهان دارویی، وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به حجم بازار کشورهای عمده واردکننده گیاهان دارویی، و فرآورده‌های گیاهی، تاکید کرد: ۷۲ درصد مردم آلمان از داروها و مکمل‌های گیاهی در تغذیه خود استفاده می‌کنند.

براتی خاطرنشان کرد: ارزش خرده فروشی گیاهان دارویی، و فرآورده‌های آن در آمریکا حداقل ۱۲۹ میلیارد دلار است.

همچنین بزرگترین بازار شرق اروپا لهستان با عدد ۶۰۰ میلیون دلار است.

وی گفت: قریب به ۷۰۰ میلیون دلار ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی و رژیمی در کشور انگلیس نیز از گیاهان دارویی بوده و حداقل ۴۰ درصد فرانسوی‌ها متوسل به محصولات حوزه سلامت با پایه گیاهان دارویی هستند.

براتی اضافه کرد: علاوه بر این موارد ۳۲ درصد از اسپانیایی‌ها از گیاهان دارویی، به صورت سنتی جهت پیشگیری استفاده می‌کنند که ۲۷ درصد مصرف منظم دارند.

 

*** اهداف خرد وزارت جهاد کشاورزی در بخش گیاهان دارویی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مشاور بازرگانی زنجیره ارزش طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اهداف خرد وزارت جهاد کشاورزی در بخش گیاهان دارویی، گفت:

این بخش شامل توسعه کشت گیاهان دارویی، قطب‌بندی شده در سطح ۲۸۴ هزار هکتار مطابق با برنامه ششم توسعه، تولید ارگانیک حداقل ۳۰ درصد گیاهان دارویی، زراعی مطابق با برنامه ششم توسعه، اصلاح الگو کشت و استانداردسازی تولید حداقل ۴۰ درصد سطح زیرکشت مطابق با استانداردهای بین‌المللی، تقویت برند دو گونه مهم زعفران و گل محمدی با ایجاد شبکه‌های تجاری بین‌المللی در کوتاه مدت و میان مدت و ساماندهی بازار داخلی محصولات تولیدی در قالب توسعه مفهوم عطاری‌ها و فروشگاه‌های سلامت می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگرای ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید